Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

Páteční smrt saúdskoarabského monarchy Abdalláha a očekávaný rozpad sousedního Jemenu ohrožují kýžený mír na neklidném Blízkém východě více, než může být na první pohled patrné, soudí ve své analýze pro Lidovky.cz orientalista Ondřej Beránek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Seník

24. 1. 2015 11:42
jde o přirozený proces emancipace dříve koloniálních zemí

Dnešní situace na Blízkém a Středním východě, na Ukrajině a v Rusku, v Indii, Pakistánu a Číně se nedá nazvat jinak, než jako souboj dřívějších světových vládců - Británie (v r.1900 ovládala 1/4 souše a 1/4 světové populace) a USA, které tuto roli převzali pro r.1948, kdy se Británie vzdala mandátu Palestina (a kdy vznikl stát Izrael), s novými vládci, kteří se emancipují (Indie, Pakistán, Čína, Bangladéš, Írán, celá Latinská Amerika).

Je to zcela přirozený proces, kdy nadvláda USA spočívala od 70.let především v ovládnutí klíčových zdrojů surovin, především ropy, a kdy USA navázaly prodej této suroviny na dolar, tedy vznikl petrodolar.

Po konci studené války upadlo Rusko do chaosu a Spojené státy chvíli čekaly, zda Evropa uskuteční vizi evropské bezpečnosti bez NATO. Války v Iráku (1991) a Srbsku (1999) ale ukázaly, že Evropa toto nedokáže. V r.2000 tak USA ustanovily svojí novou koncepci "obrany", projekt Nového amerického století (PNAC), jako snahu udržet si své postavení.

0 0
možnosti

P. Seník

24. 1. 2015 11:51
Re: jde o přirozený proces emancipace dříve koloniálních zemí

Následující vývoj je zcela předvídatelný - rozbití zemí Středního východu bylo zcela záměrné, ovšem rozšiřování NATO podle bývalého velvyslance US v Sovětském svazu (1987-1991) Jack Matlock muselo zákonitě narazit na svou hranici, kdy Rusko začne vnímat další postup jako neřátelský akt - to se stálo právě nyní, na Ukrajině, a ambasador říká - Evropa měla vytvořit jiný systém bezpečnosti, bez NATO a zahrnující Rusko (jak navrhoval i V. Havel).

Do hry vstupuje přirozený emancipační postup zemí, které mají obrovskou populaci, např. Číny (1,3mld), Indie (1,3mld), ale i Pakistánu (150mil) nebo Bangladéše (160mil), k tomu celé Jižní Ameriky (Brazílie, Venezuela, Čile, atd.).

Tento souboj se tak mění ve válku o petrodolar, protože ten zajišťuje financování US dluhu (18bilionů USD, k tomu další nekryté závazky v ještě vyšší hodnotě), kde je klíčové omezit Rusko, spolupráci EU a Ruska, omezit vliv Indie a Číny.

Je to logické, jak kroky USA, tak kroky Ruska, je tu ale nebezpečí velkého konfliktu

0 0
možnosti

24. 1. 2015 8:54
No jo, všichni jsou ve smutku,

zemřel velký přítel USA a celého rádobysvobodného světa, i blahoslavený Václav Havel, či veleoblíbený knížepán tam byli na návštěvě. Vůbec nevadí, že Saúdská Arábie je největší exportér nejen ropy, ale i terorismu. I slavný Muhammad Atta byl jejím občanem. USA mají být Saúdské Arábii za co vděčné. I díky ní mohly začít válku s terorismem.

0 0
možnosti
Dobrý komentář

Palec nahoru za komentář.

0 0
možnosti

J. Křivan

24. 1. 2015 10:20
Re: Dobrý komentář

Připojuji se. Včera jsem si všiml, že si toho úmrtí u nás skoro nikdo nevšiml. Tak se jednou na LN vyšvihli. No není to tak často.

0 0
možnosti