Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Dva dny po letecké katastrofě: těla obětí se rozkládají a důkazy mizejí

Svět

  19:27
KYJEV - UVNITŘ VIDEO. Ukrajinští i západní novináři přinesli další znepokojivé zprávy o situaci na místě pádu malajsijského letadla, v jehož troskách ve čtvrtek zahynulo téměř tři sta lidí. Vzbouřenci, kteří místo dopadu trosek kontrolují, podle informací očitých svědků převážejí mrtvá těla do Doněcku, jiná ponechávají napospas rozkladu v teplém letním počasí. Podle agentury Reuters roste nebezpečí, že věcné důkazy zmizí nebo budou zničeny.

Mnoha obětem padajícím z rozervaného letounu proud vzduchu strhl oblečení. Na louce tak ležela třeba žena v černém svetru, se zakrváceným obličejem a zvednutou rukou, jako by někomu dávala znamení. Další cestující s polámanými končetinami byla nahá až na černou podprsenku. Místní obyvatelé říkají, že těla padala z oblohy jako kusy hadru, zároveň ale na pšeničné pole přistály i hořící kusy letadla. foto: Reuters

UPOZORNĚNÍ: FOTOGALERIE OBSAHUJE DRASTICKÉ SNÍMKY

Na místě tragédie, které už silně zapáchá, stále leží desítky mrtvých těl. Některá záchranáři nechali v plastových pytlích ležet podél silnice. "Vaky jsou otevřené a stav pozůstatků je opravdu velmi špatný," hlásil telefonicky mluvčí mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Michael Bociurkiw.

VÍCE K TÉMATU:

"Je to děsivý pohled." Zkázu malajsijského letadla nepřežilo všech 298 cestujících, z nich 192 Nizozemců. V letadle zahynulo osmdesát dětí.

Místo dopadu trosek se nachází uprostřed slunečnicových a pšeničných polí mezi dvěma malými vesnicemi. Trosky jsou roztroušeny na ploše asi 20 čtverečních kilometrů. Podle ukrajinské vlády separatisté převezli 38 mrtvých těl na doněckou prosekturu. Asistovali jim přitom údajně lidé se silným ruským přízvukem.

V prohlášení kyjevské vlády se rovněž uvádí, že nákladní vozy povstalců převezly do Ruska části zničeného letadla. Do pytlů bylo podle Bociurkiwa naloženo asi 80 těl.

’Bezohledné chování na místě tragédie’

Krajní rozhořčení dal najevo nizozemský premiér Mark Rutte. "Byl jsem šokován obrázky, které ukazují děsivě bezohledné chování na tom tragickém místě," řekl v Amsterodamu novinářům. "Těla mrtvých tahali po zemi a nechali je shnít," dodal.

Možnosti pozorovatelů OBSE jsou omezené. "Dohlížíme na bezpečnost místa dopadu a na podmínky, v nichž se ostatky nacházejí, na osobní věci mrtvých a stav úlomků," řekl mluvčí OBSE. O černých skříňkách mise žádné informace nemá, od jejich obsahu si ale prý mnoho neslibuje. Experti tvrdí, že rozhodujícím důkazem může být jen nějaká část střely, pokud se podaří ji nalézt.

VIDEO. Záchranáři odnášejí ostatky obětí pádu boeingu

Letadlo s téměř třemi stovkami lidí na palubě dopadlo u malé ukrajinské obce Hrabove, která leží zhruba na půli cesty mezi Doněckem a Luhanskem, asi dvacet kilometrů severně od osmdesátitisícového průmyslového města Torez. Podle svědectví zpravodaje Reuters hlídky povstalců zakazovaly misi OBSE přístup k troskám s tím, že pozorovatelé musejí vyčkat na vyšetřování vedené separatisty.

Vzájemné obviňování

Z blokování práce pozorovatelů se vzájemně obviňují Kyjev a Moskva. Z hlavních měst Ruska i Ukrajiny zazněla obvinění z likvidace klíčových důkazů a zabavení černých skříněk. Povstalecký vůdce Alexandr Borodaj na tiskové konferenci v Doněcku prohlásil, že vzbouřenci skříňky nemají. Kyjevská vláda sice včera oznámila, že černé skříňky jsou na ukrajinském území a budou předány do Kyjeva, dnes ale uvedla, že o osudu skříněk nic neví.

Krajem podle novinářů kolují informace o rabování a drancování. Povstalci se zapřísahají, že se podobným jevům snaží zabránit.

Autoři: ,