Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Zapomeňte na taoismus i Buddhu. Velkým prorokem Číny je teď Karl Marx

Podezřelé hodnoty a ideologie západního světa už zasely dost pochybností a zmatku do myslí nejen čínských studentů a mládeže. Myslí si to komunistická strana Číny, která chce zvýšit důraz na výuku marxismu i na úkor ostatních studií a myšlenek, kterých už netřeba. A jde na to, v asijském kontextu, ve velkém.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Bryndza

9. 6. 2015 16:24

Karel Marx byl filosof..a teoretik,za to, že si jeho  dílo (resp.většinu jeho díla) vzali jako ideologický nástroj revolucionáři a že se stal ikonou komunistických stran ,ale nemůže,bohužel je to dále vděčný objekt jak pro komunisty tak pro antikomunisty...snad jen v Anglii a Německu správně pochopili ,že je to jen jedna z významných postav světové historie a jeho pomníky tam stojí dál  a pokud vím tak se je nikdo nesnaží bourat,tak jako je to zvykem převážně ve východní Evropě...

0 0
možnosti

9. 6. 2015 11:24

Těm komančům (nejen v Číně) vážně hrabe :-)

0 0
možnosti

9. 6. 2015 15:29

Spíš se bojí, že by některým hráblo poté, co by většina národa konečně pochopila, že jim celou dobu kecali a v té pomatenosti by je začali věšet po lucernách, stromech a jiných hezky vyvýšených místech ... .

0 0
možnosti

9. 6. 2015 10:44

On ten Marx nebyl takový osel jak je zde nyní prezentován Němci ho udělali asi před  deseti lety filosofem roku. Jeho teorie o výměnách společenských řádů je přesná. Že to nemusel být zrovn a socializmus a komunismus je jisté. To, na co jsme se proměnili po sametu , je hrozné. To jistě nepředvídal.

0 0
možnosti

P. Zdenek

9. 6. 2015 10:55

Marx byl ještě větší osel, než je prezentován. Četla jste Kapitál? Bláboly střídají urážky, kniha nemá žádnou hodnotu.

0 0
možnosti

9. 6. 2015 9:55

Ano, je otázkou, která filosofie je životaschopnější. Jestli marxismus, nebo multikulturalismus, pravdoláskařství, či homosexualismus. Je to opravdu těžké, i když marxismus vydrží nejspíš déle, i když jeho aplikace v čínských poměrech je poměrně groteskní. Jasné je jen to, že pravdu mají Buddha a Schopenhauer.

0 0
možnosti

A. Kerbel

9. 6. 2015 11:03

no tak samozrejme je prijemnejsi si myslet, ze si vsichni budou rovni radsi nez, ze budeme otroci nadnarodniho kapitalu. Bohuzel realita vzdy ukazala neco jineho - genocidy, popravy bez soudu, lzivou propagandu a nikdy nekoncici strach a tudy by ani Marx nechtel jit. Kde by ted byla Cina bez zapadnich investoru, nejspise v hromadnych hrobech. I kdyz tim nerikam, ze se tam maji krasne. Nemaji a ono to tam casem taky rupne.

0 0
možnosti