Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Vláda a firma AGPI jednali o odkupu vepřína v Letech, konkrétní částka nepadla

Zástupci vlády a společnosti AGPI, která provozuje vepřín v Letech u Písku v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy, si předali nabídky k případnému odkupu farmy. Konkrétní cena zatím nepadla, jednalo se spíš o modelech jejího stanovení. Schůzka se uskutečnila už ve čtvrtek odpoledne. Přípravy na odkup se odehrávají v důvěrném režimu, tedy v částečném utajení. ČTK to v pátek řekl mluvčí ministra pro lidská práva Michal Kačírek. Akcionáři AGPI budou o převodu vepřína rozhodovat na konci července.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PB

14. 7. 2017 18:33

Československá vláda vydala 13. března 1939 výnos o zřizování pracovně-nápravných táborů pro drobné kriminálníky a osoby vyhýbající se práci. Už v roce 1939 existovalo v Československu takových více

Po vzoru Němců byli někteří kočovní Cikáni zatýkáni. Němci prohlašovali, že si nepřejí, aby se potulovali po venkově, že by prý kradli slepice. V Československu se stalo totéž už v roce 1927. Nebyli nejprve přímo zatýkáni, byly však přijaty nové zákony, které omezovaly jejich pohyb, dokonce dostávali zvláštní legitimace, přičemž jim bylo upřeno občanství. Pak začaly být zřizovány pracovní tábory pro Cikány a osoby žijící cikánským způsobem života. Tábor v Letech u Písku byl posléze jedním z nich.

V táboře Lety mnoho lidí zemřelo. Zemřela většina dětí, žen i můžů. Část cikánských vězňů skončila v koncentračním táboře v Osvětimi. Několik přeživších však zůstalo. Ačkoliv česká vláda tvrdila, že ne. Zřejmě proto, aby se nemluvilo o jejich svědectví.

0 0
možnosti