Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Drahoš přitakává Horáčkovi. ‚Takové dopisy Zemanovi by se daly psát obden‘

Česko

  17:00
PRAHA - Kandidát na prezidenta Michal Horáček se v úterý v otevřeném dopise ostře vymezil proti současné hlavě státu Miloši Zemanovi. Další z uchazečů o prezidentský post Jiří Drahoš se s jeho názory v rozhovoru pro Lidovky.cz shoduje, vůči Zemanovi má podobné výhrady. K sepsání podobného prohlášení se však nechystá, ačkoli by se dle jeho slov dalo psát každý druhý den.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Lidovky.cz: Četl jste otevřený dopis Michala Horáčka prezidentovi Miloši Zemanovi? Co na něj říkáte, souhlasíte s ním?
Četl jsem ho, je to dobře napsaný text. Pan Horáček konstatuje řadu věcí, které na panu prezidentovi kritizuji také. Takové dopisy by se daly psát obden nebo alespoň jednou týdně. Nemyslím si ale, že forma takových otevřených dopisů, které by skutečně musely být docela časté, by byla ideální.

Drahoš, Horáček i Hilšer by v pozici hlavy státu Babiše odvolali

Lidovky.cz: Takže podobné prohlášení nechystáte? Michal Horáček v dopise mimo jiné konstatoval, že „nemůže přihlížet, když chce prezident nastolit ‚demokracii‘ carské povahy. Budete jen přihlížet, ačkoliv s jeho slovy souhlasíte?
Já své názory dlouhodobě prezentuji v médiích a na sociálních sítích. Začal jsem také akce v rámci kontaktní kampaně. Když jsem byl v sobotu v Třinci, tak jsem tam debatoval postupně s pěti sty lidmi, kteří k našemu podpisovému stánku přišli. Se všemi jsem debatoval na jedno a totéž téma, tím je jednání pana prezidenta v současné vládní krizi. Nemám pocit, že bych měl každý den psát něco, to bych pak musel sedět u stroje a přemýšlet, co ostrého bych napsal.

Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, přišel do redakce serveru Lidovky.cz a...
Jiří Drahoš odpovídá čtenářům serveru Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Nevnímáte to jako signál, že ve volební kampani „přitvrzuje“?
Myslím si, že člověk by měl své názory říkat věcně a veřejně, pokud je kandidátem na prezidenta. Samozřejmě někdo k tomu může zvolit formu otevřeného dopisu. Neházel bych vše do jednoho pytle, jestli tohle už je signál v kampani, nebo není, každý má jiné metody. Pan Horáček i ostatní kandidáti, včetně mě, mají právo, aby seznámili veřejnost se svými argumenty a názory na současnou vládní krizi. Ale nejde jenom o ni, jde i o řadu dalších věcí.

Lidovky.cz: Co si o situaci, že prezident s odvoláním ministra financí poměrně otálí, myslíte?
Samozřejmě i já jsem v poslední době docela zklamán, že pan prezident vyměňuje ústavní principy za podporu jednoho politika. Jsem v každém případě nespokojen s tím, že argumenty typu koaliční smlouva versus ústava vůbec zaznívají. Registruji, že drtivá většina právníků včetně profesora Václava Pavlíčka, jak jsem si přečetl, znalce ústavního práva, nesouhlasí s tímto postupem.

Lidovky.cz: V čem konkrétně vás prezident zklamal?
Je to problém oblíbenosti jednoho a neoblíbenosti druhého politika ze strany pana prezidenta, což konstatuje každý. Je evidentní, že pana premiéra Sobotku nemá pan prezident v lásce a pana ministra financí podporuje daleko více. Jsem přesvědčen, i jako kandidát na prezidenta, že tohle by prezident nikdy neměl dělat. V takovéto situaci, která nastala, kde ústava hovoří jasně, by měl zaujmout naprosto neutrální postoj.

Jiří Drahoš během online rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Měl byl prezident místo odletu do Číny zůstat raději v republice a řešit vládní krizi?
Jsem přesvědčen, že ano. Dovedl bych si i představit, že pan prezident cestu do Číny o několik dnů posune. Myslím, že tam má být delší dobu, takže určitě by se cesta dala zkrátit, samozřejmě za předpokladu, že bude snaha o vyřešení té krize. V každém případě bych velmi uvítal, pokud by pan prezident cestu zkrátil a jasně krizi vyřešil. Měl by vyhovět premiérovi a udělat, co mu je dáno ústavou, a odvolat pana ministra financí Babiše. Pokud by nebyl schopný vyřešit to v krátké době, tak by nikam vůbec neměl jet, protože současná vládní krize je daleko zásadnější věc, než cesta pana prezidenta s některými podnikateli do Číny.

Lidovky.cz: Jak podle vás situace nakonec dopadne?
Stále doufám, že pan prezident si uvědomí, že argumenty o koaliční smlouvě, které považuji za účelové, nemůže skutečně nadřazovat ústavním principům a že se bude schopen povznést nad staré křivdy a antipatie a bude jednat jako prezident v souladu s ústavou. Netroufám si říci, jestli k tomu dojde, ale byl bych rád, kdyby se situace takto vyřešila.

Drahoš nemá zatím dostatek peněz, hledá velké sponzory

Uchazeč o prezidentskou funkci Jiří Drahoš zatím nemá dostatek peněz na prezidentskou kampaň. Hledá proto velké sponzory. V kampani chce využívat rad od asi dvacetičlenného poradního týmu. Budou mezi nimi například astronom Jiří Grygar, egyptolog Miroslav Bárta nebo Jaroslav Šebek z Akademie věd.

Drahoš řekl, že ve středu ráno měl na transparentním účtu asi 2,5 milionu korun. "Musím připustit, že 2,5 milionu korun nepokryje ani část kontaktní kampaně, v tomto směru jsem v jednání s podnikateli," poznamenal. V minulosti zmínil, že o příspěvcích mluvil s majitelem společnosti Jablotron Daliborem Dědkem, vlastníkem strojírenské skupiny Wikow Martinem Wichterlem nebo ředitelem investiční skupiny RSJ Liborem Winklerem.

"Musí jim být jasno, a nesetkal jsem se s opačným případem, ale zdůrazňuji to, že ode mne nemohou očekávat jinou protislužbu, že pokud budu prezidentem, budu hlídat, aby se hrálo férově jak v politice, tak v byznysu," řekl Drahoš o jednáních s potenciálními sponzory.

Připustil, že jednání zatím nemají takový dopad na jeho transparentní účet, jak by potřeboval. "Musím na ně apelovat, že pokud mě chtějí podpořit, aby to tak udělali. Jednání se musí zhmotnit brzy ve formě částek, které přistanou na účtu, protože kampaň není zas tak levná záležitost," podotkl.

Domluvil se zatím například s Antonínem Kokešem, šéfem firmy Albi, který mu přispěl 100.000 korunami. "Bere to jako začátek spolupráce. Je to člověk, který se mi přihlásil sám, že sympatizuje s mými názory na politiku," řekl Drahoš.

Řekl, že chce postavit expertní tým o asi 20 lidech, kteří by mu během kampaně radili. Poznamenal, že by jej mohl zaplnit jen kolegy z Akademie věd. "Ale to nechci, potřebuji také praktické ekonomy, právníky, lidi z praxe," podotkl. Na důležité oblasti by rád získal dva či tři odborníky, kteří by mu nabídli odlišné názory na konkrétní problémy.

Připustil, že některé z poradců může využít i při debatách během kampaně.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!