Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

ZVĚŘINA: Rozdělené Česko? Jak kdy, přímou volbu prezidenta občané milují

Že je naše země rozdělena? Zdaleka ne ve všem. Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas je 84 procent spoluobčanů pro zachování přímé volby prezidenta. To je tedy celonárodní konsenzus přímo výstavní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ID

4. 1. 2017 22:54

Volba prezidenta parlamentem, tak jak ji známe, bylo jen jedno velké hokynářství. My vám odhlasujete prezidenta a my vám za to ... atd. Přímá volba to kupčení zatrhla. Ovšem objevil se tu nový fenomén. Jako první se zjevil prezidentský kandidát, jehož chorobná touha po moci a po pomstě mu dovolila slíbit cokoliv. Když pak paní Klausová pronesla onu větu:"neumím si představit první dámu, která se na hradě domluví jen německy", bylo vymalováno. Zeman byl zvolen. Okamžitě po svém zvolení se věnoval tématům, která zdaleka nejsou hodná úřadu prezidenta. Svými polopravdami a buranskými útoky na každého, kdo zrovna nesdílel jeho názory, se mu podařilo nejen narušit celistvost ČSSD avšak i národa. Ke konci jeho prezidentování je národ rozdělen na dvě části. Prezidentův fanklub, který souhlasí i s názorem, který prezident ještě nevyslovil a pražskou kavárnu, jak ji sám Zeman nazval, která od prezidenta požaduje alespoň minimální minimálně dávku, zcela obyčejné slušnosti.

0 0
možnosti
ID

4. 1. 2017 22:56

Nicméně to hokynářství nezmizelo. Je zde opět, v jiné formě. Je prezentováno tandemem Zeman - Babiš. Tentokrát pod heslem:" ty mno na hrad a já tebe do strakovky".

0 0
možnosti
DS

D. Stirský

3. 1. 2017 12:17

A Zeman není elita? Tedy v prapůvodním smyslu slova už ne, ale v onom floskulózním, módním ano.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 20:11

Nejen občané,přímou volbu a přímou demokracii vůbec milují i takoví,jako Tomio či Petr Cibulka. Je to humáč.

0 0
možnosti
AM

3. 1. 2017 12:59

VSICHNI demokrate miluji demokratickou primou volbu.

0 0
možnosti
JR

2. 1. 2017 13:37

„Forejt už nebude ani zaměstnancem ministerstva zahraničí“

Jé to je škoda ale opravdu velká škoda, že na to Jindra hodil čepici.Kdo mu nyní utře nudli po vystoupení z auta, kdo ho přizpůsobí člověku. Všimli jste si jak Míla vypadal při projevu, ještě scházel jeho oblíbený outfit - tílko a půllitr flaškové desítky a bylo by to celý podle něj ...

Pane mlynář, kdyby bylo potřeba, mám doma starší oblek, milerád ho pro Hrad úplně zadarmo věnuju.

0 0
možnosti
JN

J. Nový

2. 1. 2017 13:08

" je 84 procent spoluobčanů pro zachování přímé volby prezidenta"

.

Dalším X procentům je to jedno a pak už zbývá jen pár procent = pražská kavárna, které přímé volby prezidenta pijí krev. Tedy zvlášť v případě Zemana :o)))

0 0
možnosti

2. 1. 2017 13:30

X = 3 - 5. Takové procento obecných ignorantů je všude ve světě, ve všech státech a politických systémech. Zvyšuje se pouze se vrůstajícím stupněm rezignace a to jako předstupněm revoluce.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 12:57

"Rozdělené Česko"???Naprosto nesmyslné slovní spojení, bez jakéhokoliv vnitřního významu, které mohou používat jen hloupí novináři.Jde totiž o to, že v jakémkoliv státě jsou jeho občané vždy rozděleni a to na velmi mnoho různých skupin, hájících vždy jen své vlastní zájmy.V demokratické zemi, kde vládne vůle většiny občanů a kde se menšina vždy této vůli dobrovolně podřizuje (jinak se nejedná o žádnou demokracii) je toto zásadně potlačeno, nikoliv odstraněno.Odstranit přirozené rozdělení lidí totiž nelze. Přímou volbu prezidenta občané milují?Nelze se tomu divit a je to na místě.Vedle voleb do senátu se totiž jedná o skutečně svobodnou a demokratickou volbu.Veškeré volby ostatní jsou nedemokratické a nesvobodné.Občané chtějí v konečných důsledcích rozhodovat sami a nejsou ochotni přijímat paskvily, které jsou formou zákonů všem diktovány z poslanecké sněmovny, která si je vždy dokáže i proti vůli prezidenta či senátu prosadit. Stále žijeme v diktatuře, nyní diktatuře politických stran.

0 0
možnosti
ZM

Zastupitel Mč

3. 1. 2017 11:28

Tak tak, podepisuji...

Jenže, - přímou volbu osobností bylo potřebné zavést ( možná lépe - vyzkoušet) nejdříve na úrovni orgánů, - které jsou občanům nejblíže. T.j. Starostů obcí (MČ) jejich zástupců a radních v samosprávách. Dnešní paradox, v praxi - nepřímo volení statutární zástupci, mandatáři občanů je z více pohledů právní nonsens, protože rozhodovací pravomoc (z Ústavy) nemohou mít nepřímo zvolené orgány. Zejména, když rady obcí ze zákona jednají za zavřenými dveřmi neveřejně. A nastavují pravidla jim vyhovující, které leckdy dokonce před zastupiteli tají.

V minulosti v tomto smyslu proslula Praha, - kde na 6 let (2000-2006) zákon, nepřímo voleným radním dokonce udělil pravomoc dozorovat dodržování zákonnosti ve všech pražských samosprávách vč. sebe. Na jaká neřádstva bylo v té době zaděláno vyplývá najevo dosud. ( Viz tzv. Opencard) Ještě, že NOZ v § 159 od 2014 zavedl ospobní (až trestní) odpovědnost zastupitelů za rozhodování a za kolektivní usnesení se neschovají. Jenže, kd

0 0
možnosti
RS

2. 1. 2017 12:53

Ve Svycarsku je prima demokracie po nekolik stoleti. Vysledky voleb jsou predvidatelne a zemi nerozdeluji, protoze jsou vzdy akceptovany. Politicke elity uz si davno zvykly. Vse zavisi od politicke vyspelosti zeme. Podstata prime demokracie je, ze lid je v zemi suveren a ma vzdy posledni slovo. To se politickym elitam v Bruselu samozrejme nelibi.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 13:27

Vážený pane, ve Švýcarsku není přímá, ale skutečně zastupitelská demokracie. Že se to nelíbí socanům v Bruselu není vůbec divné. Ono se to nelíbí socanům nikde, ani u nás. Horší ovšem je, že se to nelíbí téměř všem politikům a to napříč politickým spektrem. Pokud totiž občané státu mají konečné slovo v téměř všem, zbavuje to politiky moci. Nemohou občanům nijak diktovat svou vůli a vůli svých politických stran. Také a hlavně o tom je politický systém ve Švýcarsku.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 12:13

Přímá volba je jediná moznost, kdy občané mohou o politice rozhodovat přímo...volby do senátu nepočítám.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 13:34

Naše volby do senátu ovšem k tomu patří. M.j. se tomu říká skutečná demokracie a svobodné volby. To u nás ovšem zásadně neplatí u voleb do poslanecké sněmovny a do zastupitelstev krajů, měst a obcí. Tam jsou voleny politické strany a hnutí, jako zcela zbytečný mezistupeň, který v konečném důsledku vládne občanům.

0 0
možnosti
JS

2. 1. 2017 10:33

Myslím, že každému trochu myslícímu člověku musí být jasné, že společnost je velmi rozdělena, byla a vždy bude. Otázka jsou spíš vztahy mezi jednotlivými sociálními skupinami. Jsem z Kladna a navíc jsem se pohyboval v Praze v intelektuálním prostředí. Ty rozdíly v chápání světa jsou obrovské a nedají se nijak smazat. Jak nedávno psal jeden novinář zde v LN, aby se před volbami chodilo mezi lid na venkově a mluvilo se s ním, to je nesmysl. Nebudou si rozumět, ani nebudou spolu mluvit. Prostě každý má to své semantické pole vnímání, a to se nedá změnit.

0 0
možnosti

2. 1. 2017 13:40

Dá se to změnit! Zavedením skutečně demokratických principů a odebráním moci politickým stranám. Zde mám na mysli moc, která ovládá moc zákonodárnou, výkonnou (vyjma prezidenta u nás) a zčásti i soudní. Zavedením skutečně svobodných voleb, kdy je voličům předložena jedna kandidátka, kde jsou uvedeni kandidáti na zástupce do moci zákonodárné a výkonné nezávisle na tom, z jaké jsou strany či hnutí, zda mají mpodré či hnědé oči a pod. Tyto volby musí být dvoukolové, aby byla jistota, že bude zvolen jeden většinový kandidát.

0 0
možnosti