Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

BÍLEK: Evropa zbohatla i díky Africe, nyní ji můžeme hodně vrátit

Všech 82 reportáží, které jsem za poslední dva roky umístil na tomto místě, mapuje naše cestovatelské zážitky, zdolané cíle zapsané na seznamu UNESCO a občas poskytneme i nějakou tu radu, kterou považujeme za převzetí vhodnou pro další cestovatele. Protože nyní máme auto na africkém kontinentě, většina reportáží se týká právě této oblasti. V současné době máme procestováno přesně polovinu zeměkoule, 98 zemí, z toho 35 v mnohdy nepředvídatelné, často složité a většinou velmi chudé Africe.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3. 10. 2015 15:45

Ano ano, zvrácená diskuse. Mimo jiné taky díky autorovi tohoto článku. Měl byste si hledět cestování a neopruzovat tady. Je vidět, že jste v tom světě nepochytil vůbec nic. V každé zemi vás přijmou dobře, pokud jim jdete na ruku a dodržujete jejich zvyklosti. A o tom to je vy chytrej Holube.

0 0
možnosti

A. Bilek

5. 10. 2015 23:22

Nic jsi nepochopil Slavíčku! nebo holube? Podstata příspěvku byla někde jinde, většina čtenářů to pochopila, ale vy bohužel ne. Předpokládám, že si čtete jen nadpisy a pak si to užíváte, když to můžete někomu nandat. Mám pravdu? Máte nějaký mindrák? Klidně vás vezmeme někdy do Afriky sebou, ale pokud to bude s vámi k nevydržení, omotám vám kolem úst kobercovou pásku.

0 0
možnosti

J. Zima 869

30. 9. 2015 8:52

Já jsem sice neprojel tolik zemí v Africe, ale zato jsem v několika byl i delší dobu. Pobýval jsem i jinde ve světě. Na základě těchto zkušeností mohu říci, že pan Bílek je totálně mimo. Asi to myslí dobře, ale jeho pohled je typickým naprosto chybným pohledem turisty konfrontovaného s africkou realitou.

Především je nutno říci, že jsou v Africe ohromné rozdíly. Nelze srovnávat muslimy ze severu a třeba Křováky na jihu. Jsou země, kde vás pohostí, i když i v tom je většinou kalkul, protože jako běloch jste v jejích očích boháč a budou vám chtít minimálně něco za nesmyslnou cenu prodat. Jinde např. v Nigérii nemůžete sám jako běloch jen tak do města, protože budete minimálně okraden ne-li něco horšího.....

0 0
možnosti

J. Zima 869

30. 9. 2015 9:02

....Hlavním problémem Afriky je však mentalita většiny obyvatel. Nic neplánují do budoucnosti, všechno se hned spotřebuje a kmenové a náboženské vazby jsou velmi silné. Pracovní morálka a zájem se něco učit je v 99% případů rovná nule. K tomu ještě vztah k ženám (až na některé výjimky) na úrovni lepšího domácího zvířectva a nekontrolované plození dětí. Je zcela běžné (viděl jsem na vlastní oči) , že různá zařízení např. pro závlahy, vybudované v rámci pomoci se nechají rozpadnout a rozkrást jen je běloši slavnostně předají místním.

Miliardy pomoci jsou z větší části též rozkradeny a jsou za ně na černo nakupovány i zbraně pro vedení náboženských nebo kmenových válek. V takovéto situaci se (kmenoví) vládci drží u moci silou a nějaký rozvoj země je jim u p....Starají se jen o život v luxusu a udržení moci.

Jak jsem napsal jsou určité rozdíly, např. některé menší země, kde vládne lehce osvícený diktátor na tom nejsou úplně zle.....

0 0
možnosti

30. 9. 2015 7:10

1. Jestli některé koloniální  země  zbohatly  díky  Africe, tak  ČR  určitě  ne.

2. Kolonialismus  Afriku pozvedl z doby  železné do  novověku a  zajistil  obrovský rozvoj  ekonomiky, zdravtnictví a následně bohužel i populace. Jeho přínos je  tedy nejednoznačný  ale určitě ne  zcela  záporný. Nikdo Afričany  nenutí, aby  měl každý 10 dětí.

Jestli, má někdo Africe něco vracet tak ČR to určitě není.

0 0
možnosti

29. 9. 2015 18:18

"hravě postavil obrovský klenutý stříbrný most s osmi-proudovou dálnicí z Ameriky do Evropy" ... Jako pěkná agitka plná logických a faktických přehmatů a chyb, nicméně ten most z Ameriky do Evropy tomu dává docela korunu :-) Představil si autor objem pilířů, které by musely být ukotveny do dna oceánu? Nebo by to stavěl jako jeden samonosný oblouk? Ba ne, tenhle mudrc by nejenže z h0vna upletl bič, ale přímo orbitální výtah :-D

0 0
možnosti

30. 9. 2015 7:11

říká se  tomu  MIMOŇ

0 0
možnosti

A. Bru

29. 9. 2015 16:55

Dokončení: Kdyby vašeho pozvání k nám využil jen malý zlomeček z nich, budeme doma menšinou. A proč by museli lidé třeba z Nigérie utíkat zrovna do Evropy? Nehledě na to, že ti chudší zůstávají doma a pomáháme tak vlastně jen bohatším z nich, ostatní nedostanou nic. Pomáhejte jim na místě, když těmi zeměmi projíždíte! To, že Afričanům za pomoc při cestách něco dlužíte neznamená, že ji máme oplácet my ostatní, kteří nemáme ani hotel, ani prázdné byty k dispozici. Beze všeho mne považujte za "nevzdělaného a intelektuálně nevyspělého s vyhnilými názory", když vám to udělá dobře na brzlík. Možná byste ale měl raději trochu ubrat ze své namyšlenosti, určitě vám to neublíží. Cestování dříve vedlo lidi k pokoře, že by tomu dnes bylo jinak?

0 0
možnosti

A. Bilek

29. 9. 2015 18:29

Dobrý,dobrý...uklidněte se a zhluboka  dýchejte. Asi jste si názor nepřečetl důkladně, nebo byl nepochopený. Nejdříve musím uvést na pravou míru jednu věc. Nejsem za vodou, nic nevlastním, hotel mám pronajatý 21 let, v zimní sezóně pracuji 100 dní v kuse 16-18 hodin denně a to nepřeháním, v letní 70 dní. Navíc, vše je manuální práce, jen se přije'dte podívat a myslím že pochopíte. Polovinu roku valím před sebou dluhy, druhou polovinu roku, když vše uhradím, cestuji. Navíc jsem zjistil, že cestovat chytře je skoro stejně drahé jako být doma. Nekouřím, nepiju, nemám jiné neřesti kromě cestování. Takže aby bylo jasno, považuji se spíše za chudšího, než bohatšího. Nevlastním dům, byt a mám jen dvě auta, jedno 10 let staré pro zásobování hotelu http://www.hromovka.cz  http://www.nejlepsihotel.cz a jedno v Africe. A pak mám zážitky. To ano, jedno velké bohatství. Taky nikoho neponižuju, nenadávám. Naopak, lituju lidi kteří mají jiné "dary".To je vše. Na ostatní budu možná reagovat později, nemám nyní čas.

0 0
možnosti

A. Bru

29. 9. 2015 16:53

Neuvěřitelná povýšenost! Autor je cestovatel, finančně zřejmě dávno za vodou, kamarádí s domorodci, které při cestách využívá, takže rozumí všemu a milostivě nás poučí. Co takhle trochu pokory a pochopení pro obavy našeho podle vás "povrchního" domácího obyvatelstva, milý pane? 

Nepovrchní člověk vnímá, že jde o svár citu a rozumu. Cit nám velí pomozte lidem v nouzi, rozum naopak varuje - pokud pomoc jen trochu přeženete, váš domov už nikdy nebude takový jako dřív, jaký jste ho měli rádi.

Žebrákovi na ulici taky dáte spíše almužnu než klíče od domu a ani almužnu nedáte všem potřebným, kolik jich je. Také společnost zvládne bez úhony jen omezenou řízenou imigraci, nemůže přijmout všechny, kdo si vzpomenou a zahrnout je sociálními vymoženostmi koncipovanými pro omezené množství domácího obyvatelstva. Lidí je na světě 7 miliard a většina podstatně chudších, než je náš průměr (proto také můžete rozsáhle cestovat, kdyby to bylo naopak, nejspíš by vám chyběly finance). Kdyby vašeho pozvání k nám využi

0 0
možnosti

P. Zdenek

29. 9. 2015 12:18

1. Evropa nezbohatla z kolonií, ale z větší části díky tvrdé práci našich předků a lepší organizaci práce. Vyvolávat pocit viny, kvůli tomu, že se máme dobře, je demagogie.

2. Africe nepomůžeme tím, že absorbujeme její nejlepší a nejbohatší lidi. Africe by nejvíce pomohlo, kdybychom tuto elitu vrátili zpět, zrušili cla na africké zboží a nechali je uživit doma. Afričani si především musí pomoci sami, nikdo za ně jejich problémy s korupcí a diktátory nemůže vyřešit.

3. Problém s přistěhovalci je hlavně problém příliš štědrého sociálního systému. Současný problém s přistěhovalci by měl být pro Evropu příležitostí, jak s tímto přebujelým systémem skoncovat. Nejen pro přistěhovalce, ale i pro Evropany.

0 0
možnosti

30. 9. 2015 7:12

PŘESNĚ.

0 0
možnosti

29. 9. 2015 12:07

Evropa zbohatla díky Africe??? To je mi ale novinka! Zajímalo by mne, jak díky Africe zbohatlo Československo, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Dánsko, Švédsko, Finsko a mnoho dalších evropských států. Pan Novinář si asi neuvědomuje, že Francie, Velká Británie, Itálie a Německo netvoří celou Evropu. I jejich zbohatnutí díky Africe je sporné. Nyní té Africe můžeme hodně vrátit? My? Češi, Slováci, Poláci, Maďaři, Rakušané a další? Co bychom jim vraceli, když jsme jí nic nevzali! Nechť vrací ti, kteří brali! Francouzi, Němci, Italové a Britové. Dost! Tito a ne celá EU.

0 0
možnosti

29. 9. 2015 8:34

Co to kecáš, jaká Evropa. Zbohatla jen skupinka lidí, která si myslí, že je nedotknutelná. Uvidíme....

0 0
možnosti

29. 9. 2015 9:20

Ona to není pouhá skupinka, je to pořádně veliká skupina. Všichni evropští a mnozí národní politici. Ti zatím nedotknutelní jsou, poněvadž si to uzákonili. Uvidíme .....

0 0
možnosti

29. 9. 2015 1:43

Pane Bilek, tak jste to trochu popletl.  Kdyby neprisli Evropane do Afriky, zili by jeste stale v dobe kamenne. Belochum se vycita otrokarstvi. Ale nepletme se. Oni ty otroky jen od Arabu koupili. Prodali je jejich kralove, kteri byli mozna ukrutnejsi jako bili otrokari. Dnes je  v Africe stale mnoho otroku. O tom se uz nemluvi. Ze Afrika nezbohatla z Evropy je zasluhou potomku tech, kteri otroky prodavali a africke bohatstvi rozkradli a stale jeste rozkradaji. A autor zapomel na zavedeni moderniho lekarstvi, ktere snizily detskou umrtnost a zabranuje pandemiim.   Zapomel jste na vyvojovou pomoc ve vysi miliard. Zaverem bych doporucil autorovi se zamyslet, proc utikaji Africane do Evropy. Utikaji pred svymi zkorumpovanymi vladci a doufaji, ze s jim v Evrope dostane lepsiho zachazeni. Autor pise, projel Afriku. Nepochopil nic. Typicky turista. Zemi se musi pracovat aby se pochopila.

0 0
možnosti

A. Bilek

29. 9. 2015 5:23

Samozřejmě že máte v mnohém pravdu, jde jen o to, jak hluboko do historie chcete jít. Část Afriky žije tak, že se to od doby kamenné příliš neliší. Ale tam kde takhle žijí, tam jim to i vyhovuje. Že je v Africe stále dost otroků, to je fakt, to jste nepřišel na nic nového. Že je Afrika rozkrádána, to je největší problém, ale kdo ji drancuje jsou právě západní firmy ruku v ruce s korupcí pár nejvlivnějších. To že těží jejich bohatství a země z toho nemá lautr nic. Na jedné straně tam proudí miliardy, z druhé strany zase odcházejí pryč. Jsou města, kde jsou desítky tisíc humanitárních pracovníků OSN (kteří berou platy od 8-12.000 USD měsíčně) a stojí to astronomické peníze, na druhou stranu jsou firmy, kteří drancují. Dobře to zdokumentoval  jeden žurnalista v dokumentu "krev v mobilech" který dokazuje firmě NOKIA že její telefony jsou krvavé, když vykupuje nelegální suroviny, díky které lidé v D.R.Congo umírají. Je to všechno postavené na hlavu.

0 0
možnosti