Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

DOLEŽAL: Zahraničněpolitický guláš

Evropa

  13:54
Pro naši politickou situaci je od loňského podzimu příznačné, že frontová linie v případě těch nejokázalejších konfliktů vede napříč vládní koalicí. Nejprve se konflikt rýsoval mezi ODS a Věcmi veřejnými, TOP 09 zachovávala vznešenou neutralitu. Pak zuřil boj mezi TOP 09 a VV, neutrální byla ODS (případ Bátora). Nyní, poté, co TOP 09 bojkotovala zasedání vlády, vede fronta mezi ODS a TOP 09.

Špičky vládní koalice se opět nedohodly (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) foto: ČTK

První výstřel vypálil premiér Nečas: nechal si vládou odsouhlasit, že zřídí funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti. Dobře přitom věděl, že pokud jde o TOP 09, bude oheň na střeše, protože TOP 09 se nikoli neprávem domnívala, že v praxi to via facti povede k podstatnému omezení kompetencí ministra zahraničí v evropských záležitostech. Funkcí pak pověřil úředníka z úřadu vlády, který měl evropské záležitosti na starosti.

Odvetná akce následovala vzápětí: ministr zahraničí povýšil na státního tajemníka svého prvního náměstka. Vzhledem k tomu, že o tom rozhodl sám, vypadá to, že tajemník bude fakticky o něco míň tajemníkovatější, než ten Nečasův. Zároveň ministr, jak sdělil médiím, redefinoval pravomoci náměstka, kterého jmenoval Nečas, v tom smyslu, že ten bude řešit evropské záležitosti doma, kdežto v zahraničí bude ministra případně zastupovat tajemník jeho. Nečas redefinici tvrdě odmítl. Výsledný dojem? Jedním slovem řečeno, maglajz.

Spor (vlastně hádka) má lehce pubertální charakter, zvlášť když ji srovnáme s tou, která bude následovat teď a má šanci změnit se v politickou válku všech proti všem.
Prezident Klaus podepsal Lisabonskou smlouvu s tím, že ČR bude mít výjimku z Listiny základních práv EU. Zdůvodnil to obavou, že přijetí Listiny by v ČR otevřelo právní prostor pro majetkové restituce sudetských Němců. Podezírám jej, že ve skutečnosti mu šlo o příliš široké vymezení sociálních práv v Listině, ale argumentoval sudetskými Němci, protože oni jako nebezpečí národ sjednocují, kdežto sociální práva jako nebezpečí národ rozdělují.

Výjimka měla být předložena parlamentu ČR zároveň s rozhodováním o přístupové smlouvě Chorvatska k EU. Kardinální otázkou nyní je, zda se bude o obou věcech hlasovat zároveň, nebo o každé zvlášť. Pokud bude hlasování oddělené, výjimka nepochybně neprojde, proti bude v každém případě ČSSD, nejspíš i KSČM a TOP 09. Pokud se ovšem bude hlasovat o obou věcech zároveň, dostane se minimálně ČSSD, a asi i TOP 09, do slepé uličky: buď odmítne Klausův přílepek, ale zároveň taky vstup Chorvatska do EU, nebo vstup Chorvatska do EU schválí a sociální práva bruselského ražení nechtě požehná. ´

Pokud by se hlasovalo zvlášť, bylo by veškeré Klausovo úsilí zmařeno. K prezidentovi a jeho politice je možné mít tisíc a jednu výhradu, nemělo by se však předem potichu předpokládat, že je v politických záležitostech bezelstný idiot a nechá se tak snadno vypéci. Je to nebezpečné.

Premiér Nečas byl původně pro společné hlasování, nyní údajně přistoupil na požadavek ministerstva zahraničí, aby se vláda kvůli způsobu hlasování obrátila na službu Rady EU. Ministr Schwarzenberg má za jasné, že hlasování bude oddělené (asi se předem informoval).
Je zjevné, že ministerstvo zahraničí navrhne hlasování oddělené. Co pak udělá vláda, kde mají většinu ODS a VV, je, troufnu si tvrdit, ve hvězdách. A pokud náhodou odsouhlasí společné hlasování, jsem moc zvědav, jak se s tím ČSSD a TOP09 vypořádají.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.