Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Pochody smrti, lágry, upalování. Dědictví arménské genocidy tíží i po sto letech

Jeden a půl milionu umořených lidských životů, pochody smrti vyprahlou pouští, národ na pokraji vyhlazení: to je arménská genocida. Krvavé dědictví brutality Osmanské říše dodnes tíží nejen potomky přeživších, ale také Turecko, jež genocidní charakter tehdejších masakrů ostře popírá. „Hra s čísly, násilí jako součást války, deportace kvůli spolčení s Rusy,“ popisuje argumentaci Ankary pro Lidovky.cz politolog Tomáš Šmíd.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

24. 4. 2015 19:43

No ono je to zase, co je politicky možné. A tak zkuste , aby některý stát uznal genociidu ukrajinců i když se oběti odhadují na 9 milionů, což je více než židů a arménců. To si nikdo netroufne. A češi mohou mluvit o tom, že je chyba vyhnat nějaký národ s jeho území, je proto, že sympatisoval s něpřítelem, protože se jim nikdo neodváží připomenout sudety. A tak i arménci, nemluví o vraždění arménců kurdy, protože to nevyhovuje momentální politické situaci. Ono v politoce nikdo neví s kým nakonec skončí v posteli. Kurdští komunisté mají svoje vlastni vojenské oddíly, a pokud bojovali proti Turecku, tak to byli teroristé. Nyní momentálně bojují proti IS, tak jim posíláme náboje.To jen konstatuji. Jinak sympatisuji s armény a jsem pro to, aby kurdové měli svůj stát.

0 0
možnosti
MF

M. Franz

24. 4. 2015 23:07

Oni se ti Kurdové prý ale za to vraždění Arménů dost styděli, tak třeba se jim i omluvili :-)

0 0
možnosti
MF

M. Franz

24. 4. 2015 16:22

Mimochodem výborný rozhovor!

0 0
možnosti
AH

24. 4. 2015 16:08

Arméni byli pro Turky to samé co Sudeťáci pro Československo. Když Rusové vyhlásili Turkům válku, vytvořily v rámci ruské armády legie, iniciovaly na tureckém území teroristické akce a dokonce v oblasti Van i ozbrojené povstání. Proto bylo provedeno řešení, které začali Britové v burské válce, tj. deportace obyvatel do koncentračních táborů.

Ztráty na lidských životech byla by obou stranách. Z toho na arménské cca 500 až 900. tis. a na turecké cca 200 až 300 tis. Údaj 1,5 mil lidí, který často udávají Arménci jako své ztráty při "genocidě" je absolutní nesmysl, protože v předválečném Turecku bylo 1,6 mil. Arménů, z toho jich cca 300 tis. uprchlo a cca 400 tis. přežilo.

Tak to vypadá, když se bez znalosti věci přejímají neověřené mediální fámy.

0 0
možnosti
MF

M. Franz

24. 4. 2015 16:20

To je ovšem zhruba turecká verze událostí. Hlavně ale směšujete dvě věci - odpor Arménů, který byl z našeho hlediska vlastně legitimní -, a genocidní jednání turecké vlády, které je nepřijatelné a odsouzeníhodné v každém ohledu i v každé době. Mě by hlavně zajímaly turecké civilní oběti Arménů, např. právě v onom Vanu. Mám o tom sice hodně kontroverzní publikaci, nepřipadá mi ale zcela hodnověrná, i když ji napsal Rakušan a ne Turek.

0 0
možnosti
MDS

24. 4. 2015 15:23

Proč Turecko nezaplatí odškodné. Genocida jako genocida!

0 0
možnosti
JP

24. 4. 2015 14:12

Uz si nepamatuji zdroj, ale Arméni, kteří žili na území Turecka se v 1.sv válce přidali na stranu Ruska v domnění, že jim bude líp. Tzn. byli to v podstatě nepřátelé země, protože škodili zemi, ve které žili. Stejně nemilosrdně popravovalo Rakousko Uhersko čechy, které zajali u nepřítele. Po II.sv válce jsme taky hromadně vysídlili Němce ... Problém Turecka je, že v této válce neskončilo na vítězné straně.

0 0
možnosti
VN

24. 4. 2015 15:14

Arméni se přidali na stranu ruských Arménů v boji proti zemi, kterou nikdy nepovažovali za svou - Turci byli pro Armény vždy uchvatitelé.

Máte pravdu v tom, že vojáci, kteří se přidají k nepříteli, se obvykle popravují - ale vojáci, ne civilové,  ženy a děti! Legionáři nebo vlasovci... aktivní bojovníci na straně nepřítele. Všechny státy popravovaly i vlastní vojáky za zbabělost, za neuposlechnutí rozkazu. Pravda - tenkrát rakouská armáda "popravovala" (dle dnešních standardů vraždila) v Haliči nebo Srbsku i civilisty. Nikdy ale ne v takovém rozsahu a tak důsledně, aby to bylo možno nazvat genocidou.

Vyvražďování Arménů genocida prostě byla - i když se tomu tenkrát tak neříkalo a ani to slovo dosud neexistovalo.

BTW - Arméni se přidali na stranu, kde jim skutečně bylo líp než v Turecku - ať už sultánském, mladotureckém nebo Atatürkově nacionalistickém.

0 0
možnosti
VN

24. 4. 2015 12:13

Nelíbí se mi to zatahování Atatürka do arménské genocidy.

V době genocidy Mustafa Kemal bojoval na Galipoli (kde Turci pod jeho velením pobili taky nemálo lidí - ale to byli invazní vojáci) a Mladoturky po svém nástupu k moci zakázal.

0 0
možnosti
MF

M. Franz

24. 4. 2015 12:56

Jo, zrovna jsem to chtěl napsat. Kemal se, pokud vím, navíc důsledně vyhýbal jakémukoliv zapojení do genocidních akcí.

0 0
možnosti