Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dokument potvrdil spolupráci Filipa s StB

Česko

  13:13aktualizováno  17:56
PRAHA - Senátor Martin Mejstřík předložil novinářům dobový písemný závazek Vojtěcha Filipa ke spolupráci se Státní bezpečností. Nyní je jasné, že předseda KSČM v minulosti s tajnou policií spolupracoval, třebaže tvrdil opak a soud to v roce 1993 potvrdil.

Vojtěch Filip foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Předseda KSČM Vojtěch Filip údajně vědomě spolupracoval s komunistickou tajnou policií (StB). Senátor Martin Mejstřík dnes novinářům předložil kopii dokumentu, ve kterém se Filip ke spolupráci s StB zavazuje. Takzvaný vázací akt je podle Mejstříka jasným důkazem toho, že Filip pracoval pro tajnou policii vědomě.

Předseda KSČM tvrdí, že pro totalitní tajnou policii nepracoval. Odvolává se přitom na rozhodnutí českobudějovického soudu, který v roce 1993 rozhodl, že s StB nespolupracoval vědomě. Přímé odpovědi na otázku, zda podepsal závazek ke spolupráci s StB, se dnes ale Filip vyhnul. Zopakoval, že rozhodnutí soudu je jasné. Rozsudek ale zveřejnit nechce.

Poslanci budou možná už tento týden rozhodovat o tom, zda se Filip stane jedním z nových místopředsedů sněmovny. Stejnou funkci zastával již v minulém volebním období.

Účtenky vypovídají
"Zavazuji se spolupracovat s československou zpravodajskou službou a odpovědně plnit úkoly, které mně budou uloženy," píše se mimo jiné v dokumentu, který je součástí svazku, jenž na současného šéfa KSČM vedla StB.

Část svazku zveřejnil Mejstřík již dříve, vázací akt ale získal od ministerstva vnitra až nyní. Nové dokumenty ze svazku podle Mejstříka jednoznačně vypovídají o tom, že Filip o své práci pro StB dobře věděl.

"Máme jeho vázací akt, máme dokonce účtenky, které podepisoval pod jménem Falmer, a peníze, které bral za svoji činnost," uvedl. Filip podle něj buď vědomě lže veřejnosti, nebo soud nepracoval dobře, míní.

Proti NATO
Závazek o spolupráci Filip údajně podepsal v roce 1986. Ze svazku vyplývá, že pracoval proti západoevropským státům a NATO. V rámci této činnosti měl například získávat pro StB spolupracovníky mezi lidmi žijícími v západním Německu.

Člověk s podobnou minulostí podle Mejstříka představuje bezpečnostní riziko a v žádném případě by neměl zastávat vysokou ústavní funkci.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že zmíněné informace o údajné spolupráci Filipa se Státní bezpečností byly zveřejněny už v minulém volebním období, kdy byl současný šéf komunistů místopředsedou Poslanecké sněmovny. Podobné "kádrování" podle něj nikam nevede. V narážce na Mejstříka prohlásil, že nynější "komunistožrout" byl před listopadem 1989 členem městského výboru Socialistického svazu mládeže (SSM).

ČSSD prosazuje, aby každá strana zastoupená ve sněmovně byla ve vedení dolní komory. "Jsem pro proporcionální zastoupení všech stran podle výsledků voleb," uvedl dosluhující premiér.

Podepsáno vlastním jménem
Podle historika Pavla Žáčka se na Filipově případu pouze ukázalo, jak pracují archivy, které spravují písemnosti bývalé StB. "Je otázkou, s jakými materiály vlastně pracoval soud, který v roce 1993 o jeho spolupráci rozhodoval," řekl ČTK Žáček.

Historik Petr Blažek dodal, že Mejstřík požádal ministerstvo vnitra o zpřístupnění Filipova svazku, ale slib o spolupráci mu nebyl vydán. Dostal ho teprve na základě stížnosti. Archiv prý tvrdí, že slib byl ze spisu vyndán a založen jako zvláštní podsvazek. Pracovnice archivu ho údajně nezpřístupnila omylem.

Blažek zpochybnil i tvrzení, že soud v roce 1993 rozhodl o tom, že Filip nebyl vědomým spolupracovníkem StB. "Toto je pouze interpretace pana Filipa, samotný rozsudek ale nikdo neviděl," řekl Blažek. Mejstřík prý požádal také o tento rozsudek. "Pan Filip podepsal slib dokonce vlastním jménem, a ne krycím, což je celkem unikátní," řekl Blažek.
Autoři: ,