Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dostala se dál než jiní. Kyndrová na snímcích odchodu vojáků zachytila rozklad SSSR

Kultura

  6:00
PRAHA - Výstava černobílých fotografií Dany Kyndrové s názvem S nimi a bez nich... v pražské Leica Gallery věnovaná 25. výročí odchodu posledních sovětských vojáků z Československa dokumentuje rozklad sovětského impéria. Expozice do 4. září představuje cyklus Odchod sovětských vojsk 1990 - 1991 rozšířený o fotografie ze stejných míst s odstupem 25 let.

Na shledanou, odchod posledních sovětských vojáků ze Slovenska. Rožňava, 22. 12. 1990 foto: © Dana Kyndrová

„Nejde o mapování historie, ale o dokument, kterým jsem chtěla zachytit rozklad impéria a jeho vojska,“ uvedla Kyndrová k výstavě.

Kyndrová, která se po listopadu 1989 věnovala několik měsíců zachycení ukončení takzvaného dočasného pobytu sovětských vojsk na území Československa, podle svých slov při focení neměla problémy. „Obyčejným vojákům to bylo jedno a s veliteli jsem se vždycky nějak dohodla. Umím rusky, byla jsem o pětadvacet let mladší a jako žena jsem se dostala i do míst, kam by to jinak asi nešlo,“ řekla ČTK Kyndrová, pro kterou až odchod všech sovětských vojenských jednotek z území Československa v roce 1991 znamenal definitivní konec normalizace.

Polní kuchyně v nákladním vlaku před odjezdem do Sovětského vlaku. Milovice, 1991.

Autorka se zaměřila zejména na postihnutí atmosféry v sovětských kasárnách, ubohost a apatii řadových vojáků uprostřed omšelých agitačních komunistických kulis. Budí soucit s prostým člověkem, který často bývá jen loutkou velkých politických her. Zároveň ale připomíná, že ne všichni obyvatelé Milovic cítili k sovětským vojákům nenávist. Dokumentuje to i snímek českého obchodníka prodávajícího odcházejícím Rusům křišťálové lustry.

Podle údajů Parlamentní komise v čele s Michaelem Kocábem bylo před zahájením odsunu na československém území přibližně 75.000 vojáků, s příslušníky jejich rodin a civilními zaměstnanci zde trvale žilo přes 113.000 lidí. Vrchní velení sídlilo 50 kilometrů severně od Prahy v Milovicích. Jako poslední symbolický voják opustil Československo 27. června 1991 velitel Střední skupiny, generál Eduard Vorobjov.

Tvorba Kyndrové je nesmírně široká. Začala fotografovat v 18 letech a věnovala se vždy černobílé humanistické fotografii. Do povědomí fotografické veřejnosti vstoupila souborem z afrického Toga, kde strávila půl roku. Společně s fotografem Karlem Cudlínem zachytila atmosféru prvních uprchlických táborů v Československu. Čtyřicet let soustavného sledování ruského národa vyústilo k rozsáhlou fotografickou publikaci Rusové... jejich ikony a touhy, vydané při příležitosti výstavy na Staroměstské radnici v roce 2015. Na svém kontě více než 80 autorských výstav doma i v zahraničí a je držitelkou řady prestižních ocenění, mimo jiné byla osmkrát oceněna v soutěži Czech Press Photo. Věnuje se i kurátorské a organizační činnosti v oblasti fotografie.

Na shledanou, odchod posledních sovětských vojáků ze Slovenska. Rožňava, 22....
Polní kuchyně v nákladním vlaku před odjezdem do Sovětského vlaku. Milovice,...

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: