Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Američané v Sýrii tápou. Mohou vyzbrojovat džihádisty, varuje analytik

Islámský stát musí být zničen, prohlásily Spojené státy. Kromě leteckých úderů na pozice radikálů v Iráku a nově i v Sýrii chtějí Američané vyzbrojit umírněné syrské povstalce. Ty však budou v záplavě džihádistů hledat jen obtížně, říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus. „Riziko, že zbraně skončí v rukách radikálů, je obrovské,“ upozorňuje.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JP

J. Podivný

24. 9. 2014 12:43
Jen letos přijme Švédsko zhruba 80 tisíc

Syřanů, Somálců, Eritrejců a dalších. Co k tomu říct ?

Ale co chcete, to máte, zhynete na vlastní hloupost. Bohužel ale máme otevřené hranice a tento pitomý humanismus může ohrozit bezpečnostní situaci i u nás. A asi neexistuje možnost bránit se proti tuposti Švédů.

Dánové zase chtěli resocializovat navrátivší se džihádisty, najít jim práci, vyplatit podporu. Blbci, prostě blbci.

0 0
možnosti
JC

24. 9. 2014 13:07
Re: Jen letos přijme Švédsko zhruba 80 tisíc

Každý jev má své příčiny. Každá akce budí reakci. S tím nic neuděláte. Pokud by ty lidi nevyháněla z domovských zemí bída a obava o život, těžko by se stěhovali do jiného podnebního pásma a do prostředí s jinou kulturou, kde jim nikdo nerozumí a oni nerozumí domorodcům. Velká většina z nich hledá práci a obživu. Jen mizivé procento z nich jsou extrémisté, kteří chtějí předělat křesťanský svět na muslimský, nebo jiný. Změňte jejich životní podmínky v jejich zemích a nebudou problémy. Jsou i muslimské země ze kterých se nikdo do Evropy nestěhuje. Pokud by v jejich zemích zůstala jen poloviny z toho, co zahraniční společnosti vydělaly na jejich práci a nerostném bohatství, které tam vytěžily a jejich vlády s tím rozumně hospodařily , situace by byla jiná

0 0
možnosti
JK

24. 9. 2014 11:34
Neuveriteľne objektívny rozhovor

Čo sa deje v Lidovkách, že zverejnili takýto objektívny rozhovor?

V nejakej knižke amerického politológa sa často spomína práve Turecko, ktoré sa stane regionálnou veľmocou.A to až do tej miery, že mu Amíci budú musieť pristrihnúť krídelká.

V Sýrii ide hlavne o americké záujmy.Ako bolo v rozhovore spomenuté, platí tu základná filozofia studenej vojny:priateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom. A nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom.Tým sa dá krásne vysvetliť zdanlivo schyzofrénny postoj USA.

Amíkom leží sýrsky režim v žalúdku,lebo tam Rusko má jedinú vojenskú základňu mimo územia bývalého Sovietskeho zväzu.Aby Rusov zo Sýrie dostali preč,sú Amíci ochotní spojiť sa a podporovať aj čerta-diabla. Takže keď sa objavili islamisti, ktorí chceli Assada zvrhnúť, Amíci neváhali a začali im poskytovať pomoc. Že to boli teroristi, bolo úplne bezpredmetné. Zvrátený postoj Západu k týmto "bojovníkom za slobodu" ukazuje to, aký obrovský strach majú z nich západné krajiny po návrate domov.

0 0
možnosti
MU

24. 9. 2014 14:15
Re: Neuveriteľne objektívny rozhovor

Článek dobrý, ale vaše pohádky , ne. USA nikoho v Sýrii nevyzbrojuje. Zatím. Nikdy nemáte jistotu, že vaše zbraně se nedostanou do rukou nepřítele! Rusové jsou v ISIL také.

0 0
možnosti
LV

L. Veselý

24. 9. 2014 11:21
Pár kritických poznámek - 2

3) Jednou z nejhorších věcí, jíž ISIL jeho barbarským řezáním hlav dosáhl, je postavit Asadův režim v očích světa do pozice civilizovanější alternativy. Úplně přitom zapadá, že například počet civilistů povražděných ISIL od počátku války je jen zlomkem počtu těch, které Asadův aparát za stejné období umučil ve svých věznicích (o těch bohužel žádná videa na internetu nekolují ) a pozabíjel zvěrským plošným bombardováním povstalci držených měst. Z mých přímých zdrojů v Sýrii i z množství dalších zprostředkovaných vyplývá, že pro velkou část syrského obyvatelstva (dost možná většinu, ale při nemožnosti systematických průzkumů těžko spekulovat) je nadále Asadův režim jasně nepřítelem číslo jedna . O ISIL Syřané nemají žádné iluze, ale cítí hořkost z jednostranné fixace světa na něj: jakoby zločin spáchaný pod islámskou značkou byl automaticky více odsouzeníhodný než zločin spáchaný pod značkou sekulární.

0 0
možnosti
MK

24. 9. 2014 11:35
Re: Pár kritických poznámek - 2

v podstatě je to tak, že když se civilizovanější část veřejnosti vzala příklad ze západu a začala pokojně demonstrovat, asad setrval u středověkých manýrů tatíčka háfíze a vyvolal krvavej střet. načež západ, místo aby se do toho rázně vložil, žvanil o tom, že se nesmí připustit, aby v sýrii vypukla občanská válka - která už tam zjevně zuřila -, načež se do toho zamíchali teroristé všech barev a tvarů, vznikl totálně nepřehlednej zmatek a západní lídři teď usoudili, že jedinej "čitelnej" prvek v tom maglajzu je asad.

hlavní a v posledních letech neustále opakovanou chybou západu je to, že nedokáže posoudit, kdy má nebo nemá válčit - a když už se nakonec rozhoupá, zapomíná na základní pravidlo. Když už jdu do války, musím válčit s nasazením všech sil tak, abych vyhrál a aby to válčení trvalo co nejkratší dobu. takový to válčení "na půl zadku", věčně sešněrovaný obavou, co tomu řeknou voliči doma, má vždycky stejnej důsledek: válčí se dlouho, je spousta mrtvých a nic se tím nevyřeší.

0 0
možnosti
LV

L. Veselý

24. 9. 2014 11:20
Pár kritických poznámek - 1

Mrzí mě, že autor - vedle řady dalších tvrzení, v nichž má v zásadě pravdu - přejímá i několik vážných zkreslení, která se v českých médiích omílají kolem dokola.

1) Ano, neextremistická opozice je v Sýrii nejednotná a drcená dvojím tlakem režimu a ISIL. Není ale pravda, že nepředstavuje životaschopnou vojenskou sílu. Stále si drží silné pozice v největším městě Aleppu a všude na západ od něj, odkud se jí na počátku roku podařilo ISIL víceméně vytlačit. I nedávno, v srpnu, dokázala nakonec odrazit ofenzívu ISIL, masivně posíleného kořistí z Iráku, na Aleppo z východu.

2) Ano, zbraně dodané povstalcům v minulosti opakovaně unikaly k extremistům. V současné době ale USA podporují (i vyspělými zbraněmi) jen vybrané, prověřené, relativně disciplinované vojenské formace o celkem asi 20 000 mužích a zatím nebyl vážnější únik zbraní registrován. Riziko, že se věci vrátí do starých kolejí, samozřejmě trvá, ale co přesně mohou USA ztratit, pokud nechtějí dopustit redukci války na Asada a ISIL?

0 0
možnosti
JK

24. 9. 2014 11:43
Re: Pár kritických poznámek - 1

Pekná kôpka amerických propagandistických nezmyslov. Ešte ste zabudli povedať, že sýrsky režim má na svedomí VŠETKÝCH 170.000 mŕtvych v tejto občianskej vojne.

Skúste si vygooliť názory ľudí, ktorí žijú v Sýrii, aký názor majú na Assada. Ak to ovšem dokážete.

Assad nie je demokrat západného typu. A ani NEMOŽE byť. Jednoducho v arabských moslimských krajinách existuje buď tvrdý režim a relatívny pokoj alebo chaos a zabíjanie. Demokracia v západnom prevedení v týchto krajinách možná nie je.

Čím Sýria prevyšovala svojich susedov (Turecko nie je arabskou krajinou, takže ho sem nerátam), bola miera pokoja a náboženskej slobody. Kresťania, moslimovia, aláviti - neboli medzi nimi žiadne konflikty. A ak niekoho napadlo niečo rozdúchavať, Assad to zatrhol hneď v zárodku.

Asi vám nedochádza, že svojimi názormi podporujete súčasného najväčšieho podporovateľa terorizmu na svete - Spojené štáty. Teroristov používajú na špinavú prácu, aby si ruky nemuseli špiniť Amíci.

0 0
možnosti
JC

24. 9. 2014 11:05
Plán neokonservativců z USA

je jasný. Destabilizovat státy a jejich vlády v "zájmovém prostoru" podporou opozice. Dosadit do čela států opoziční "politiky", kteří budou spolupracovat s vládou USA. Dělají to tak na celém světě, vyzbrojují opozici a je jim naprosto jedno, jestli je "umírněná", nebo jestli jsou to teroristé. Cíl je jeden, svrhnout vlády, které nespolupracují s USA a které nedovolují rozšiřovat vliv USA. Pokud dojde k trvalé destabilizaci, pak se snaží řešit situaci za použití sil NATO, aby se nedalo říct, že jenom USA je agresorem, je to přece jednotná vůle všech států, které hájí "západní hodnoty" proti teroristům.

0 0
možnosti
JZR

J. Z rokycan

24. 9. 2014 8:58
Tady v tom plátku se to nepíše, ale

za Asadem nestojí jen Rusko, ale i ČLR. Takže ona to taková legrace není jej svrhnout. No a k tom i Irán jako bonbonek.... jedině otevřenou válkou by se musely USA postavit Asadovy s těmito třemi zeměmi v jeho zádech... Závěr? Asad nepadne.

0 0
možnosti
MK

24. 9. 2014 9:11
Re: Tady v tom plátku se to nepíše, ale

hm, čína sice nebude nikdy v RB OSN hlasovat pro zásah proti asadovi, ale to neznamená, že na jeho podporu hne brvou, natož pak prstem.

0 0
možnosti
PB

P. Boko

24. 9. 2014 8:42
Obama má schváleno 0,5 mld. USD pro syrskou opozici

Syrská opozice vůči Asadovi jsou jen islamisté. Ty dělí USA na umírněné a radikální. Mezitím, co schvalovali pro umírněné islamisty podporu, větršina skupin se připojila k ISIL. Pokud budou vyzbrojovat jakési umírněné islamisty proti Asadovi, pak je vyzbrojí sami proti sobě. On Asad už není nepřítelem číslo jedna, tím se staly USA. Podobné je to u Kurdů. Ti rozhodně s irákem v jednom státě. PKK sní o velkém Kurdistánu, což je i část Turecka a dalších států.

0 0
možnosti
PH

P. Helebrant 375

24. 9. 2014 8:07
Hezká pohádka...

...k snídani :-)))) Amíci tápou kdo patří k FSA :-) Amíci v Sýrii nikoho nevyzbrojují. To dělá Francie a nikdy se tím netajila. V pondělí to dokonce řekl francouzský prezident a ČT to vysílala ve zprávách. :-) FSA má své vedení mimo Sýrii, takže k omylu dojít nemůže. Zatím (podle Francie), všechny dodávky vždy dorazily na správné místo.

0 0
možnosti
MK

24. 9. 2014 8:20
Re: Hezká pohádka...

oni tu nepíšou, že je vyzbrojují, ale že je chtějí vyzbrojovat a nejsou si jistý, jak odlišit ty umírněný od islamistů. podle mě v tomhle maglajzu už žádný rozlišování nepomůže. Pokud tam chce západ mít ordnung, musí si ho zajistit sám z vlastních zdrojů a s vlastními lidmi.

0 0
možnosti
PP

24. 9. 2014 7:54
rozumná slova

Rozumné názory pana Krause, mám obdobné názory.

V Turecku je řada lidí, kteří sní o obnově Osmanské říše, která ovládala Blízký Východ a porážka Asada by k tomu byla dobrým počinem. Je otázkou, zda je toto v zájmu Západu - já bych preferoval samostatnou Sýrii byť může dojít k úpravě hranic návazně na rozdělení populace.

Asad je sice diktátor, ale je nábožensky tolerantní, uvnitř země vyjde s každým kdo ho uznává jako vládce. Jakkoli to je odpudivý režim, tak mně je sympatičtější než islamistická diktatura. USA a Izrael zřejmě preferují pád Asada a nastolení chaosu obdobného v jiných státech po arabském jaru.

0 0
možnosti
VG

24. 9. 2014 7:20
Umírnění,

to mají napsané na čele? Náčelník ameriky to má v hlavě fakt vykradené.

0 0
možnosti
JC

24. 9. 2014 11:24
Problém není Obama, problém je kongres

USA, kde "vládnou" neokonservativci "zvolení" do kongresu penězi oligarchů USA. Problém je pan viceprezident J.R.Biden a ministerstvo zahraničí USA s panem Kerrym. Problémem jsou lidé jsou pánové McCain a Mitt Romney.

Prezident Obama je omezen penězi přidělenými kongresem. Bez kongresu nemá Obama peníze na reformy, které slíbil při prezidentských volbách uvnitř USA. Obama prostě udělal politický "obchod", který se navíc komplikuje tím, že nemá pod kontrolou tajné služby a prostředky se kterými tajné služby disponují. Ty ovládá ministerstvo zahraničí a kongres USA. Pohádky o všemocnosti prezidenta jsou jen pohádky za kterými se v USA schovávají zájmy neokonservativců.

0 0
možnosti