Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PEŠEK: Řecká lekce

Řekové vypadají jako nevděčníci. Volební výsledky hovořící o triumfu krajně levicové Syrizy neznamenají nic jiného, než že nedocenili přímluvy z Bruselu ani snahu své vlastní vlády.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

27. 1. 2015 8:39
Že je nalévání peněz do Řecka

špatně se vědělo dávno. Nikdo nic proti tomu nedělal a Německo si tak pomocí bankovního sektoru podmanilo Řecko. Jestliže Řecko nebude nic vracet a bude mu navíc odpuštěno, tak to také nebude dobré a strhne se lavina ostatních států. Všichni budou chtít "oddlužit". Nakonec zůstaneme zadlužení jenom my... a ještě všem rozdáme. Myslím, že tohle nebylo ani za RVHP.

0 0
možnosti

29. 1. 2015 17:53
Re: Že je nalévání peněz do Řecka

Takovýto scénář odstartovali již před časem občané Islandu. Vynutili si zákon o referendu, referendum uspořádali, odvolali vládu a zvolili si skutečné zástupce do moci zákonodárné a výkonné. Cizím bankám odmítli splácet dluhy, které oni občané u cizích bank nevytvořili a dali najevo, že tyto dluhy nechť platí ten, kdo je vytvořil - politické strany a politici. Žádný občan si totiž nikde nic nepůjčil. Takovýto postup je naprosto správný a občané ostatních evropských států vč. ČR by si z toho měli vzít příklad. U nás také žádný politik a žádná politická strana nedostala ve volbách mandát k zadlužování země. Žádná strana to totiž neměla v programu. A podle programů dostávají politické strany mandát k zastupování občanů. Co není v předvolebním programu vládnoucích stran,to má být řešeno referendem. Referendum ovšem nesmí být jakkoliv omezováno,stejně jako nejsou omezovány volby. Přijde-li k referendu pouze jediný volič,výsledky musí být platné a závazné pro všechny, i pro politické strany.

0 0
možnosti
Lekce - ale komu?

Ano, Řecká lekce je obrovská lekce. Ale komu? Mnoho lidí bude říkat, že je to lekce pro EU. Mnoho lidí bude říkat, že je to lekce pro kohokoliv, kdo uplatňuje politiku škrtů a zákonitě ho potká odplata. Ve skutečnosti to je zejména lekce pro opoziční strany těch vládních stran, které používají politiku rozhazování na všechna strany. Jednoho dne nevyhnutelně přijde probuzení a iminentní hrozba bankrotu. jenže tato lekce, toto poučení se špatně uplatňuje vůči voličům. Většinu voličů zajímá ´tady a teď´a nevěří, že jednou bude zle. ´To jsou jistě jen báchorky, opozice už neví, co by povídala!´  Je to bohužel smutné, ale je to tak a všechny momentální a budoucí opoziční strany v EU, kde vládnoucí strany nehledí na udržitelnost fisklální situace které nechtějí řecký scénář u sebe doma, se musí naučit s řeckou lekcí pracovat v přesvědčování voličů.

Pro EU je to poučení jen v tom smyslu, že kdyby Řecko nepřijala do eurozóny, nebo se ho zbavila už v zimě 2010 (před tím

0 0
možnosti
Re: Lekce - ale komu?

dokončení:

(před tím, než průšvih byl viditelný a známý veřejně - v květnu 2010), prošlo by si euro stejnými otřesy, jakými si prošlo po květnu 2010, ale mělo by to za sebou a dnes by eurozóna na tom byla mnohem méně. (Ne, Španělsko, Itálie a Irsko by z ní nevypadly, Portugalsko možná, ale nerozpadla by se). Dnes Řecku vystoupení z eurozóny už nepomůže (bez ohledu na to, co v českých médiích opakují ti  ekonomové, kteří se ovšem nepodívali na měnovou strukturu řeckého dluhu a strukturu příjmů), ale eurozóně by pomohlo hodně.

0 0
možnosti

D. Stirský

26. 1. 2015 20:57
Pro fungující společný stát dvou či více

národů jest nezbytné: společná zahraniční politika, společná měna a společná obrana. Toto minimum pochopili i uherští magnáti v druhé půli 19. století. EU se vydala zvláštní a nebezpečnou cestou: zavedla si společnou měnu aniž by předem vytvořila společný stát.

0 0
možnosti

27. 1. 2015 0:26
Re: Pro fungující společný stát dvou či více

Společný stát nemusí vždy znamenat optimální soužití různorodých národů.

Umělý slepenec vytvořený zbrkle zhora dokonce může být i na škodu.

0 0
možnosti

J. Bek

26. 1. 2015 18:25
Siryza je obrovská neděje!

Konečně dorazil Isladský model do Europy. Banky rychle Řecko v tichosti oddluží, aby se z toho nestala vlna, táhnoucí celou Europou. Konec tyranie kapitálu se hodně přiblížil.

0 0
možnosti

26. 1. 2015 18:05
Jako u nás,

jen se trošku zvedla ekonomika už jsme zvolili populisty a socany kteří umí jen zadlužovat a rozdávat.

0 0
možnosti

30. 1. 2015 22:25
Vliv politiků

na ekonomické cykly se poněkud přeceňuje.

Pseudopravice se v ČR zdiskreditovala svojí činností klientelistické kleptokracie.

0 0
možnosti

26. 1. 2015 13:47
uvidi se

uvidi se co dal-- ale nutne je si uvedomit, ze cela recka ekonomicka krize je vysledkem kultury ( krtadou, nepracujou, podvadi v danich 100%, atd) Kultura na balkane se moc rychle nemeni. Do EU nepatri, stejne jako Turek

0 0
možnosti

J. Bek

26. 1. 2015 18:27
Re: uvidi se

( kradou, nepracujou, podvadi v danich 100%, atd) Kultura  se moc rychle nemeni.To jsi právě popsal pravici v ČR?

0 0
možnosti