Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

SCHNEIDER: Demokracie strašlivě nesnáší dvojí měřítka

Ve sněmovně se slovně ostře střetli ti nejlepší z nás, aby se předvedli, jak jsou za naše peníze našimi ústy, rozumem i svědomím. Připomínají svým konáním onu definici, která se ukazuje být univerzálnější, než jen vzešlou z časů předchozího režimu: „Recepce je když lid, ústy svých volených zástupců, pojídá plody své práce.“
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

3. 10. 2015 14:16

Jenže většině,tedy těm třista tisícům navíc,co dali hlasy ve volbách Zemanovi,ČSSD a podobným se jeví demokracie,jako něco tvárného podle jejich nápadů.Zpravidla přihlouplých.Putlerovský fašismus je hrozbou i pro naši zemi.Jedenkrát to snad stačilo.A ještě nakonec,jaký je rozdíl mezi utečencem a migrantem?A na jak dlouho budeme utečencům pomáhat?Budou ochotni respektovat a dodržovat naše zákony?

0 0
možnosti

T. Pak

3. 10. 2015 12:31
Momentik autore..

Tvrdite, ze kuprikladu Lybijska ci Syrska demokracie (kde meli poslednich 48 let vyjimecny stav) je stejna jako ta evropska? Vazne?

0 0
možnosti

3. 10. 2015 10:44

S tým demokratickým hlasovaním to nie je také zrejmé. Na predposlednom summite hlavy štátov vyjadrili vôľu, že oni rozhodnú o kvótach. Keďže bolo jasné, že by boli zamietnuté (konsenzus by sa nedosiahol), Tusk zvolal "neformálny summit", ktorý vlastne ani nemohol o ničom rozhodnúť vzhľadom k tomu, že bol neformálny. Na predchádzajúci deň bola zvolaná rada ministrov, kde stačila kvalifikovaná väčšina. Aby som to zhrnul - hlasovanie rady ministrov bolo síce demokratické, ale rozhodnutie, že o kvótach nebude rozhodovať summit hláv štátov, ale rada ministrov, prišlo mocensky a bolo hrubým porušením demokratických princípov, na ktorých by EÚ mala stáť. Preto niet divu, že sa EÚ kymáce...

0 0
možnosti

3. 10. 2015 10:03

Fráze našich odpůrců, že jsme byli demokraticky přehlasováni je bohapustá demagogie. Demokracie přeci vychází z lidu. Existuje snad nějaká vládnoucí strana v zemích EU, která měla ve svém volebním programu přijímání statisíců imigrantů, navíc z těžko integrovatelných komunit ? Nebo nechala si snad nějaká vláda potvrdit svůj postoj referendem ? Všechny tyto strany se dopouští zrady vlastního lidu v zájmu loutkovodičů v pozadí.

Je třeba v ČR vyhlásit referendum jak navrhuje Klaus.

0 0
možnosti

3. 10. 2015 7:21

Další článek o tom, že bychom měli držet hubu a nestrkat rypák do cizích rozkvetlých zahrádek. Tentokrát s jinou "argumetnací".

Pan Schneider asi zapoměl jak vypadaly volby v ČSSR a jaká byla demokracie s přídavkem lidová v socialistickém státním zřízení.

Vypadá to jako variace na téma "Socialismus si rozvracet nedáme!", ale s tím, že se nemáme jakkoliv vměšovat co cizích socialismů, islamismů, bolševismu, nacismů, putinismů, ... .

0 0
možnosti

J. Novotný

3. 10. 2015 8:39

A co kde vyřešilo vstupem USA a spojeneckých armád? Kde nastolili tzv. demokracii (fungující)? Buďte konkrétnější.

0 0
možnosti

3. 10. 2015 1:19
Děkuji panu Schneiderovi za článek.

za ten článek.když jsem slyšela hřímat pana Fialu(ODS) nebo Němcovou (ODS), jak jsme ztratili ztratili suverenitu a další bláboly,myslela jsem,že Pan Fiala a Němcová(ODS)se snad zbláznili,když hřímali o ztrátě suverenity naší země. Byli jsme přehlasováni a co? To jste snad někdo nikdy nehlasovali např. ve škole???Vyhrála většina a ostatní,i když se jim to nelíbilo, se podřídili.Jsem bývalý volič ODS. Škoda,že KS není prezident. On je nejen demokrat,ale i osobnost. Nevadí mi,že často spí a koktá.Ja bych asi také raději spala být na jeho místě.'

0 0
možnosti

Š. Apolen

3. 10. 2015 1:05

Takže, pane Scheidere, my bychom se měli pokorně vrátit do náruče podle tehdy platících zákonů legálního Rakouska-Uherska ?! Naši legionáři by měli být, jako zrádci zastřeleni ? Sudety by měly podle tehdy platné dohody patřit Německu ? Naši zahraniční vojáci bojovali proti legálně zvolené vládě Třetí říše ? Vy sám máte dvojí měřítko !!!

0 0
možnosti

3. 10. 2015 9:11

Podle tehdy platné dohody? Máme různé dohody, jejich účinnost je však vždy časově omezená. Co to byly "Sudety" (dnes již neexistují) bylo to geografické území, na němž žili lidé. Po staletí více či méně v souladu a bez rozdělování na nějaké národnosti. Po dlouhou dobu bylo toto území lidmi neobývané a Němce tam povolal a jimi území osídlil král Přemysl Otakar. Ovšem v době, kdy se v Evropě začaly zcela bez jakékoliv logiky utvářet státy na národním a národnostním principu byl ihned oheň na střeše. Příslušníci jednoho národa začali bez jakéhokoliv logického důvodu utlačovat politicky  příslušníky národa jiného, v té době žijícího na území stejného národního státu. Jediný stát v Evropě, který tuto nesmyslnost národních států pochopil již před více než 200 lety byli Švýcaři. Jejich stát v té době již byl postaven na principu občanském a jen proto se mu všelijaké národnostní rozmíšky vyhnuly. Toto by měli novináři lidem neustále připomínat.

0 0
možnosti

2. 10. 2015 20:22

Ano, demokracie nesnáší dvojí měřítka. Měřítkem demokracie je totiž stupeň vlády většinové občanské vůle. V téměř všech státech EU se však na vůli občanů vůbec nehledí. Tuto občanskou vůli totiž dokáže odhalit jedině institut referenda k otázkám, které se týkají všech občanů jednotlivých států. V současné EU totiž vládne vůle vždy menšinových  spolků - politických stran a jejich zástupců, nikoliv zástupců občanů. Navíc existuje množství otázek, o kterých i v zastupitelské demokracii musí rozhodovat sami občané a přímo. O tom je demokracie, pánové a dámy.

0 0
možnosti

2. 10. 2015 20:14

Je to demagogie. Je sice pravdou, že jsme byli demokratickým způsobem přehlasováni, nicméně toto hlasování nemělo vůbec nastat. Státy v EU totiž nezastupují ministři vnitra, ale prezidenti zemí, ev. premiéři. A o tom to všechno je. Nikoliv o tom, co z polospánku brumlá pan kníže.

0 0
možnosti

2. 10. 2015 18:43

demokraticky zvolené představitele syrské, irácké, íránské, libyjské. No když tyto diktatury považuje za demokraticky zvolené, tak má skutečně ne li dvojí, tak zajímavý standart.

Dříve kočka porodí štěnata, než v některém arabském státě bude demokracie. V Iránu bych to nevzlučoval, kdyby svrhli vládu muslimských fanatiků, což se hned tak nestane.

0 0
možnosti

2. 10. 2015 19:32

Nemůžeme si přeci myslet, že máme právo vnucovat cizím státům naše pojetí demokracie. Navíc diferencovaným způsobem, takže některé úděsné diktatury jsou spojenci Západu a jiné obdobné bombardujeme. Demokratické pojetí státu ve smyslu evropském a severoamerickém je ve světě v jasné menšině a pokusy změnit to válkami vedly k daleko horším diktaturám než byly ty původní anebo k chaosu.

0 0
možnosti