Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Bruselská stopa vede do doupěte terorismu. Z Molenbeeku je i údajný organizátor pařížského teroru

Svět

  5:00aktualizováno  10:51
BRUSEL/PRAHA - Nachází se necelých šest kilometrů od Evropské čtvrti, v níž sídlí veškeré unijní instituce. Policisté tu část Bruselu velmi dobře znají. Čtvrť Molenbeek, v níž policie během víkendu zadržela pět podezřelých z pátečních útoků v Paříži, je známa výskytem radikálních islamistů. Jen za poslední rok a půl bylo bruselské ghetto několikrát dějištěm vyšetřování a zatýkání osob podezřelých z terorismu. A pochází z ní také údajný strůjce pátečních útoků, Abdelhamid Abaaoud.

Belgická policie střeží ulici v Bruselu, ve které došlo k zatčení tří podezřelých ze spáchání teroristického útoku v Paříži. foto: AP PhotoČTK

Policie zadržela útočníka z židovského muzea v Bruselu. Loni bojoval v Sýrii

Nezaměstnanost zde dosahuje 30 procent. Více než čtvrtina z 95 tisíc obyvatel této čtvrti nemá belgický pas. Velkou část tvoří marocká a turecká komunita. Čtvrť, dříve známa jako „Malý Manchester“ pro svůj rozmanitý pouliční život, je však nyní přezdívána spíše „Doupě terorismu“. Mezi obyvatele se totiž řadí i džihádisté, kteří se v posledních letech do Belgie vydali ze Sýrie, kde bojovali po boku Islámského státu.

To je případ Mehdiho Nemmouche, člověka zodpovědného za střelbu před bruselským židovským muzeem v květnu loňského roku. Při ní zemřeli čtyři lidé. Policie útočníka tehdy dopadla ve francouzském Marseille a vydala jej belgickým úřadům. V Belgii také nyní čeká na rozsudek. Později vyšlo najevo, že Francouz s alžírskými kořeny bojoval v minulosti po boku islamistů v Sýrii.

Útočník začal střílet v rychlovlaku do Paříže. Tragédii zabránili spolucestující Američané

Dle listu Le Figaro ve čtvrti nacházející se severozápadně od centra Bruselu bydlel také útočník, který měl na svědomí srpnovou střelbu v rychlovlaku Thalys jedoucím z Amsterdamu do Paříže. Na palubě se tehdy nacházelo 554 cestujících a jen díky duchapřítomnosti dvou amerických vojáků, kteří útočníka zneškodnili, nedošlo k tragédii. Také pětadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní měl podle policie vazby na radikální islamistické hnutí.

V neposlední řadě zde pak žil i terorista zapojený do bombových útoků v Madridu v roce 2003. Ten měla na svědomí teroristická organizace Al Káida.

Sedm zadržených, pět v Molenbeeku

Z Molenbeeku pochází také minimálně jeden terorista zapojený do pátečních útoků v Paříži. Během víkendu bylo po celé Belgii zadrženo 7 lidí, kteří jsou podezřelí z napojení na páteční masakr. Pět z nich bylo chyceno právě v Molenbeeku (více čtěte ZDE).

Server RTL nyní také zveřejnil informaci, že z Molenbeeku pochází také Abdelhamid Abaaoud, člověk, který měl organizovat páteční teror.

„Byl bych překvapený, kdyby tady nebyla žádná belgická stopa a kdyby ta stopa nevedla do Molenbeeku,“ uvedl pro Le Figaro Claude Moniquet, expert na terorismus. „Příliš dlouho jsme situaci neřešili a přenechali prostor radikálním islamistům,“ dodává.

To je také to, co přiznává premiér Charles Michel. „Skoro vždycky se to váže k Molenbeeku. Tohle dovolit, to byla nedbalost. Nyní za tu laxnost platíme,“ uvedl dle serveru The Telegraph.

Vážnost situace dokládá i výrok belgického ministra vnitra Jana Jambona. „Nemáme v současnosti kontrolu nad situací v Molenbeeku,“ přiznal televizi VRT.

828 radikálních islamistů

Dle federálního ministerstva vnitra bylo jen v září 2015 registrováno v Belgii zhruba 828 Belgičanů považovaných za radikální islamisty. Z nich zhruba 270 odjelo do Sýrie nebo Iráku, 15 bylo na cestě, 129 se vrátilo do Belgie, 62 bylo zabráněno odjet a 352 plánovalo odjet do válečné zóny.

V Molenbeeku byla aktivní také skupina Sharia4Belgium založená v roce 2010. Ta byla dle deníku The New York Times založena za účelem propagace islámského práva. Později však zaměřila svou činnost na rekrutování bojovníků pro Sýrii.

Brusel bude nicméně pro další objasňování nejhoršího teroristického útoku ve francouzských dějinách klíčový. Právě zde totiž vznikl společný vyšetřovací tým francouzských a belgických složek. Podle francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuva byly útoky připraveny zvenčí, skupinou žijící v Belgii. Francouzským bezpečnostním silám nebyla známa.

Do útoku jsou zapleteni i tři bratři, z nichž minimálně dva žili v Bruselu. Ibrahim Abdeslam byl zabit v pátek v koncertním sále Bataclan. Mohammed Abdeslam byl zatčen na belgických hranicích v hledaném černém VW Polo, Salah Abdeslam je na útěku a je na něj vydán mezinárodní zatykač. Úřady ho podezřívají, že byl oním osmým útočníkem, kterému se podařilo z Paříže uprchnout.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč