Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dva vězni z Guantánama zamířili do Ghany. Brzy jich mají odletět další desítky

Afghánistán

  21:53
WASHINGTON - Spojené státy by mohly v nejbližší době převézt až několik desítek vězňů umístěných na kubánském ostrově Guantánamo. Oznámil to ve čtvrtek Bílý dům s tím, že Washington hledá země, do nichž by mohl umístit 46 vězňů, kteří mohou být propuštěni. List The New York Times předtím uvedl, že dva Jemenci byli ve čtvrtek převezeni do Ghany.

Vězni na Guantanámu. foto: Reprofoto

V přísně střežené věznici pro podezřelé z terorismu byli oba muži více než deset let. Mahmúd Umar Muhammad bin Átif byl zadržen v Afghánistánu v roce 2001 jako aktivní příslušník Talibanu.

Guantánamo omylem pohltilo Jemence. Američané si ho spletli s kurýrem al-Káidy

Chálid Muhammad Sálih Zabí zamířil zhruba ve stejné době rovněž do Afghánistánu, ale v roce 2002 se vzdal afghánským vojákům. Kábul ho pak jako „možného bojovníka Al-Káidy“ vydal Spojeným státům. Pentagon už oba muže před několika lety zařadil mezi osoby, které je možné propustit do třetích zemí.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ve čtvrtek novinářům řekl, že po jejich odchodu zůstává na Guantánamu 105 zadržených, z nichž 46 splňuje podmínky pro okamžitý odchod. Je však potřeba najít země, které by souhlasily s jejich umístěním na svém území.

Prezident Barack Obama ve svém předvánočním projevu prohlásil, že začátkem roku by měl počet lidí v kritizované věznici klesnout pod sto.

Zdržuje Pentagon proceduru?

Velká většina osob zadržovaných v Guantánamu nebyla nikdy obviněna. Podle amerických advokátů mnozí z nich roky neměli ani přístup k právním službám. Obama se ve volební kampani zavázal, že vězení na Kubě zavře jako tíživé dědictví dřívějšího republikánského prezidenta George Bushe mladšího.

Agentura Reuters v prosinci napsala, že úředníci Pentagonu záměrně zdržují byrokratické procedury s odesíláním vězňů do ciziny, aby zmařili Obamův volební slib.

Za Guantánamo dostal milion liber. Očištěný britský vězeň teď bojuje za IS

Ghana, která vězně z Guantánama přijala poprvé, souhlasila s tím, že se na jejím území budou zdržovat dva roky. V africkém státě, který je považován za stabilní demokracii, budou pod dohledem a podstoupí bezpečnostní prověrku.

Žádosti USA ujmout se guantánamských vězňů vyhovělo i několik dalších afrických států, například Uganda nebo Kapverdské ostrovy.

Autor: