Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Íránské jádro prověřují inspektoři, Teherán cvičí armádu

Svět

  12:22aktualizováno  14:43
TEHERÁN - Íránská armáda zahájila cvičení protiletadlové obrany, aby se připravila na ochranu jaderných zařízení. Právě dnes do země dorazili zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří se už podruhé pokusí prověřit íránský jaderný program.

Vchod do jaderného reaktoru v Búšehru foto: ČTK

Írán cvičí protileteckou obranu

Íránská agentura IRNA oznámila, že manévry protiletadlové obrany jsou určeny k nácviku ochrany "citlivých objektů, zejména jaderných". Cvičení potrvá čtyři dny a bude se konat na jihu státu, zejména v okolí Perského zálivu. Armáda bude zkoušet rakety, radary a letadla.

Inspektoři se mají sejít s vedením Íránské organizace pro jadernou energii. Přesný program jejich návštěvy nebyl zveřejněn. Agentura AP informovala, že dle íránského rozhlasu projevila MAAE zájem o prohlídku vojenského komplexu Parčin. Naposledy jej odborníci z agentury viděli v lednu 2005, v březnu téhož roku už další prohlídku Teherán nepovolil. Přitom inspektoři stačili zhlédnout jenom jeden ze čtyř provozů, o něž se zajímali.

Vojenská základna Parčin je nedaleko Teheránu a je to také středisko vývoje konvenčních zbraní. Panuje podezření, že v podzemí se skrývá zařízení, v němž Íránci pracují na atomovém výzkumu. To ale Teherán popírá. MAAE sama ale od roku 2008 nepoukázala na Parčin v žádné ze svých zpráv zveřejňovaných pravidelně o Íránu. Íránský rozhlas v komentáři k návštěvě inspektorů sdělil, že ať "je důvod MAAE (pro zhlédnutí Parčinu) jakýkoli, dokazuje to, že se agentura nehodlá držet svých předchozích slibů". AP z toho usuzuje, že Teherán inspekci Parčinu nepovolí.

Iranska jaderná zařízení

Íránci v neděli oznámili, že chtějí co nejdřív znovu vyjednávat se světovými mocnostmi. Původně s Teheránem jednalo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo, avšak Írán nepřistoupil na jejich návrhy, takže rozhovory byly loni přerušeny. Teď mocnosti znovu zvažují jejich obnovení, o něž Írán požádal koordinátorku vyjednavačů a šéfku evropské diplomacie Catherine Ashtonovou písemně.

Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový. Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA i EU.

K tématu:

Diplomatický zdroj z MAAE v neděli řekl televizi BBC, že Írán je připraven rozšířit své jaderné kapacity v přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom o tisíce odstředivek nové generace. Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale mít využití i při výrobě jaderných zbraní. Diplomaté tvrdí, že podzemní objekt je sice vybaven elektrickým vedením a podpůrným zařízením, avšak centrifugy tam zatím nejsou a není jisté, zda vůbec budou.

Dovoz ropy zastaví i ČR

Írán o víkendu přestal obchodovat s Francií a Británií, dnes pohrozil také Německu, Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku a Nizozemsku. EU se už v lednu dohodla, že přestane počínaje červencem íránskou ropu odebírat, a mnohé státy už začaly nákup íránské ropy omezovat, nebo jej zcela zastavily.

Dnes Evropská komise oznámila, že dovoz zastavila Česká republika, Belgie a Nizozemsko.

Obohacování uranu je jádrem sporu se Západem, protože zvládnutí této technologie by Íránu umožnilo obohacovat uran nejen za účelem získat palivo elektráren, ale také jadernou zbraň. Pro ni je třeba uran obohacený na víc než 90 procent. Írán zatím dokáže uran obohatit na 20 procent, protože ve středu oznámil, že začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3000 nových odstředivek. Podle íránského prezidenta je v zemi nyní v provozu celkem 9000 odstředivek na obohacování uranu.

U Sýrie kotví válečné lodě
Do syrského přístavu Tartús dorazila dvě íránská vojenská plavidla. Mají se údajně podílet na výcviku syrského námořnictva. Informovala o tom dnes íránská zpravodajská síť IRINN. Írán je spojencem Sýrie a v době téměř rok trvajících nepokojů poskytuje Damašku i finanční podporu.

Posádky torpédoborce Naghí a zásobovací lodě Charg mají podle IRINN syrské armádě poskytnout výcvik podle dohody o vojenské spolupráci mezi Teheránem a Damaškem. Povahu tohoto výcviku ale zdroj neupřesnil.

Čtěte také:

Od revoluce z roku 1979 je to teprve podruhé, co se íránské válečné lodi dostaly do Středozemního moře. Poprvé vyslal Teherán dvě plavidla Suezským kanálem loni v únoru. Také jejich cílem byla Sýrie a tehdy se hovořilo o testovací misi po pádu egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

Izrael nyní stejně jako před rokem pohyb íránských plavidel v blízkosti svých břehů monitoruje. Íránský ministr obrany Ahmad Vahídí o plavbě prohlásil, že Írán "upevňuje sovu přítomnost v mezinárodních vodách, což je jeho přirozené právo a také důkaz jeho rostoucí námořní síly".

Načasování plavby do Sýrie ale vyvolává obavy, protože násilí v Sýrii přibývá. Teherán represe proti civilním obyvatelstvu neodsoudil, ačkoli se Damašek kvůli němu dostal do izolace mezi arabskými zeměmi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!