Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Důkazy k Oleu: Odposlechy, naštvaný účetní a křik s pláčem u Rittigových právníků

USA

  5:00
PRAHA - Odposlechy jednání lobbisty Ivo Rittiga, dokument od protikorupčního fondu, klíčová výpověď spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky a další výpovědi popisující i poměry v advokátní kanceláři Šachta&Partners. Server Lidovky.cz vybral osm klíčových momentů z obžaloby týkající se daňové kauzy kolem petrochemické firmy Oleo Chemical.

Tok peněz od Olea Chemical k Rittigovi podle vyšetřovatelů (grafika). foto:  Šimon, Lidové noviny

Výpověď “naštvaného” analytika Kubisky

Trumf obžaloby představuje výpověď dlouholetého finančního analytika společnosti Peskim řízené advokáty Šachta&Partners Jaroslava Kubisky. Detektivům mimo jiné popsal roli klíčové offshorové společnosti Cokeville Assets. Podle Kubisky jde o prázdnou skořápku, přes níž miliony z Oleo Chemical pouze putovaly dál k Rittigovi a jeho právníkům.

Monako Rittigovi neprodloužilo rezidenturu. Vadí mu stíhání v Česku

„Cokeville plnil funkci sběrného místa pro provize z českých a zahraničních firem, které byly následně děleny a převáděny na účty Ivo Rittiga a jeho obchodních partnerů. Vše na pokyny Michala a Babákové,“ tvrdí bývalý zaměstnanec. Kriminalistům také předal flash disk a DVD s dokumenty, které si stáhl před odchodem z Peskimu.

Kubiska mimochodem skončil po hádce se šéfovou Karolínou Babákovou, která Kubiskovi odmítla dát jednodenní volno kvůli cestě za rodiči. Zjevně rozčílený ekonom i tak nedorazil a místo sebe poslal výpověď. I přes pozdější naléhání Babákové a dalšího šéfa Davida Michala odešel a s sebou vzal pro policii cenná data.

Podle Michala nicméně ve skutečnosti analytik o společnosti Cokeville Assets neví nic. „Nebude žádný problém prokázat, že jeho věrohodnost a hlavně informační význam jsou pro obžalobu nulové. Ten člověk totiž nic z toho, o čem vypráví, neviděl, neslyšel ani nezažil. Až komicky se pořád dokola hlavně přiznává, bohužel konkrétně neví, k čemu,“ míní obviněný advokát. Data dodaná Kubiskou označil rovnou za bezcenná. 

Křik a pláč ve firmě Peskim

Nevybíravé jednání s podřízenými se možná Michalovi a Babákové vymstilo i v dalších případech. Obžaloba zmiňuje hned tři výpovědi exzaměstnanců, kteří si na něj stěžovali. Křik byl ve firmě na denním pořádku podle účetní a další obviněné Jany Šádkové.

10 obviněných v kauze Oleo Chemical

  • Ivo Rittig- jednatel společnosti Rittig&Partners
  • David Michal- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Karolína Babáková- společník advokátní kanceláře MSB Legal, dříve Peskim
  • Petr Michal- jednatel společnosti Peskim
  • Kamil Jirounek- jednatel společnosti Oleo Chemical
  • Michal Urbánek- jednatel firmy Temperatior, dříve Oleo Chemical
  • Radomír Kučera- výrobní ředitel společnosti Oleo Chemical
  • Peter Kmeť- dříve jednatel společnosti Cokeville Assets
  • Jana Šádková- jednatelka společnosti Oil Technologies, dříve Peskim
  • Jaroslav Kubiska- konsolidační specialista, exzaměstnanec účetní firmy Peskim

„Michal byl perfekcionista a pokud nebyla práce odvedena dobře a včas, křičel a křičel. Obdobné to bylo u Babákové, ta také křičela víc a víc a také byla nadřízenou Šádkové. V práci byla často deprimovaná, cítila se potupená a nebylo jí příjemné, že na ni někdo křičí. Musela se vybrečet a pak zase šla pracovat. Na Babákové jí vadilo, že používá sprostá slova jak vůčí ní, tak vůči zaměstnancům,“ líčí obžaloba těžký úděl Šádkové.

Další bývalá zaměstnankyně společnosti zase prý odešla, neboť se jednalo o časově i psychicky náročnou práci. A do třetice, slova Šádkové potvrdil i další bývalý zaměstnanec Peskimu. „Takové jednání v uvedené společnosti vůči zaměstnancům ještě nezažil. Michal a Babáková na Šádkovou jen křičeli, vyhrožovali odebráním premií,“ vybírá z jeho výslechu státní zástupce.

Policii navíc popsal i další poměry v účetní firmě. „Přišlo mu zvláštní, že když se ptal Petra Michala (další obžalovaný, tehdejší ředitel Peskimu), co která platba znamená, co znamená to které číslo a o jaký jde obchodní případ nebo co je to za firmu, tak mu odpověděl, že se to nemá vědět a že se nemá ptát,“ stojí v obžalobě.

Výpověď také přizvukuje policejní verzi, že offshorové zahraniční firmy byly napsány na fiktivní jména jako Maria Gold či Mag Brown. „O fiktivních jednatelích offshorových firem se na přípravě vánočního večírku žertovalo, jestli na něm budou mít nějaké místo,“ vypověděl bývalý zaměstnanec.

Jenže podle Michala osoby skutečně existovaly. „Vytvořit si fiktivního jednatele, to by byl skutečně výkon, hodný Oscara. Další komentář k této absurditě není, myslím, potřeba,“ míní.

Smlouva, díky níž měl Rittig inkasovat miliony

Jak zmiňuje obžaloba, šéf protikorupčního fondu Petr Soukenka policii dodal klíčový důkaz, který ukazuje, že peníze z Olea, ale například i pražského dopravního podniku tekly k Rittigovi. Jde o poradenskou smlouvu mezi lobbistou a offshorovou firmou Oleo Chemical. „Provize za poskytování konzultačních služeb je koncipována jako paušální částka ve výši 160 tisíc EUR měsíčně plus bonus ve výši 40 procent z příjmů,“ cituje z ní obžaloba. Kdyby ale Rittig podle Michala pro Oleo něco dělal, fakturoval by napřímo. „Škoda, že to ještě nikoho nenapadlo,“ rýpl si advokát. 

Odposlechy z Rittiga a spol

V březnu 2012 se policistům v hotelu Ventana v centru Prahy podařilo zaznamenat rozhovor Rittiga, Michala a dalších týkajících se společnosti Cokeville Assets. „Je patrno, že při podezřelých obchodních případech originály podezřelých obchodních smluv, jejichž smluvní stranou byla společnost Cokeville Assets, ničili - skartovali. Některé zisky z aktivit směřovaly do skupiny společnosti Eurozeta Alseda,“ konstatuje obžaloba. 

Podle Michala však nemají záznamy žádnou cenu.  „Jsou hrubě dezinterpretovány. Pan Rittig o odposlechu věděl celou dobu, pouze v mezidobí zjišťoval, kdo ho nasadil, a tomu odpovídal i obsah hovorů. Například jsme se oslovovali ‚Kolibříku‘ a ‚Mazánku‘, to pan Borgula bohužel do obžaloby nedal. Nesouvisí s Oleo,“ tvrdí advokát. 

Právní pomoc z USA

Českým vyšetřovatelům pomohli američtí kolegové. Banka Société Générale přes Fererální úřad vyšetřování označila dvě podezřelé společnosti. „Realizují podezřelé transkace, nemají jasnou vlastnickou strukturu označenou jako ‚skořápkovou’, která je zřejmě vytvořena k zastření skutečných vlastníků,“ konstatuje finanční dům. Majiteli jsou podle něj Michal a Babáková. Avšak podobné věci jsou podle Michala zcela běžné. „Celá věc byla řádně vysvětlena, to už se ale Borgulovi do obžaloby nehodilo. Navíc vůbec nesouvisela s Oleo,“ nabízí advokát vlastní verzi. 

Rittigovo realitní dobrodružství v Dubaji

Při mapování finančních toků kolem Olea podle obžaloby detektivové zjistili, že Rittig s manželkou si pořídili tři apartmány v luxusních dubajských rezortech. Podle státního zástupce Adama Borguly minimálně 288 tisíc dolarů (cca 5 milionů korun) pocházelo právě z tunelování petrochemické firmy. Rittig kvůli tomu čelí obžalobě za zločin legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle Michala ale Borgula přichází s odvážným tvrzením, když podle něj Rittig nakupoval za peníze z Olea. 

„Předmětem obžaloby je, že vlastníci Oleo posílali ze své firmy peníze za nic společnosti Cokeville, aby tím okradli Česko na daních a nic z toho dále neměli. V podstatě zřejmě chtěli darovat peníze panu Rittigovi. Na takový příběh by se nevzmohl ani Franz Kafka,“ uzavírá advokát. 

Kauza Oleo Chemical

Kauzu petrochemické společnosti Oleo Chemcial lze rozdělit na několik větví.

  • Tou první, na kterou se dle informací LN nyní zaměřil protimafiánský útvar, jsou dodávky bionafty do pražského dopravního podniku. Oleo Chemical palivo dodávala v letech 2010 až 2012.
    Společnost tehdy spolupracovala s karibskou firmou Cokeville Assets, která jí poskytovala poradenské služby a má blízko k lobbistovi Ivu Rittigovi. Ten je obviněný v kauze jízdenek pro dopravní podnik, v níž se Cokeville Assets rovněž objevila.

Oleo Chemical má dva hlavní vlastníky. Jsou jimi Kamil Jirounek, který v těchto dnech čelí soudu kvůli falešné směnce, a Michal Urbánek, který měl na starosti právě dodávku bionafty do dopravního podniku a je známým bývalého radního pro dopravu Josefa Noska (do roku 2013 člen ODS). Podnikatel Jirounek je pak zajímavý tím, že má blízko k lidem kolem uprchlého byznysmena Radovana Krejčíře a finančníkovi Petru Sisákovi, který je znám z kauzy Key Investments.

  • Druhou důležitou větví kauzy Oleo Chemical je koupelnářská firma Ravak. V případu, kterému se rovněž věnují kriminalisté, jde o to, že představitelé Ravaku měli Oleu Chemical a jeho spolumajitelům Michalu Urbánkovi a Kamilu Jirounkovi půjčit 750 milionů korun. Ravak tvrdí, že se tak stalo na základě zfalšovaných dokumentů. Urbánek s Jirounkem z Olea Chemical trvají na tom, že naopak Ravak jim způsobil škodu za dvě miliardy.

Byli to právě lidé z Ravaku, kteří v roce 2011 v útrobách firmy Oleo Chemical našli dokumenty související s firmou Cokeville Assets blízké Ivu Rittigovi. O několik měsíců později s nimi na veřejnost přišel Nadační fond proti korupci. Byl to právě Ravak, kdo odstartoval hon na Rittiga.

 

Autor: