Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Do týdne příměří a pomoc pro Sýrii, shodli se státníci v Mnichově

USA

  10:25aktualizováno  12:39
MNICHOV - V Sýrii by mělo být do týdne zahájeno příměří a umožněna rozsáhlá humanitární pomoc. Podle agentury Reuters se na tom shodla mezinárodní skupina na čtvrtečním jednání v Mnichově.

Syrští uprchlíci na hranici Sýrie a Turecka. foto: Reuters

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek prohlásil, že tento plán nezahrnuje takzvaný Islámský stát (IS) ani další teroristické skupiny. Podle jeho německého protějška Franka-Waltera Steinmeiera se teprve v příštích dnech ukáže, zda budou všechny strany dohodu respektovat a zda má naději být převedena do praxe.

V Mnichově se ve čtvrtek sešli zástupci 17 zemí včetně USA a Ruska poté, co byly minulou středu pozastaveny mírové rozhovory v Ženevě. V bavorském velkoměstě měli vyjednavači za cíl dosáhnout možné shody na formě a časovém horizontu syrského příměří.

Ukončení nepřítelských akcí

Podle Kerryho, který v pátek po půlnoci po mnohahodinových rozhovorech předstoupil před novináře, bylo dohodnuto, že se během týdne pokusí účastníci jednání zajistit „ukončení nepřátelských akcí“ v Sýrii a co největší rozšíření dodávek humanitární pomoci.

U turecké hranice je v tuto chvíli asi 30 000 lidí, kteří minulý týden uprchli...
Olof Jarlbro navštívil mnoho míst válkou zničeného hlavního města Sýrie

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov podotkl, že zajistit praktické provedení tohoto plánu bude velmi obtížné. Pokud však všichni zásadní hráči využijí svůj vliv k tomuto účelu, může příměří do týdne začít, řekl. Ukončením náletů právě ruských letadel na Halab podmiňuje syrská opozice návrat k jednacímu stolu.

Ženevská jednání by podle Lavrova a ostatních účastníků mnichovských rozhovorů měla pokračovat v nejbližším možném termínu. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ale dnes v reakci na mnichovskou schůzku uvedl, že plány na obnovení jednání jsou zatím „nezřetelné“.

Lavrov rovněž vyzval k tomu, aby mezinárodní koalice vedená USA a Rusko blíže koordinovaly své akce na syrském území. „Máme společného nepřítele,“ podotkl. Ruské letecké údery cílené na IS a radikální skupinu An-Nusra budou podle něho pokračovat.

Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua však musí Rusko ukončit nálety na syrskou opozici podporovanou Západem, jinak nebude příměří ani humanitární pomoc fungovat. Ankara podle něj nemá nic proti ruským náletům na pozice skupin, jako je IS nebo An-Nusra, ale tyto údery musejí být vedeny v součinnosti s mezinárodní koalicí v čele s USA, řekl Çavuşoglu v Mnichově turecké televizi.

Bilance obětí syrské války prudce stoupla: zahynulo téměř půl milionu lidí

Moskva podporuje režim Bašára Asada, který chce americká koalice odstranit, neboť jeho konec považuje za hlavní podmínku mírové budoucnosti země. Podle Lavrova však je iluze, že se s odchodem Asada něco v zemi změní k lepšímu.

Teorie vs. praxe

Mluvčí vyjednávací komise syrské opozice skupiny páteční závěry jednání přivítal, uvedl však, že pro návrat opozice k vyjednávání bude důležité jejich převedení do praxe. „Pokud uvidíme činy a praktické provedení (dohody), velmi brzy se těšíme na viděnou v Ženevě,“ řekl mluvčí Sálim Muslát.

Mírové rozhovory o Sýrii začaly 29. ledna v Ženevě. Zmocněnec pro Sýrii Staffan de Mistura je ale minulou středu pozastavil. Přerušení rozhovorů podle něj ovšem neznamená jejich selhání. Syrská vládní delegace v této souvislosti obvinila syrskou opozici, že se pod tlakem Saúdské Arábie, Kataru a Turecka chtěla z jednání stáhnout. OSN prý proto raději volila přerušení rozhovorů, aby se tomuto kroku vyhnula. Podle opozice může za tento vývoj naopak syrský režim. Rozhovory mají pokračovat 25. února.

Autor: