Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Drogy na školách hledají i protidrogoví psi

Vzdělávání

  8:50
PRAHA - Na některých školách v Česku je běžnou praxí testovat žáky na přítomnost návykových látek. Existují i školy, které své prostory propůjčují ke cvičení výcvikových psů.

Ukázka protidrogového programu policejních kynologů z Heřmanic na jedné z libereckých škol. foto: Reprofoto

Co udělají ředitelé škol, když mají podezření, že jsou v jejich škole drogy? Zavolají třeba celní správu. Ta do školy přijde i se svým psem, který je speciálně vycvičený na hledání drog. Je to vlastně služba pro obě strany: škole se buď její obava potvrdí, nebo vyvrátí, celní správa procvičí své psy v "akci“. Má to však jeden háček, musí s tím souhlasit rodiče.

„Souhlas je naprosto nezbytný. V minulosti jsme s tím měli často problémy, že školy neměly souhlas zákonných zástupců. I proto na školy chodíme již méně,“ řekl Jan Pleskač z Výcvikového střediska služební kynologie Heřmanice v Libereckém kraji. Podle jeho slov je pro výcvik psů škola dobrým místem. V minulosti se dokonce několikrát stalo, že psi v šatnách nebo ve třídách skutečně drogy našli. „Tenkrát jsme do školy jeli na žádost ředitelky a skutečně tam drogy byly. Nakonec s tím ale byl problém, protože to škola neměla právně podložené,“ dodal Pleskač.

"Finty" na souhlas rodičů
Právě souhlas rodičů je asi největší překážkou nejen při používání výcvikových psů, ale při testování žáků na přítomnost drog. Ne všichni rodiče souhlasí s tím, aby škola bez jejich vědomí jejich dítě otestovala.

A tak školy hledají skulinky, jak souhlas obejít. „Jsou případy, kdy souhlas od rodičů vedení školy vyžaduje v rámci jedné podmínky přijetí na střední školu,“ popsal svou zkušenost poradce pražského primátora pro oblast školství a prevence sociálně patologických jevů Jiří Pilař.

Další „fintou“ škol je, že netestují jednotlivé žáky, ale sbírají stěry z lavic a jiných nábytků ve školách a třídách. Protože nejde o stěry konkrétního dítěte, není zapotřebí souhlas rodičů. Má to však negativní dopad: represe, pokud jsou stěry pozitivní, dopadne na celou třídu nebo i několik tříd. Sám Pilař je proto k používání testů ve školách opatrný. „Důležitá je hlavně koncepce prevence na škole, kterou by uplatňovali všichni učitelé. Je dávno dokázané, že lépe zabírá pozitivní prostředí ve škole než zastrašování žáků,“ dodal Pilař.

Přestože největší problémy s drogami a alkoholem řeší nejčastěji střední odborné školy a učiliště, není výjimkou, že drogové problematice čelí i pedagogové na základních školách. V současné době ale už i základní školy přiznávají, že jejich děti mohou mít s drogami nějakou zkušenost.

„Kromě škol, kde je pouze první stupeň, je ten problém v nějaké míře všude. U školy, která až moc vehementně tvrdí, že takovýto problém nemá, bych se obávala, že před celou problematikou ze strachu zavírají oči,“ myslí si Eva Žalmánková z pražské pedagogicko-psychologické poradny. Podle jejích slov je i pro rodiče dobrým signálem, když škola o drogové problematice mluví otevřeně.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...