Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Už roky chce vyznamenání pro Mašína s Paumerem. Letos opět marně

Josef Mašín a Milan Paumer. Ta jména přistávají na stole podvýboru pro přípravu návrhů na státní vyznamenání prakticky každý rok. Do seznamu více než třiceti osobností, které Poslanecká sněmovna schválila a poslala prezidentu republiky, se ale neprobojovala ani letos. Nikdo z poslanců se za ně totiž nepostavil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

3. 6. 2016 8:50

Udržujte nám kostely,vzdáme se žalob...: to si církve nahrabaly málo, že mohou vydírat obce jako Erdogan vydírá Evropu ? Neskutečná arogance ve stylu mafie ...

0 0
možnosti
PB

P. Boko

3. 6. 2016 8:46

Ten problém je v tom, že jejich odboj je silně poznamenán vražděním lidí, kteří s komunistickým režimem neměli nic společného (třeba účetního). To byla úkladná vražda.

0 0
možnosti
PB

P. Boko

3. 6. 2016 8:48

Hrdinou by jejich otec, jeden tria tří králů (Mašín, Morávek, Balabán).

0 0
možnosti
JT

3. 6. 2016 8:29

No ja nevim, jestli je na miste vyznamenavat loupezniky a vrahy jenom proto, ze ti, co oloupili a zavrazdili byli nahodou komunisti.

0 0
možnosti
JM

3. 6. 2016 8:42

Tohle se nesmí, musíme adorovat pro lidi s dvěma pasy, bez ohledu na škody jimi působené ...

0 0
možnosti
JV

3. 6. 2016 7:56

Mašínové především odešli do zahraničí, aby bojovali proti komunistům, ne aby se měli dobře. Ihned po příchodu do USA vstoupili do armády, absolvovali tvrdý tréning a byli připraveni jít do války, která se tehdy očekávala. Že k ní nedošlo je možná dobře, ale tak se na to tenkrát nedívali. Jak říká pan Halasek, kdyby se tretina naroda chovala jako oni, nemusel.....atd. Takto samozrejme jejich odvaha vysla naprázdno. V Polsku a pobaltských jsou bojovníci proti komunismu obecně váženi jako hrdinové. A pro paní Savovou, že vlastně nic nevykonali? Co třeba proti Němcům udělal takový Fučík? Vlastně se jenom nechal zatknout a napsal o tom knihu.

0 0
možnosti
LM

3. 6. 2016 7:52

Jeste jednou!

Pane Halasku, bavite se s dusevni luzou, ex komousama, komousama a cechackama, je to zbytecne, tem vsem patri jen vlusanec do ksichtu!

0 0
možnosti
MH

M.Halasek

3. 6. 2016 8:30

To vím. Vy jste tu jeden z mála slušných a chytrých diskutéru. Ale to bych se musel sám před sebou stydět, abych bolševikům uhybal.

0 0
možnosti
MH

M.Halasek

3. 6. 2016 6:03

Bratři Mašíni a Paumer si vyznamenání zaslouží, jsou národní hrdinové! Bojovali se zbraní v ruce, jako jediní, proti nejstrašnější totalite, která kdy naši zemi postihla!

0 0
možnosti
EM

3. 6. 2016 6:11

Zkuste odpovědět panu Stirskému abychom si mohli udělat obrázek co o tom víte. Pan Hasil pokovad víte kdo to byl hrdina byl udělal v boji proti komunistům daleko víc ale o něm se moc nemluví. O Mašínech se hovoří častěji i když ani historikové i členové třetího odboje nejsou přesvědčeni že jejich činy lze považovat za boj proti totalitě

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

3. 6. 2016 5:24

Já pořád nerozumím jednomu: Co vlastně bratři Mašínové konkrétního udělali pro naši republiku? Jiní převáděli lidi, vydávali a pašovali literaturu, pracovali ve Svobodné Evropě či v Hlasu, pomáhali zatčeným, hájili obžalované, nebáli se protestovat proti nespravedlnostem. Mašínové jen zabili pár nevinných lidí, aby se dostali na západ. Kdyby alespoň zastřelili nějakého krajského či okresního tajemníka KSČ! Já jednou slyšel rozhovor s Paumerem. A to bylo jen a jen popisování všech těch stříleček, kdo na koho zaútočil, vystřelil, kdo koho oddělal, sejmul. A u Mašínů mně ještě vadí ještě jedna věc: Ani stín pochybností, pokory, pokud vím, nikdy se pozůstalým neomluvili. Můj názor je, že kdyby zde byl standardní demokratický režim, dali by se třeba k cizinecké legii, neb především toužili po akci a dobrodružství.

0 0
možnosti
MH

M.Halasek

3. 6. 2016 6:22

V roce 1945 byli bratři Mašínovi vyznamenáni medailí „Za chrabrost“ za „osobní statečnost v době války“. Ctirad Mašín po roce 1948, když studoval na vysoké škole, absolvoval záškodnický kurs, organizovaný Svazem brannosti a SČM (Svazem české mládeže, předchůdcem ČSM).[2]

V časných ranních hodinách 24. května 1949 byli v Praze komunisty překvapivě popraveni tři studenti právnické fakulty Univerzity Karlovy, stejně jako Mašínové, aktivní účastníci protifašistického odboje v době války, Boris Kovaříček, Josef Hruška a Karel Bacílek ml. (nar. 25.3.1920). Další student přírodovědecké a právnické fakulty UK, Veleslav Wahl, byl zatčen 12.9. 1949 a popraven později (16.6.1950).

Dne 5. listopadu 1949 byly vykonány v Praze na Pankráci tresty smrti oběšením nad představiteli skupin nestraníků Vratislavem Polesným, Vratislavem Jandou, Josefem Charvátem, Emanuelem Čančíkem, Květoslavem Prokešem a Jaroslavem Borkovcem, odsouzenými v souvislosti s přípravou údajného květnového protikomunistického povst

0 0
možnosti