Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Dům v Českém ráji: i moderna může ladit s chráněnou krajinou

Design

  7:00
Dvougenerační rodinný dům, o němž bude dnes řeč, neměl zrovna jednoduchou startovní pozici. Pozemek, na kterém měl být postaven, se totiž nacházel ve II. zóně Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Úzká a dlouhá hmota domu se strmým sklonem sedlové střechy je logicky umístěna po vrstevnici klesajícího terénu foto: Jan Tesař a Adam Gebrian

Chráněné krajinné oblasti mají velmi přísné předpisy, co se týče nově vznikajících staveb na jejich území. Při svém vzniku musel dům splnit řadu podmínek, které se týkaly jak formy domu – tedy pochopitelně i sklonu střechy –, tak materiálového pojetí a detailů, včetně umístění komínu a proporcí oken. Návrh dvojice architektů se pohybuje uvnitř těchto mantinelů a ukazuje, že místa pro hru je mezi nimi stále docela dost.

Řešením se stala dlouhá, úzká stavba, logicky osazená na vrstevnici, rovnoběžně s hlavní příjezdovou cestou. Ideální situaci lehce komplikovala opačná orientace vzhledem ke světovým stranám. Fasáda orientovaná na jihozápad míří k cestě a ta s výhledem do údolí, na blízký les i vzdálené vrcholky Krkonoš se pro změnu otáčí k severovýchodu. Tuto situaci se architekti rozhodli řešit dvěma způsoby.

Stodola jako inspirace

Za prvé vnitřní prostory přisvětlili střešními okny a v patře vynechali části podlahy, aby se světlo mohlo rozlít i do přízemí. A za druhé vytvořili dva zálivy – přízemní lodžie, které se dají uzavírat posuvnými stěnami z modřínových prken (ze stejného materiálu je vytvořena i fasáda). Mělčí záliv se nachází v menším přízemním bytě vlevo od vstupu a hlubší ve větším dvoupodlažním bytě. A právě ten pomáhá vytvářet nejzajímavější prostorovou situaci uvnitř domu.

Příčné prosvětlení domu inspirované průjezdnými stodolami.

Úzká figura domu je v přízemí ještě výrazně zúžena, téměř na polovinu. Veliké a posuvné prosklení lodžie zde nachází svůj protipól ve stejně velkém, rovněž posuvně otvíravém otvoru orientovaném k lesu. Půdorysně nejmenší prostor přízemí, konkrétně jídelna, je ale díky již zmíněnému otvoru v podlaze patra také tím nejvyšším. V příčné průhlednosti i průchodnosti domu se autoři nechali poučit u docela obyčejného druhu stavby – u stodol. V zásadě symetrická podélná dispozice s centrální chodbou je zde vyvážena vertikalitou prostoru. Nosná vodorovná konstrukce je v této části řešena pomocí dřevěných lepených vazníků tak, aby nevyžadovala jinou podporu než vnější stěny.

Patro je pak tvořeno klasickým trojtaktem: chodbou v podélné ose objektu s dvěma většími pokoji na obou koncích dispozice. Veškerý nábytek je řešen pomocí vestavěných stěn od podlahy ke stropu, jak je již pro tuto dvojici architektů typické. Jednoduchá obdélná forma stavby není kompromitována přístavkem garáže – ta je samostatně stojícím objektem. Dům si při osazení na terén nevyžádal žádné dramatické úpravy okolí, naopak se mu pokusil částečně přizpůsobit. Do obytné části se z jídelny sestupuje po třech schodech. Relativně prudký spád pozemku umožnil podsklepit plné dvě třetiny domu a zároveň je úrovňově propojit s venkovním prostředím. 

Prudký spád terénu umožnil úrovňové spojení sklepa.

Jeden z často viditelných problémů spojený se stavěním rodinných domů se týká vztahu domu a pozemku, na kterém stojí – především jejich velikosti a vzájemných proporcí. Existují tisíce příkladů rozsáhlých domů stojících na pozemcích jen o málo větších, než jsou domy samotné. To naštěstí není tento případ. Zastavěná plocha domu činí 189 metrů čtverečních a zakoupené území má 2715. Jinými slovy, dům využívá necelých sedm procent pozemku. Díky tomu bylo možné postavit dům dostatečně daleko od cesty, a přitom ponechat celkem velký prostor na straně, kterou dům kryje.

Druhým tématem, zdánlivě možná ne tak podstatným, je u tohoto domu střešní přesah. Posledních deset až patnáct let se ve světové architektuře staly velkou módou realizace kompaktních rodinných domů na obdélníkovém půdoryse se sedlovou střechou s nulovým střešním přesahem a zvenku neviditelnými, tzv. zaatikovými žlaby. Na svislou fasádu pak bývá použit stejný materiál jako na šikmou část střechy, a ta tak díky své odolnosti vlastně ani chránící střešní přesah nepotřebuje. Architekti v tomto případě naopak zvolili maximální možný přesah, který pomáhá stínit některé okenní otvory, částečně chrání před deštěm a především před sněhem dřevěnou palubu, jež sleduje obě jeho podélné fasády. Střecha je pokryta předzvětralými pásy titanzinkových plechů.

Přirozená stabilita

Při pohledu od vstupu se objekt jeví jako absolutně symetrický a tento dojem je ještě umocněn pomocí materiálů. Vstup je z obou stran lemován kamenným obkladem, dvěma malými otvory oken vedoucích ze sociálních zařízení a rovněž dvojicí lodžií s posuvnými vraty. Všechna tato rozhodnutí dávají domu jakousi přirozenou stabilitu a pomáhají ho včlenit do úchvatného prostředí hor. Při bližším pohledu na dispozici zjistíme, že dům není symetrický pouze zdánlivě při pohledu zvenku, ale že je stavebně rozdělen na tři čtverce o rozměru asi 8x8 metrů, přičemž centrální čtverec obsahuje vstup, koupelny a kuchyně obou samostatných bytů a dvouramenné schodiště, které propojuje všechna tři patra.

FAKTA

Autoři: Ján Stempel, Jan Tesař www.stempel.cz Dodavatel: Stavební firma Hájek, s. r. o. Plocha pozemku: 2715 metrů čtverečních Zastavěná plocha: 189 metrů čtverečních Obestavěný prostor: 1200 m3etrů krychlových Realizace: 07/2010–11/2011

V Českém ráji se podařilo realizovat současný dům, který naprosto přirozeně vstupuje do krajiny a nenásilně ji dotváří. Právě příklady, jako je tenhle, by mohly pořádně otřást předsudkem, že současná architektura není schopna dobře komunikovat s cenným prostředím.

Autoři:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...