Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dívky ve Svátu se modlí, aby Malalaj dostala Nobelovu cenu

Svět

  16:16
MINGORA - V rodném městě Malalaj Júsufzaiové v Pákistánu doufají její kamarádky ze školy, že tento týden dívka převezme Nobelovu cenu za mír. Snít o tom ale mohou jen v tajnosti, protože společnost kolem nich je ohledně této mladé aktivistky hluboce rozpolcená.

Pákistánské dívky se ve škole modlí za Malalaj v den výročí jejího postřelení. foto: ČTK

Malalaj, která 9. října loňského roku přežila útok ozbrojenců Talibanu, kteří ji střelili do hlavy, se stala světovou vyslankyní pro vzdělávání. Ocenění a uznání si vysloužila od celebrit a politiků celého světa.

V údolí Svát na severozápadě Pákistánu ale na Malalaj mnozí pohlížejí podezíravě a dokonce i s opovržením. Údolí Svát je hluboce konzervativní oblastí, která se obává západního vlivu, údajně ohrožujícího společenské tradice.

Dívčina dlouholetá kamarádka Safía ovšem podobné pochybnosti necítí. Ve městě Mingora, kde chodí na střední školu, mluví dokonalou angličtinou o své kamarádce i o právech žen.

Malalaj je zmiňována mezi favority na Nobelovu cenu za mír, která bude vyhlášena v pátek, a Safía říká, že Malalaj si cenu zaslouží. Podporuje také dívčinu snahu dostat všechny děti - dívky stejně jako chlapce - do školy.

Bez vzdělání žen společnost nemůže fungovat

"Bicykl nemůže jet pouze s jedním kolem. Společnost je jako bicykl, vzdělávání mužů je jeho prvním kolem a vzdělávání žen tím druhým," řekla Safía agentuře AFP.

Krásné, zelené údolí Svát bývalo svého času lákadlem pro turisty, ale v roce 2007 se stalo válečnou zónou, když kontrolu nad ním převzalo hnutí Taliban a začalo tam prosazovat radikální islám, než ho vytlačila o dva roky později ofenziva pákistánské armády. Izolované oblasti ozbrojeného odporu tam ale zůstávají.

Právě jedna z těchto skupin před rokem zaútočila na Malalaj - ozbrojenci Talibanu dívku střelili do hlavy, když jela ve školním autobuse.

Malalaj útok přežila a další rok pak strávila ve Velké Británii, kde se nejprve léčila, a teď tam pokračuje ve vzdělávání. Safíino smýšlení a názory sdílí mnoho dalších školaček v Mingoře, hlavním středisku údolí Svát. Dívky si přejí, aby jejich oblast byla známá něčím jiným než Talibanem a bombami. "Malalaj je vzor nejen pro nás, ale pro celý Pákistán," řekla čtrnáctiletá Rihana.

ČTĚTE TAKÉ:

Od odchodu Talibanu se vzdělávání ve Svátu zlepšilo. Od roku 2011 stoupl počet dívek navštěvujících školu na téměř 50 procent, ovšem chlapců chodí do škol 90 procent. Úřady uvádějí, že jim chybí nejméně tisíc učitelek a 200 školních tříd pro dívky.

Malalaj se stala jednou z nejznámějších teenagerek na světě a získala si podporu takových celebrit a osobností, jako je Madonna, Angelina Jolie, Hillary Clintonová, Bono či Gordon Brown. Její vzestup ke slávě na Západě a časté výstupy v médiích ovšem vyvolávají podezření ve společnosti, která očekává, že se ženy budou držet mimo střed pozornosti.

Podle Dilšád Bégamové, která vede vzdělávání dívek ve Svátu, paštunská společnost "nerada vidí ženy před kamerami".

Maulana Gúl Nasíb, což je prominentní představitel jedné z hlavních pákistánských náboženských politických stran, je mnohem tvrdší. "Amerika si vytvořila Malalaj, aby podporovala svou vlastní kulturu nahoty a zostudila Pákistán po celém světě," řekl.

Po Malalaj se měla jmenovat škola

Podobné bizarní teorie nacházejí živnou půdu na pákistánských komunitních sítích, kde uživatelé zhusta píší, jak je šokuje, že Západ vynáší dívku, která byla "jenom zraněná", a zároveň přehlíží afghánské a pákistánské děti zabité americkými bombami.

Mezi skeptiky patří i třiatřicetiletý řidič Alí Rahmán. "Místí lidé ji nikdy nebrali vážně. Stala se slavná jen díky světovým médiím," řekl. Podle něj se vůbec nic nezměnilo - jen Malalaj a její rodina získali pohodlný život ve Velké Británii.

Malalaj o sobě poprvé dala vědět, když v době vlády Talibanu nad údolím Svát psala pro zpravodajskou stanici BBC Urdu blog líčící každodenní život pod dohledem islamistů. Safía říká, že dokonce i lidé z Malalajiny vesnice s ní nesouhlasili, ale tito kritici jsou podle ní "žárliví pokrytci".

Když vláda po útoku na Malalaj chtěla na její počest změnit jméno její střední školy a pojmenovat ji podle Malalaj, postavily se proti tomu samy studentky. Měly strach, že se stanou terčem útoku. Ani Dilšád Bégamová se o Malalaj neodvažuje mluvit na veřejnosti. "Bojím se a nemluvím o ní. Lidé o Malalaj mlčí, i když ji mají rádi. Pořád tady někde ve vzduchu visí strach," dodala.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...