Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Návrat Kissingera, amerického Metternicha

Philip Stephens se vrací k rezignačnímu dopisu dnes už bývalého velvyslance Spojeného království při EU – tedy v Bruselu – Ivana Rogerse a dovozuje z toho, že britské vyjednávání o brexitu směřuje k železniční nehodě, resp. k tvrdé srážce vlaků. Autor tvrdí, že Britové se nikdy nedívali na EU jako na politický, strategický či mírový nebo hodnotový projekt, ale pouze na spolek, ve kterém je výhodné být z pohledu ekonomiky a byznysu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Ivan Rogers měl pravdu a postoj Theresy Mayové lze vysvětlit asi jen stejnými faktory, jaké vedly Camerona k referendu samotnému: vnitrostranická politika a předvolební domácí politika. Jenže kdykoliv si někdo kvůli vnitrostranickým zájmům hraje s geopolitikou, nese to nežádoucí náklady a důsledky. Jako když rodič chce mít klid na hrátky od svého zlobivého předškoláka, a podpálí si kvůli tomu dům.

Ad Henry Kissinger: je nenahraditelný, dlouho bude. Chodící encyklopedie globální politiky, která si nejen každé heslo pamatuje, ale obsahu každého také rozumí. Mnoho z nich přímo tvořil. Ty obsahy, ne hesla.

0 0
možnosti
JM

7. 1. 2017 10:34

Co takhle "návrat" Německa? Německo:

01. prosince 2016 odhlasoval německý Bundestag ZRUŠENÍ § 80 trestního zákona s platností od 1. ledna 2017. Dle tohoto zákona bylo Německu znemožněno plánovat útočnou válku. Přesněji podle článku 26, § 1 Německé Ústavy:

„Ten, kdo připravuje útočnou válku (článek 26, § 1 Německé Ústavy), na které se má podílet Spolková republika Německo, a tím přivodí Spolkové republice Německa nebezpečí války, bude potrestán doživotním odnětím svobody nebo odnětím svobody trvající ne méně než deset let.“

Německo dostalo od NATO vrchní velení nad vojenskými operacemi v Pobaltí a v blízkosti ruských hranic.

Od 1. ledna 2017 může tedy Spolková republika Německo opět poprvé od roku 1945 zahájit a podílet se na útočných válkách.

0 0
možnosti
VK

8. 1. 2017 21:16

Můžete nějak vysvětlit logický pochod, kterým jste došel k poslednímu odstavci svého příspěvku?

0 0
možnosti
MJ

M. Jandáková

6. 1. 2017 20:17

..."Důležitý jezávěr článku, kde Stephens tvrdí, že britští ministři si mohou vymyslet jakékoli množství privilegií, výjimek a speciálních požadavků. Jsou ale úplně mimo realitu a těžko přežijí první kontakt s partnery na druhé straně stolu."

.

"Na druhé straně stolu sedí mírotvorná "Evropa".

0 0
možnosti
PP

7. 1. 2017 0:41

Mírotvornost Evropy se v posledních letech projevila například v Libyi....

0 0
možnosti
JC

6. 1. 2017 16:24

uz kolem 35 let veku mozkove bunky( 86miliard)ubyvaji. To je zakon. Kazdych 10 let zmizi zhruba 10%. Tedy v 90 by mel byt mozek chudsi o poloviny. A na rentgenu je to krasne videt. Kissinger? Asi to dohani obrovskym zvetsenim spoju a synapsi (connectom).

0 0
možnosti
JK

Lidské intelektuální schopnosti nejsou stejné, není vše jen o počtu buněk. V jeho 35 (tj. v úvodu 50. let 20. století) jsme ho neznali. Musel mít výjimečnou schopnost analýzy (má ji dodnes) a mimořádnou strategickou předvídavost (mimořádnou i mezi těmi 5% populace, co ji má.) Od té doby ztratil buňky, ale sesbíral tolik informací o rozložení zájmů a ambicí v každé geopoliticky relevantní zemi světa, dlouhodobých i krátkodobých, že má pro analýzu zkrátka lepší informace než kdokoliv jiný (protože většinu z nich má přímo ze svých, osobních, nezprostředkovaných vyjednání o geopolitice). Když na špičkové informace použijete analytické schopnosti, které před ztrátou nějakých těch buněk byly na úrovni geniality, a spojíte to se zcela výjimečnou strategickou předvídavostí, může být výsledek pořád lepší než u analytického génia pod 35, který nemá skoro žádné vlastní informace a zkušenosti ), natož dost podrobné a dlouhodobé. Tyto informace z knih nevyčtete, ne v rozsahu celého světa.

0 0
možnosti
PP

6. 1. 2017 14:08

Pěkně napsáno. Každý ovšem stárneme. Pan Kissinger radil dohodu s Ruskem a respektovat jehon dohodnutou sféru vlivu a dál ho tvrdě nepustit. Pro nás a pro mír to je dobrý názor, fandové současného Kyjeva ovšem z toho dostávají osypky.

0 0
možnosti
ŠA

Š. Apolen

7. 1. 2017 0:56

Spíš Vy dostáváte osypky z Kyjeva. Že se nechce podřídit Putinovi a chce do EU.

0 0
možnosti