Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Další Čingischánův boj. Čína se snaží přivlastnit si velkého vojevůdce

„Není nic lepšího, než zničit svého nepřítele a slyšet nářek jeho žen“. Před osmi sty lety Čingischán, samozvaný „trest boží“, srovnal se zemí hlavní město čínské dynastie Ťin, na jehož místě později vznikl dnešní Peking. Mongolské tažení snížilo počet obyvatel severní Číny z 50 na zhruba 8 milionů, přesto se v dnešní Číně prosazuje názor, že Čingischán byl Číňan. Co to může znamenat pro Mongolsko a Mongoly?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RD

21. 8. 2016 13:11

Od pracovníka mongolské ambasády jsem se nedávno dozvěděl, že největší Čingischánovou chybou bylo, že nezahnal všechny Evropany do moře.

0 0
možnosti
PB

P. Boko

21. 8. 2016 12:26

Čingischán byl krutovládce, což byl ve středověku běžný způsob vlády pro udržení a rozšíření velkých říší. Z dnešního pohledu Mongolů, ale i místních Číňanů je ctěným vládcem, podobně jako pro nás Luxemburkové. I Stalin řekl kdysi Berijovi, že je nemohou posuzovat ti, kdož je zažili. "Teprve naši vnuci nás docení", což je bohužel v Rusku pravda, stejně jako v Německu dnes Hitler.

0 0
možnosti
PP

21. 8. 2016 12:19

Je stejně zajímavé jak se někdy v dějinách dokáží prosadit do čela velmocí lidé, kteří nejsou 100% "domorodci". Aniž bych je jakkoli hodnotil - Napoleon byl Korsičan (dosud má autonomii), Hitler Rakušák, Stalin Gruzínec, Obamovo místo narození je předmětem diskusí (oficielně Honolulu) a část rodiny má v cizině, paní Merkelová z východní části Německa - historik by měl asi více příkladů.

0 0
možnosti