Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Chemie, urychlování. Dokument o vinohradské porodnici budí vášně, spor míří k ministrovi

Česko

  16:00
PRAHA - Ani dva týdny po odvysílání dokumentu Pět zrození neutichly bouřlivé diskuse o stavu českého porodnictví. Internetová fóra stále plní názory lidí rozdělených do dvou táborů. Kritika matek, i těch nastávajících, však nyní míří už i k ministerstvu zdravotnictví. Porodní asistence Anně Kohutové totiž došla trpělivost. Společně s téměř 1600 lidmi, kteří se podepsali pod její výzvu, žádá o prošetření postupů v péči o rodící ženy.

Z filmu Eriky Hníkové Pět zrození. foto: Česká televize

Chemie přes míru i podávání léků bez informací o vedlejších účincích. Nejen takové postupy, údajně praktikované v českých porodnicích, kritizuje porodní asistentka s mnohaletou zkušeností Anna Kohutová. Kromě toho se jí nelíbí, že často dochází k urychlování tempa porodu, nerespektování potřeb rodících žen či separaci dítěte od matky. (celé znění petice najdete ZDE)

Nesouhlas s poměry v českých porodnicích jí přiměly až k sepsání výzvy, v níž žádá vedení pražské vinohradské nemocnice, ministerstvo zdravotnictví v čele se Svatoplukem Němečkem (ČSSD), zdravotní pojišťovny i příslušné orgány o prošetření postupů v péči o rodící ženy, které jsou podle ní v přímém rozporu s doporučením Světové zdravotnické organizace.

Místo klidu a intimity nastoupí chemie a uklízečka, říká autorka Pěti zrození o českých porodnicích

Její petice, pod kterou je aktuálně podepsáno 1582 lidí, vznikla ihned po odvysílání dokumentárního pořadu Pět zrození na České televizi. Ten očima režisérky Eriky Hníkové přiblížil porodnictví v nemocnici na Vinohradech a vyvolal silnou diskusi jak v řadách laiků, tak odborné veřejnosti.

Strach mezi rodičkami, říká asistentka

„Pořád se mi ozývají ženy, které viděly dokument v televizi. Denně mi chodí zprávy, kromě toho mi také někteří lidé volají s tím, že mají po zhlédnutí dokumentu z této porodnice, i když nejde o ojedinělý případ, strach. Zaznamenávám ho zejména u žen, které zrovna procházejí těhotenstvím a těšily se na porod,“ říká Kohutová, která působí v havířovském Mama centru. Předtím deset let pracovala na porodním sále a oddělení šestinedělí v havířovské nemocnici, kromě toho také osm let vedla předporodní kurzy.

Zájem o stav českého porodnictví ji těší. „Jsem ráda, že ženy, které dosud neznaly svá práva a nebyly na porod důkladně připraveny, si teď uvědomily, že mají možnost mnohé změnit,“ míní Kohutová. Radost jí dělá také počet podpisů pod peticí „za respektující péči v souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace“, kterou v příštím týdnu odešle jak ministerstvu, tak vedení vinohradské nemocnice.

Sbírání hlasů si Kohutová pochvaluje

„Čekala jsem, jaký to bude mít ohlas. Teď vidím, že je velký. Během jediného dne po zveřejnění petice jsem nasbírala asi 500 hlasů, od té doby počet podpisů stále roste,“ neskrývá radost matka tří dětí, která se dlouhodobě zasazuje o zlepšení podmínek pro budoucí matky.

Proti kritice nemocnice a především proti způsobu dokumentování chodu nemocnice režisérkou Hníkovou se však už dříve důrazně ohradil porodník a též bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda.

„Samozřejmě víme, že nic není ideální. Například když otec čeká na chodbě, zatímco probíhá nějaká přípravná fáze před porodem. Ale porodnice nic jiného na výběr nemá. My chceme jedinou věc: aby se do porodnic pustily peníze a aby padla připomínka všech těch, které chtějí rodit doma, v hezkém prostředí. Aby se něco změnilo, aby se porodnice mohly změnit ve skoro domácí prostředí,“ uvedl pro server Lidovky.cz bezprostředně po odvysílání pořadu Svoboda.

FOTOGRAFIE Z DOKUMENTU

Z filmu Eriky Hníkové Pět zrození.
Z filmu Eriky Hníkové Pět zrození.

V reakci na rozhovor s lékařem se spor mezi znepřátelenými tábory rozhořel nanovo. „Náhled na realitu okem ‚neúčastné‘ dokumentární kamery je trýznivý. Moc by mě zajímalo například to, proč pan docent v tak intimní době, jako je porod, huláká na rodičku, jako na fotbalového hráče? Oni si prostě myslí, že to dělají dobře a rádi by jen více peněz,“ napsala například jedna z nejmenovaných matek, která rodila ve vinohradské nemocnici už před třiceti lety. Jméno si nepřála uvádět, redakce ale její totožnost zná.

Ohlasy na vinohradskou porodnici jsou ale i kladné. „Tolik empatických lékařů na jednom místě jsem nikde jinde nepotkala,“ zazněla pochvala nejmenované čerstvé maminky na internetových stránkách společnosti Aperio, kde se mohou ženy podělit o své zkušenosti z porodu.

Příspěvků, ať už souhlasných nebo kritických, je po zveřejnění dokumentárního filmu na internetu nespočet. Jiné útočiště ale lidé patrně nehledají. „Žádný výrazný nárůst dotazů či stížností jsme s kolegy k tomuto tématu v posledních dnech v souvislosti s odvysílaným pořadem nezaznamenali,“ uvedl mluvčí Ligy lidských práv Dan Petrucha.

Lékaři vs. pacienti? Horké téma

To však ale neznamená, že by se tím organizace vůbec nezabývala. „Je pravda, že téma svobodné volby žen rozhodovat o podobě porodu či obecně téma přístupů lékařů k pacientům patří v posledních letech k nejčastějším typům dotazů a telefonátů,“ dodal Petrucha s tím, že v tom velkou údajně hrají jejich úspěšné případy před českými i evropskými soudy.

Krvavá bota, uklizečka na sále... Podvod nad podvod, zlobí se Svoboda na film o porodnici

„Lidé poznávají, že před nevhodnými praktikami ve zdravotnictví lze bránit právě poukazováním na rozhodnutí soudů,“ řekl a odkázal se na případ z prosince minulého roku.

V něm žena a čerstvá matka uspěla až u Evropského soudu pro lidská práva, který uznal pochybení státu. Paní přitom jen chtěla po bezproblémovém porodu odejít z nemocnice a užívat si první okamžiky se svým dítětem v klidu domova. Narazila však na nesouhlas lékařů. Své dítě musela předat do péče nemocnice.

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...