Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Do měsíce Mladiče chytneme

Svět

  12:27
BĚLEHRAD - Někdejší velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič, podezřelý ze spáchání válečných zločinů a genocidy během války v bývalé Jugoslávii, bude zatčen a vydán haagskému tribunálu nejpozději do konce srpna. Píše to alespoň srbský deník Blic s odvoláním na zdroje z nejvyšších vládních kruhů.

Ratko Mladič na snímku z dob bosenskosrbského konfliktu. foto: AFP

Srbská vláda však jakoukoli zvýšenou aktivitu vedoucí k zatčení Mladiče nepotvrdila. "Zbývajícím obviněným nejsme o nic blíže než dříve," řekl ministr Rasim Ljajič, který má na starosti spolupráci s haagským tribunálem. Ten vedle Mladiče požaduje také zatčení a vydání někdejšího prezidenta samozvaného srbského státu v Chorvatsku Gorana Hadžiče.

Podle bývalého srbského generála Ninoslava Krstiče ale civilní a armádní tajná služba v Srbsku vědí, kde se Mladič nyní nachází. "Věřím, že ho brzy zatknou," uvedl v srbském listu Press. Podle informací zveřejněných nedávno v srbských médiích se bývalý generál schovává podobně jako Karadžič v Bělehradě. Nechal si prý narůst vousy, přibral a vychází ven jen brzy ráno nebo pozdě večer.

Ve středu ho vyzvali k dobrovolné kapitulaci dva srbští ministři, podle nichž by tím prospěl celému Srbsku a jeho obyvatelům. Mladičův synovec Goran však dnes možnost, že by se jeho strýc vydal úřadům, vyloučil. "Vím, jak uvažuje, a jsem si jistý, že se zabije předtím, než bude zatčen," řekl dnešnímu vydání Pressu.

Srbská vláda si podle listu Blic chce dopadením nehledanějšího aktéra bosenského konfliktu do konce léta definitivně otevřít cestu pro sblížení s Evropskou unií, která to podmiňuje právě Mladičovým předáním spravedlnosti.

Prozápadní kabinet Mirka Cvetkoviče se podle zdrojů listu domnívá, že letní sezona je nejvhodnější dobou pro ukončení této "haagské epizody".

Nacionalistická opozice má prý nyní daleko méně šancí vyvolat pouliční demonstrace a nepokoje četných sympatizantů s tímto vojenským velitelem, kterému je stejně jako nedávno zatčenému předákovi bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi připisována odpovědnost mimo jiné za masakr 8000 bosenských Muslimů v Srebrenici v roce 1995.

V září se navíc do Bělehradu na inspekční cestu chystá hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz, aby zhodnotil míru spolupráce Srbska s haagským tribunálem. Právě na jeho posudku bude do značné míry záležet, zda EU začne uplatňovat v dubnu podepsanou stabilizační a asociační dohodu se Srbskem, která je předstupněm ke členství země v unii.

Autor: