Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dutch Design Week představí i české skláře

Design

  7:00
Již tento víkend a celý další týden bude dvousettisícové holandské město Eindhoven nejspíš praskat ve švech. Bude se tu totiž konat jubilejní desátý ročník nesmírně populární přehlídky designu „Dutch Design Week“ (DDW) a s designem se tu setkáte na každém rohu.

Dutch Design Week: brána do haly Klokgebouw, kde se koná část výstav. foto: Jitka Prokopičová

Od 22. října se roztočí kolotoč výstav, přednášek, seminářů, diskusí, filmových projekcí a jiných akcí pro odbornou i širokou veřejnost - všechno na téma "Design". Letošního ročníku se účastní celkem 1800 vystavovatelů z Holandska i zahraničí. DDW bude přítomen na 65 místech po celém Eindhovenu a po městě budou návštěvníky rozvážet "vydesignované" Minicoopers.

ČTĚTE TAKÉ:

Made in Brainport

Jedním z hitů přehlídky bude pravděpodobně putovní výstava "Made in Brainport" prezentující technologii a design od více než 80 vystavovatelů z regionu Eindhoven, který si celkem oprávněně říká "Brainport". Díky přítomnosti Philipsu a jiných celosvětově významných firem v oblasti technologií a designu, ale také škol a množství menších inovativních firem je tento region skutečně "přístavem či bránou mozků" v celoevropském měřítku.

Made in Brainport

Při tvorbě výstavy "Made in Brainport" se její kurátorka Zuzana Skalska inspirovala teorií sociálních sítí "Six Degrees of Separation", která je založena na tom, že přes několik stupňů známostí a kontaktů se na této planetě známe prakticky všichni se všemi. "V sociálních sítích jsou vždycky lidé s výjimečným množstvím kontaktů představujících hlavní uzle sítí, tzv. "hubs". Brainport Eindhoven je plný takových hubs", říká Skalska. "Pro rozvoj regionu je nesmírně důležité mít mnoho inovativních společností pohromadě se vzdělávacími institucemi, a to právě v Eindhovenu je", dodává.

Přijede i Máxima

Velkou pozornost určitě také vzbudí výstava "Spring" o top designu, inovaci a talentu, kterou slavnostně otevře v pondělí 24. října holandská princezna Máxima. Výstava Spring v galerii "Designhuis" je vlastně také o kontaktech. Kdo učil koho a kdo je inspirací pro designéry dnes. Špičkoví návrháři, kteří začínali v Eindhovenu spolu s těmi, kteří je ovlivnili. Přivedou ale také mladé a zatím ještě neznámé talenty a vytvoří tak výstavní triptych tří generací místních i mezinárodních designérů.

Vystava Design, Art and Architecture

Glas is hot se jmenuje celovečerní program o skle organizovaný ve spolupráci se sklářským centrem a muzeem v Leerdamu. Výtvarníci s designéry tady budou prezentovat svoje díla, která jsou velmi často výsledkem spolupráce s českými skláři, kteří v holandském Leerdamu působí. Čeští skláři mají v Holandsku velmi dobrou pověst a centrem v Leerdamu prošlo již více talentovaných tvůrců jako například Marek Bartko, Jan Kliment , Marek Effmert nebo v současné době Emil Kováč a Ondřej Novotný. "Jsme strašně rádi, že je tady máme", řekla Caroline Schouten ze sklářského centra. "Čeští skláři přinášejí jiné nápady a techniky a například jejich použití barev je úplně jiné, než jsme zvyklí".

Dirk van der Kooij

Během DDW se uskuteční i Světové designérské forum, které se tentokrát bude zabývat problematikou zdravotní péče. Diskutovat se bude o roli designu při tvorbě inovativních strategií a řešení, která mohou zlepšit úroveň zdravotnictví ku prospěchu pacientů i zdravotnického personálu.

V oblasti designu pro zdravotnictví se pohybuje i Dominika Potužáková, studentka magisterského studia na Katedře průmyslového designu Technické university v Eindhovenu. Na DDW bude společně s ostatními studenty prezentovat inovativní návrhy v rámci projektu ID´11, který má ukázat, jaká by naše společnost mohla být v blízké budoucnosti. Dominika se konkrétně soustřeďuje na neonatální péči předčasně narozených nemluvňat a snaží se pro ně vytvořit takové prostředí, aby jejich vstup do života byl co nejvíc příjemný. Jedním z výstupů její práce je peřinka, či zavinovačka se zabudovanými senzory, které snímají životní funkce miminka.

Zavinovačka Dominiky Potužákové se zabudovanými senzory, které snímají životní funkce miminka.

"Běžně jsou tyto senzory fixovány náplastí, která není vhodná pro jemnou kůži novorozenců, a tomu jsem se právě ve svém návrhu snažila vyvarovat ", říká Dominika. A proč si vybrala právě zdravotnický design? "Pro mne je důležité dělat funkční výrobky, které jsou současně estetické i ergonomické a zdravotnický design mi toto umožňuje, navíc se tento obor zaměřuje na skutečné touhy a potřeby jak pacientů, tak zdravotnického personálu. Každý z nás dříve či později zdravotnické služby bude potřebovat", říká Dominika.

Dominika a nepřímo skláři z Leerdamu tak budou jedinými českými zástupci na letošním DDW. Jak sdělila programová manažerka Katja Lucas: "Tento jubilejní rok není zahraniční účast příliš velká, ale příští rok bude DDW více otevřený mezinárodní účasti." DDW je vždycky jeden velký happening a bude tomu tak pravděpodobně i letos.

Dutch Design Week

Desátý ročník přehlídky Dutch Design Week se koná 22. - 30.října Eindhovenu.  Více než 1800 designérů představí svoje práce v oblasti  bytového designu, průmyslového designu, grafiky, odívání, architektury, ekologie, designu ve volném prostoru a jiné.  Mezi účastníky jsou nejen renomovaní návrháři a studia, ale i začínající talentovaní tvůrci nebo absolventi a studenti designérských škol. Kromě výstav jsou na programu semináře, konference, módní přehlídky, přednášky o designu,  řízení  a současných trendech.  V loňském roce se přišlo na DDW podívat celkem 150 000 návštěvníků.

Více informací najdete na www.ddw.nl

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!