Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský parlament schválil amnestii pro zadržené demonstranty

Evropa

  9:35aktualizováno  22:46
KYJEV/BUDAPEŠŤ - Ukrajinský parlament ve středu večer schválil zákon o amnestování stíhaných protivládních demonstrantů jako další z ústupků, které opozice žádá jako podmínku pro překlenutí hluboké vnitrostátní krize.

Protivládní demonstranti oslavují pád ukrajinské vlády. foto: Reuters

Parlament rovněž projednává vytvoření komise, která vypracuje úpravu ústavy tak, aby zákonodárci získali na úkor prezidenta více pravomocí. Komisař pro rozšíření Evropské unie Štefan Füle, který ve středu ukončil již druhou návštěvu Kyjeva za posledních několik dní, považuje vývoj v zemi za pozitivní.

Poslanci připojili do zákona o amnestii podmínku, že musí opozice vyklidit většinu vládních budov, které účastníci demonstrací okupují. Opozice v parlamentu zákon ale nepodpořila a nadále požaduje vypsání předčasných voleb.

Přetrvávají obavy z útoku

Ačkoli parlament již v úterý zrušil kontroverzní zákony, které omezovaly svobodu projevu a svobodu shromažďování, a prezident Viktor Janukovyč přijal demisi premiéra Mykoly Azarova, zaznívají přesto v opozičních kruzích obavy, zda se režim přece jen nepokusí vyřešit státní krizi silou.

KRIZE NA UKRAJINĚ

Pouliční válka v Kyjevě (ilustrační foto).

Přitom právě konec "spirály násilí" a otevření prostoru k jednání mezi prezidentem Viktorem Janukovyčem, opozicí a aktivní občanskou společností považuje Füle za hlavní úspěch evropských diplomatických snah v zemi z posledních dní. V telefonickém rozhovoru s ČTK nicméně zdůraznil, že až blízká budoucnost ukáže, zda nejnovější vývoj byly jen osamocené kroky, nebo skutečné vykročení ke konci krize v zemi.

Kvůli situaci v zemi si ve středu česká diplomacie pozvala ukrajinského velvyslance Boryse Zajčuka. Praha mu sdělila znepokojení nad pokračujícími provokacemi a brutálním zastrašováním a únosy na Ukrajině. Zajčuk řekl, že je přesvědčen, že pachatelé všech trestných činů, byť by byli z řad policejních jednotek, nezůstanou nepotrestáni.

Před vyhrocením násilí varoval poslance dopoledne první prezident nezávislé Ukrajiny Leonid Kravčuk, podle kterého je země na pokraji občanské války. Nabídl se jako garant rozhovorů mezi vládní většinou a opozicí.

VÍCE ZDE:

Opozice v čele s Vitalijem Kličkem, Arsenijem Jaceňukem a Olehem Ťahnybokem již od úterý dosáhla zrušení kritizovaných zákonů a pád Azarovovy vlády, nadále však žádá Janukovyčův odchod.

Zemi nyní vede dosavadní vicepremiér Serhij Arbuzov, neboť Azarov odmítl setrvat ve funkci do doby, než vznikne nový kabinet. Zatím není jasné, kdo by se mohl stát budoucím premiérem.

V ulicích panuje napjatý klid

Na složení nové vlády čeká také Moskva, se kterou Kyjev koncem loňského roku uzavřel dohody o půjčce a dodávkách zlevněného plynu. Ruský prezident Vladimir Putin sice nařídil, aby ruská vláda beze zbytku splnila všechna ujednání, premiér Dmitrij Medveděv však chce vyplácení dalších částí dohodnuté půjčky a nové úlevy, které Kyjev žádá, pozdržet, až bude jasný "ekonomický kurz nové vlády".

V ukrajinské metropoli zatím panuje napjatý klid. Podle ukrajinských médií vládu v demisi u jejího sídla od rána střeží dvě vodní děla a dva obrněné transportéry. Účastníci protestů, které trvají více než dva měsíce, ale v klidu setrvávají v centru města.

Do Kyjeva ve středu po úterním summitu EU-Rusko v Bruselu přijela šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová, která se chce sejít s Janukovyčem i předáky opozice. Bouřlivým vývojem na Ukrajině se ve středu večer v Budapešti zabýval i mimořádný summit visegrádské čtyřky, kterého se zúčastnil i nový český premiér Bohuslav Sobotka.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!