Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Otřesný rozsudek nad novináři Al-Džazíry. Austrálie, Kanada i USA tlačí na Egypt

Hluboké rozčarování a znepokojení. Tak reagovaly na sobotní rozsudek tří let vězení, který vynesl egyptský soud pro tři novináře katarské televizní stanice Al-Džazíra Spojené státy, Austrálie, Kanada i Británie, napsal v neděli zpravodajský server BBC News. Egypt si v neděli předvolal britského velvyslance v Káhiře, aby mu vyjádřil odmítnutí jeho kritických výroků k sobotnímu rozsudku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Hrušovský

31. 8. 2015 2:22

Bez Česka a českého smolince z Jáchymova by Rusáci atomovku neměli...

0 0
možnosti

P. Hrušovský

31. 8. 2015 1:49

V Jáchymově si dnes můžete prohlídnout ty doly, ale ještě jsem nezjistil tu trasu, kudy se ten smolinec dostával do SSSR. Prostě projít s dozimetry i ty bývalé železniční náspy, páč výchylka bude dodnes zřejmá...

0 0
možnosti

P. Hrušovský

31. 8. 2015 2:05

Samože komunisti ty koleje vytrhali, páč po kritice Stalina nebylo vhodné uchovávat jakoukoli vzpomínku na něj. Jenže ty náspy dodnes existují, sám jsem si je prošel. A byl by to i další tip pro turisty.

0 0
možnosti

P. Hrušovský

31. 8. 2015 1:13

Dodnes se snaží všemožné tajné agentury dostat se k tomu dosud ležícímu mnohatunovému bohatství, co tam dole vedle reaktoru leží. Není to tedy náhodou Putinův úmysl? Nikdo to tam v Černobylu nehlídá. Např. jen dokumentaristé televize ARD se tam naprosto bez problémů dostali i s dozimetry. Rafičky dozimetrů samože i dnes lítaly mimo stupnici. Takže - nějakej terorista se tam v klidu může poohlídnout. Což je sakra návod na sebezničení.....

0 0
možnosti

P. Hrušovský

31. 8. 2015 1:21

Je tam materiálek o váze pěkných několika tun. A ve velké většině má původ v naší zemi. Především z Jáchymova. Političtí vězni 50.let tam na ozáření i umírali. Nejkvalitnější smolinec v Evropě v Jáchymově těžili političtí vězni . Zadarmo do SSSR.

0 0
možnosti

P. Hrušovský

30. 8. 2015 23:55

Víte, v dnešní době atomu si nikdo nedovolí jinému státu vyhlásit regulérní válku. Proto je to ve světě pořád jenom v rámci protiteroristických operací, které dle mezinárodního práva použití atomu nedovoluje. A když si to přeberete - který regulérní stát válčí proti jinému regulérnímu státu? Žádný. Byla někde po II.SV. vyhlášena regulérní válka proti jinému regulérnímu státu? Nebyla. Poslední regulérní válka byla vyhlášena Spojenými státy proti Japonsku po 7.12. 1941 po přepadení Pearl Harboru, což Japonsko učinilo bez vyhlášení války. A to se jenom se švihli o 52 minut.

Mě se taky nelíbí, že televize Al-Džazíra ještě za doby Al-Kájdy ve svých dokumentech uváděla ty popravy. Sísí si asi pamatuje ty doby. Ale dnes se tam obsazenstvo totálně změnilo, to z Mubarakovy doby, dnes je tam osazenstvo jiné, které je fakto po vzoru amerických či vůbec západních zpravodajů přímo na místě. Takže kde je pravda? Asi i víme, že....

0 0
možnosti

P. Hrušovský

31. 8. 2015 0:29

Ano, ani Korea, ani Vietnam nebyly regulérně vyhlášené války. Korea byla původně "Policejní operace", a Vietnam měl oficielní název "Protidiverzní akce", páč fakto sever ve spolupráci se SSSR a Čínou likvidoval oponenty na jihu. Ale - od doby americké zkoušky vůbec první atomovky, jen čtrnáct dní před Hirošimou, v poušti Nového Mexika, nikdy nikdo nikomu nevyhlásil regulérní válku. Proč? Bojí se. Všichni do jednoho jsou si vědomi toho, co by dobyli - radioaktivní zemi, neschopnou cokoli vypěstovat. Poločas rozpadu ležícího césia je 150 let, ale co udělá césium hořící? V Černobylu je v tom sarkofágu dole furto hořící césium. A ten betonový sarkofág praská, páč dole to furto hoří a nic na světě to neuhasí. Co se stane, až se k tomu dostane obyč voda? Neřízená jaderná reakce o síle 500 megatun. To hrozilo, že se k tomu dostane voda, už dva dny po "vyplivnutí zátky šampusu", čili po tlakem páry vystřeleném mnohatunovém poklopu reaktoru. Čili se celý vnitřek s tím hořícím césiem obnažil a d

0 0
možnosti

P. Hrušovský

30. 8. 2015 23:27

Jj... když se dva perou, třetí se směje....

0 0
možnosti

L. Šalp

30. 8. 2015 17:10

Čtyři měsíce po zvolení do funkce prezidenta uzavřel Sísí s Ruskem předběžnou dohodu o dodávkách zbraní v částce asi 3,5 miliardy USD. Podle slov analytika byl podobný krok aktem strategické neposlušnosti USA.

Nyní, kdy světové společenství uznalo zákonnost vítězství Abdela Fattáha Sísího ve volbách, se snaží USA navázat s hlavou egyptského státu dobré vztahy. Sísí si ale pamatuje, že Putin ho podpořil v okamžiku, kdy tuto podporu zvláště potřeboval, a dokázal to na společné tiskové konferenci v Kremlu.

„Je zřejmé, že Egypt se rychle mění v partnera Ruska číslo jedna v celém blízkovýchodním regionu. Přijetí tohoto strategického rozhodnutí je pro Rusko účelné. Vždyť Egypt je nejhustěji zalidněnou arabskou zemí a vždy hrál přední roli v geopolitice tohoto regionu", píše Bhadrakumar.

0 0
možnosti

P. Hrušovský

30. 8. 2015 20:59

Máte pravdu v tom, že se jak Sýrie, tak i Egypt chtějí odpoutat od ekonomické závislosti na USA. Čili - strategická neposlušnost. Ale - kdo byl potichu, když USA nabídla Sýrii vojenskou pomoc? Nijak Sýrie neprotestovala, tzn. tichý souhlas. Je i pravda, že i Egypt chce být samostatný. Ale půjde to pod Sísím, který jako vůbec první egyptský vládce odhodil uniformu, ale který zároveň nemá zákonodárný sbor, tudíž si zákony píše sám? To ukáže až čas......Sísí byl ještě v době kdy byl nejvyšší představitel armády v Rusku za Putinem. Chce se mě věřit, že to myslí upřímně, a že skutečně ruskou pomoc použije k boji proti IS. Jen aby to nedopadlo jako ta americká pomoc Husajnovi, který ji zneužil proti 8 milionům Kurdů. Aby ji taky nezneužil proti oponentům doma. Řekl: ""Demokracie je překážkou v boji proti terorismu". Aby to tedy nebyla jen zástěrka......ale nechme to času.......

0 0
možnosti

30. 8. 2015 16:05

Novinari ? Kde? Novinari uz vyhynuli tak pred 50 lety, dnes jsou to jen propagandiste.

0 0
možnosti

P. Hrušovský

30. 8. 2015 15:27

Skutečnost, že tak rychle byl zákon napsán a tak rychle uveden v platnost,téměř ze dne na den, svědčí o pravdivosti zpráv, že Sísí nemá zákonodárný sbor, ale že je zákonodárce od sám. Armádu rozhněvalo, že média, která údajně citovala bezpečnostní složky, tvrdila, že na Sinaji byly zabity „desítky vojáků“. Podle ní jich ve skutečnosti bylo 21 a zahynulo „velké množství džihádistů“. Ale co se na serverech píše, např. http://eurodenik.cz/zpravy/utok-na-sinaji : "Podle úředních zpráv bylo při útoku zabito nejméně 70 lidí, většinou vojáků. Zemřelo i několik džihádistů". Ani na jiných serverech nejsou počty jiné. Že je Sísí sám zákonodárce, nebude ale ku prospěchu jeho vládě. O tom, že by se dotyční odsouzení mohli spolehnout na nestrannost a nezávislost soudu, se v Egyptě oprávněně pochybuje. Nový zákon je s velkou pravděpodobností součástí nové vlny omezování politických a občanských svobod, které je ospravedlňováno nutností bojovat proti teroru.

0 0
možnosti

P. Hrušovský

30. 8. 2015 15:40

Už jeho slova "Demokracie je překážkou v boji proti terorismu" svědčí o tom, že hlavní motivací je pokus znovu ovládnout společnost a omezit příliš svobodnou výměnu názorů. Egyptu se nedaří vyřešit politické napětí, terorismus ani ekonomické potíže. A to, ke komu se obrací v jednání o dodávkách zbraní, k Putinovi, je tedy dalším milníkem na cestě Egypta zpátky do období před únor roku 2011, kdy prezident Husní Mubárak po tři desítky let udržoval mimořádný stav. Rozdíl je jen v tom, že v roce 2011 byl tehdejší režim na konci své cesty, kdežto ten nový Sísího je teprve na jejím začátku. Ke komu se ale obrací, může být potvrzení hesla "svůj ke svému".....

0 0
možnosti

30. 8. 2015 12:37

vyzývají egyptskou vládu, „aby učinila všechny dostupné kroky k odvolání rozsudku, který podkopává svobodu projevu nezbytnou pro stabilitu a rozvoj země“.

....už ani tam nemají ponětí, co je dělba moci?

0 0
možnosti

L. Šalp

30. 8. 2015 14:03

Neuvěřitelné, tak USA by chtěly ovlivňovat rozhodnutí nezávislého soudu.

0 0
možnosti

30. 8. 2015 12:08

Nesmí se ovšem zapomínat na to, že Muslimské bratrstvo se radikalizovalo a z jeho řad se rekrutují islamisté. Tito začali podporovat Islámský stát, který chtěl proniknout i do Egypta.

0 0
možnosti