Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Politolog: Stranický systém se tříští. Těžko říct, komu nízká účast pomůže

V sobotu už budeme znát výsledky druhého kola senátních voleb. Podobně jako v minulých letech se očekává nízká účast voličů. Komu však pomůže, je podle politologa Josefa Mlejnka složité určit. „V Česku se nám nyní tříští stranický systém. Jen těžko lze odhadovat, jak velké pevné jádro voličů zůstalo tradičním stranám,“ tvrdí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

18. 10. 2014 12:45
Demokracie se umřela

péčí "demokratických" stran. Pracovaly úspěšně na moci byrokracie a "volených zástupců".

Neviditelní:

Byla porušena rovnováha mezi mocí a odpovědností.

0 0
možnosti

18. 10. 2014 11:23
Stranický systém tu zavedený nebyl.

Stranický systém tu byl naposledy možná za první republiky. Nemá se co tříštit. Ve světě je běžné masové členství v politických stranách. Jediné dvě strany, kde členství jakžtakž odpovídá jejich zastoupení v orgánech, jsou KDU-ČSL a KSČM.

Pro srovnání ve Finsku má Keskusta (přirovnatelná k lidovcům) 150 tisíc členů, SDP 45 tisíc členů, Kokoomus 40 tisíc členů a podobně. Piráti 4000 členů (v ČR 400). Při poloviční populaci.

Můj pocit je, že lidé v ČR jsou povětšinou schopni pouze na politiku (a vlastně na všechno) nadávat, jsou názorově neukotvení a na vše kašlou. Podle toho to taky vypadá.

0 0
možnosti

M. Komárek

18. 10. 2014 9:56
Není jisté, že systém stran zaniká

je zřejmé, že se musí mnoho změnit, především systém jejich financování. Nicméně politická strana má podstatně lepší předpoklady dlouhodobé životnosti, konceptu, než hnutí, která zanikají stejně snadno, jako vznikají a dlouhodobá zodpovědnost jak hnutí samotného, tak jejich členů je nulová ...

0 0
možnosti

18. 10. 2014 10:10
Re: Není jisté, že systém stran zaniká

Pokud by byla pravda to, co zde říkáte, nesměly by politické strany zanikat. Co však SPR RSČ, OH ( ikdyž se jmenovala "hnutí", byla to politická strana), VV a dokonce i KSČ? Tyto politické strany snad nezanikly? KSČ dokonce měla mnohem vyšší počet členů než všech dnešních 150 politických stran dohromady. Z těchto a jiných důvodů nemáte pravdu, pane Komárku, zdá se, že patříte mezi ovčany politických stran, jichž je cca nedemokratických 30% ze všech občanů.

0 0
možnosti

V. Ondys

18. 10. 2014 9:53
:)))))))) A proč by se neměl tříštit,

když na prvním místě pro vyvolené a jejich voliče jsou jenom prebendy z neochvějně socialistického přerozdělování na úkor generování astronomického dluhu všech a daní ze soukromého sektoru?

0 0
možnosti

18. 10. 2014 9:44
Proč nejsou volby do senátu jako referendum

Malá učast, volby neplatné a páni senátoři zkuste to za 6 let.

0 0
možnosti

M. Komárek

18. 10. 2014 9:50
Re: Proč nejsou volby do senátu jako referendum

a ten stávající tam bude, dokud ho nevynesou v rakvi?

0 0
možnosti

18. 10. 2014 9:32
Prostě důsledek demokracie

která je vyzdvihována jak posvátná kráva. Bohužel je to jen způsob jak se část občanů podílí na systému vlastního zotročení. Komu vadí to, že tak zvolení ztrácejí zbytky vůbec nějaké legitimity, pokud kdy vůbec nějakou měli.

Celá slavná demokracie je jen způsob jak ovládaným zacpat hubu, když už systémy předtím zjevně selhaly a byly neudržitelné. A spoléhá se na to, že to starověké Řecko je dost dávno, ač zákonitě demokracie je zavedla do kopru už tehdy.

Pomocí demokracie můžete vyvraždit v pohodě spoustu lidí, pokud si to přece tzv. "většina" odhlasuje. Prostě vůle "lidu", žádné "pojistky" neexistují.

0 0
možnosti

M. Komárek

18. 10. 2014 9:52
Re: Prostě důsledek demokracie

Myslím, že byste s tím měl začít něco dělat ...

0 0
možnosti

J. Václav 261

18. 10. 2014 8:57
Na obcích stranický systém téměř neexistuje.

Obec je rozdělena na dvě a více částí, bez stranických příslušností, řídí se jen zájmy a požadavky občanů. Vyhraje ta skupina, která dokáže předvolební taktikou ovlivnit občany tak, aby je volili. Dlouho to nabourávali komunisté, kteří měli jako jediní stranickou kandidátku a využívali příznivce starých pořádků. Tato strategie končí, občané poznali, že komunisté nemají program, jen podněcují k odporu k polistopadovým změnám. Stranická centra zejména v krajích mají možnost získat tyto skupiny na svou stranu, aby i na obcích vzniky stranické buňky a nesly názvy jednotlivých stran, jejichž programy jim vyhovují. To je běh na dlouho trať a jsem přesvědčen, že občané se tomu budou bránit.

0 0
možnosti

18. 10. 2014 10:04
Re: Na obcích stranický systém téměř neexistuje.

Obec se řídí jen zájmy a požadavky občanů? Kde to žijete, pane Václave 261? Dozajista ne v České republice. Mohu mluvit pouze za jednu obec, ale myslím, že je to obecné. Např obec Liberec  se řídí zásadně a to již téměř 25 let  zájmy a požadavky ODS, ČSSD, podniku Syner a zájmy t.zv. kmotrů. Občané do toho nemají co mluvit. Při minulých volbách vyhrálo s náskokem hnutí pro Liberec, bohužel nevyhrálo s demokratickým  ziskem 50%+1 hlas voličů. Utvořilo tedy koalici. Stalo se ovšem to, co se děje i dnes a co náš volební systém připouští a troufám si říci že i předjímá. Poté ČSSD ve spolupráci s dalšími politickými stranami nectilo vůli voličů a, utvořilo truckoalici a vítěze voleb z vedení obce vyštípalo. Celý tento volební systém, který toto umožňuje je vysoce nedemokratický a je ke zvracení. Tento systém totiž říká, že vždy musí být ve vedení obcí politické strany, dokonce i ty, které se neštítí spolupracovat s opovrženíhodnými zločinci z bývalé KSČ. Takhle to ve skutečnosti .

0 0
možnosti

18. 10. 2014 8:44
Občanské vědomí a politické strany.

Dvě věci,které nelze spojovat.Tak ukazuje vývoj společnosti.Proč má občan být lákán reklamou na nějakou polit.stranu,když obec potřebuje opravit silnice,vyřešit kriminalitu atd.!V představách to bylo tak,že zvolíme stranu ,,A",aby strana ,,B" neměla většinu,ale strana ,,C" by také chtěla něco mít z účasti v zastupitelstvu.Stejně tak další strany.Tak sice zvítězí strana ,,A" zvolená většinou občanů,ale nyní nastanou různé koalice a výsledek voleb je jen cárem papíru.Vynikne jen hlavní snaha být zastupitelem(parlament,senát,magistrát atd.) a mít dle toho plat a možnosti vydělávat účastí v představenstvech kde čeho.A občany to již nebaví!

0 0
možnosti

18. 10. 2014 8:21
Ano, stranický systém se tříští!

Jen bych si dovolil doplnit : "A zaniká".A to nejen u nás, ale na celém světě. Pod pojmem "stranický systém" je ovšem nutno rozumět systém vlády a moci politických stran nad občany země a zemí. Nedávno o tom hovořil v televizní debatě prof Václav Bělobradský. Jako jediný sociolog a politoilog upozornil na obecný světový jev, kdy občané poznávají, že k tomu aby vládli pomocí svých zástupců, jak má v zastupitelské demokracii být, politické strany zásadně nepotřebují a nechtějí. Proč? Protože politické strany prosazují a zavádějí svou vůli, která je vždy zásadně odlišná od demokratické, většinové vůle občanů. Takovýmto politologům by měli naši občané naslouchat a ne nějakým pánům Jelínkům, Kamberským či Petráčkům, kteří jen papouškují názory politických stran a prodejných novinářů, kteří a které kolem sebe kopou, jako ona pověstná kobyla.

0 0
možnosti

18. 10. 2014 9:02
Re: Ano, stranický systém se tříští!

potíž je v tom, že někdo musí rozhodovat o věcech týkajících se zahraniční politiky, obranné politiky, národní bezpečnosti - a o tom se podle "většinové vůle občanů" moc rozhodovat nedá. jednak by mohlo být pozdě, než se občani vyjádří, a jednak drtivá většina občanů je o takových věcech ochotná přemýšlet až když už JE pozdě. Například vytvářet spojenecké vazby, budovat armádu, to všechno trvá dlouhá léta. jenže občan se o tyhle věci začne starat až když je válka na spadnutí.

0 0
možnosti