Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Do voleb se přihlásilo 26 seskupení

Události

  19:43
PRAHA - Celkem 26 politických seskupení chce kandidovat v letošních volbách do Poslanecké sněmovny. Je to o tři méně než při posledních sněmovních volbách v roce 2002.

volby - ilustrační foto foto: Alžběta JungrováLidové noviny

V zákonném termínu do dnešních 16:00 předložilo kandidátní listiny 21 politických stran, čtyři hnutí a jedna sedmičlenná koalice ze zhruba stovky registrovaných a fungujících politických uskupení.

Průzkumy volebních preferencí naznačují, že by si zastoupení ve sněmovně měly uhájit ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, přičemž vládní Unii svobody-DEU vytlačuje Strana zelených. Ostatním seskupením průzkumy ani dosavadní volební výsledky mnoho šancí nedávají.

Seznam kandidujících volebních seskupení

4 VIZE, Balbínova poetická strana (BPS), Česká pravice (ČP), Česká strana národně socialistická (ČSNS), Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), České hnutí za národní jednotu (ČHNJ), hnutí Folklor i Společnost (FIS), Helax - Ostrava se baví (HOB), Humanistická strana (H.S.), Koalice pro Českou republiku, Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM), Koruna Česká (KČ), Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová (KDU-ČSL), Liberální reformní strana (LiRA), Moravané (M), Národní strana (NS), hnutí Nezávislí (NEZ), Nezávislí demokraté (NEZ/DEM), Občanská demokratická strana (ODS), hnutí Právo a Spravedlnost (PaS), Pravý Blok (PB), SNK Evropští demokraté (SNK ED), Strana Rovnost Šancí (SRŠ), Strana zdravého rozumu (SZR), Strana zelených (SZ), Unie svobody - Demokratická unie (US-DEU). 

Na rozdíl od parlamentních voleb před čtyřmi lety nekandiduje 11 seskupení, například Republikáni Miroslava Sládka, Strana za životní jistoty, Strana venkova, Občanská demokratická aliance nebo Cesta změny. Do volebního klání vstupují naopak nedávno založené strany a hnutí, například NEZ/DEM europoslance Vladimíra Železného nebo Právo a Spravedlnost, které vytvořily Dělnická strana, Národní sjednocení a Demokratická strana sociální spravedlnosti.

Podobně nová strana Moravané vznikla koncem loňského roku sloučením Moravské demokratické strany a Hnutí samosprávné Moravy a Slezska. Českou stranu národně socialistickou založili členové České strany národně sociální, která se dostala do konkurzu. Mezi nováčky také patří strana 4 VIZE a ženská Strana Rovnost Šancí.

Teplické ČHNJ se přihlásilo jen v Ústeckém kraji, brněnské hnutí Folklor i Společnost pouze v Jihomoravském kraji, stejně jako LiRA, a strana Helax se omezila pouze na Moravskoslezský kraj, kde vysílá stejnojmenné soukromé radio, s nímž je personálně spojena. Na volební úspěch tak mají s ohledem na průzkumy či dosavadní volební výsledky stejné šance jako Koalice pro Českou republiku, která by pro vstup do sněmovny musela získat hlasy pětiny voličů. Sestavily ji Demokratická unie České republiky, Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků, Klub angažovaných nestraníků, Masarykova demokratická strana, Nezávislá iniciativa, Strana drobných živnostníků a podnikatelů a Strana práce. I v roce 2002 kandidovala jen jedna koalice, kterou tvořily KDU-ČSL a US-DEU.

Ve všech krajích kandiduje 18 uskupení včetně pětice hlavních parlamentních stran. Právě tolik jich usiluje o hlasy voličů v Plzeňském, Karlovarském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Největší výběr budou mít voliči v Jihomoravském kraji, kde se do voleb přihlásilo 23 uskupení. Dvacet a více uskupení kandiduje i v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji a v Praze.

Kandidující strany ale ještě nemají vyhráno. Jestliže by nesplnily všechny zákonem požadované náležitosti, nebudou k volbám připuštěny. Pokud ale jejich kandidátky budou v pořádku, krajský úřad je nejpozději 14. dubna zaregistruje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!