Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Do Chile přichází slíbená pomoc, s rabováním si neví rady ani armáda

Svět

  10:42
SANTIAGO DE CHILE - Do Chile začíná přicházet zahraniční pomoc, kterou zemi stižené sobotním silným zemětřesením a následnými přívalovými vlnami tsunami slíbilo mezinárodní společenství. Nouze vyvolaná ničivou katastrofou však podněcuje další rabování, které zatím podle místních obyvatel není schopna účinně potlačit ani povolaná armáda. Úřady proto v nejvíce poznamenaných zónách prodloužily zákaz vycházení a rozšířily ho i na další města.

Zemětřesení v Chile foto: Reuters

Počet mrtvých po zemětřesení a tsunami stoupl podle úřadů na 723, ani toto číslo však zřejmě nebude konečné. Desítky tisíc lidí zůstávají bez přístřeší. Nejvíce obětí i hmotných škod připadá na pobřežní oblasti na jihu země, kde leží i druhé největší chilské město Concepción.

Spojené státy Chile zatím nabídly 20 satelitních telefonů a zařízení na čištění vody. Ty dnes do země přiveze ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je na cestě po Latinské Americe. "Požádali nás o komunikační přístroje, tak jich část přivezu ve svém letadle," řekla reportérům v Uruguayi Clintonová. Další americká pomoc by měla následovat.

V hlavním městě Santiagu by také mělo přistát brazilské letadlo se skupinou záchranářů a polní nemocnicí. Argentina do Chile posílá šest letadel s polní nemocnicí a týmem 55 lékařů. Prezidentka Michelle Bacheletová oznámila, že chilské úřady posílají do zasaženého regionu tuny potravin, pitné vody a další humanitární pomoci. Z hlavního města Santiaga de Chile úřady zřídí do postižené oblasti letecký most.

Zemětřesení v Chile, pomoc pro postižené

Nejnásilnější rabování zaznamenalo v pondělí odpoledne město Concepción s více než 800.000 obyvateli, kde lidé vyloupili a zapálili obchodní středisko a vyrabovali požární stanici. Z centra města na konci dne stoupala oblaka dýmu a město se podobá bitevnímu poli, poznamenaly agentury.

V noci z neděle na pondělí bylo v Concepciónu, v jehož blízkosti se nacházelo epicentrum otřesů, zadrženo 160 lidí, kteří porušili zákaz nočního vycházení. Jeden člověk byl zabit, okolnosti jeho smrti ale nebyly upřesněny. Zákaz vycházení byl ve městě rozšířen až do poledne místního času; úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení i v dalších třech chilských městech.

Vzrůstající násilí zatím nejsou schopni potlačit ani nasazení vojáci, jejichž počet v postižených zónách má během dneška dosáhnout 7000. Ruku v ruce s tím, jak se vojáci a záchranáři dostávají do oblastí, které byly ihned po katastrofě nepřístupné, začíná vycházet najevo rozsah neštěstí. Některé vesnice či městečka na březích Tichého oceánu fakticky zmizely z povrchu. Přes domy poškozené zemětřesením se nakonec převalily přívalové vlny cunami, které je buď zanesly dále do vnitrozemí, nebo z nich nadělaly hromadu třísek.VÍCE ČTĚTE ZDE

To byl třeba osud lázní Pellehue, které řádění živlu přeměnilo v písečnou poušť. "V této části stál jeden dům za druhým. Bylo jich tam víc než sto," říká padesátiletá sociální pracovnice Silvia Apariciová a ukazuje na místa, kde dříve stávala přímořská promenáda. Podle úřadů zde živel smetl kolem 300 domů.

Zemětřesení v Chile

Smrt v Pellehue čekala třeba na skupinu 40 penzistů - většinou turistů - kteří si v městečku užívali na rekreaci. Když se začaly valit přívalové vlny, snažili se rychle nastoupit do autobusu a odjet. To se jim ale nepodařilo, voda autobus odnesla. V pondělí záchranáři nalezli pouze pět těl.

Hospodářské škody v Chile by podle americké společnosti AIR Worldwide mohly překročit 15 miliard dolarů (287,5 miliardy korun), což představuje asi deset procent chilského ročního hrubého domácího produktu. Experti nicméně odhadují, že země by se díky pevným ekonomickým základům mohla z následků brzy vzpamatovat.

Zemětřesení bude mít pravděpodobně dopad také na vinařství. Největší chilská vinařská společnost Concha y Toro v pondělí oznámila, že nejméně na týden musí přerušit výrobu. Otřesy půdy poškodily vinice stovky kilometrů jižně od metropole Santiaga a dopravní síť spojující sever a jih země, kde musí společnost přerušit rozvoz. "Naše společnost, stejně jako zbytek průmyslu, byla katastrofou těžce postižena," uvedla Concha y Toro. Problémy prý má také s přístupem k přístavům. Concha y Toro je největším výrobcem a vývozcem vína v Chile, v roce 2008 prodávala víno do 131 zemí. Vína Concha y Toro jsou známa i v České republice, loni bodovala v některých vinařských soutěžích.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...