Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Doplatky za léky bude řešit Ústavní soud

Česko

  16:16
PRAHA - "Tolik? Vždyť jsem ještě před měsícem platil o stovku méně!" To je častá výhrada pacientů v lékárně, když se dozví, kolik mají doplácet na léky. Jindy jsou také překvapeni, že najednou doplácí méně. Lékárník jim přitom jen těžko vysvětlí, proč se cena léku nebo příspěvek pojišťovny změnil. Natož aby mohl stálé zákazníky včas upozornit, kdy se změní znovu.
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na některé problémy s určováním cen a úhrad léků si stěžují pacienti i odborníci. Teď se ukazuje, že je možná celý systém platný od roku 2008 protiústavní. Dospěl k tomu Nejvyšší správní soud. Navrhl proto Ústavnímu soudu zrušení celé příslušné části zákona.

Pokud Ústavní soud vyhoví, přijde Státní ústav pro kontrolu léčiv o velkou část svých pravomocí a politici budou muset vymyslet zcela jiný způsob, jak spravedlivě a transparentně rozhodovat o úhradách léků z veřejných prostředků.

Současná právní úprava je podle Nejvyššího správního soudu nejasná, proti předchozí komplikovaná. "Ministerstvo zdravotnictví se stanoviskem Nejvyššího správního soudu nesouhlasí," uvedl tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Ústavní soud už začal shromažďovat podklady. Kdy rozhodne, není snadné odhadnout. "Těžko říct. Snažíme se obvykle vejít do osmi devíti měsíců, záleží na tom, jak moc je ten případ složitý," řekla Jana Pelcová, mluvčí Ústavního soudu.

Pacienti nic ovlivnit nemohou
Pikantní je, že předchozí systém určování cen a úhrad léků skončil také z rozhodnutí Ústavního soudu. Ten v lednu 2007 konstatoval, že tehdejší zákon není v souladu s evropským právem.

Dříve o tom, kolik za léky zaplatí zdravotní pojišťovny, rozhodoval podle nejasných pravidel ministr zdravotnictví vyhláškou. Vznikala tak četná podezření o korupci. Dnešní systém zase odborníci kritizují za to, že je nepřehledný a těžkopádný. O cenách a úhradách léků se rozhoduje pro jednotlivé léky správním řízením na lékovém ústavu.

Nejvyšší správní soud se nyní mimo jiné pozastavuje nad tím, že výsledek řízení na Státním ústavu pro kontrolu léčiv nemohou ovlivnit pacienti, kteří přitom nakonec za léky platí.
Souhlasíme s tím, že v řízení o úhradách léčiv zcela chybí zastoupení těch, kterých se nejvíc dotkne, tedy pojištěnců a pacientů," říká Ondřej Dostál, právník zabývající se medicínským právem a člen Platformy zdravotních pojištěnců. "Pokud Ústavní soud zruší tuto část zákona, bude to podle mě dobře," dodal Dostál.

Další podrobnosti o doplatcích za léky čtěte v pátečním deníku

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...