Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Dvacítka poprvé na mistrovství bodovala

22:51
PARDUBICE - První tři body si připsali čeští hokejisté do dvaceti let ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Pardubicích. Po středeční prohře s favorizovanou Kanadou zdolali ve druhém zápase nováčka z Dánska 5:2. Ke snadnému zisku nasměroval svěřence trenéra Miloslava Hořavy hattrickem už v úvodní třetině kapitán Michael Frolík. O postupu do čtvrtfinále budou moci Češi rozhodnout v sobotním utkání se Slovenskem.

Čeští hokejisté se radují z vítězství nad Dánskem na Mistrovství světa 2007. foto: ČTK

Dánové při svém historickém prvním startu v elitní kategorii juniorského šampionátu začali špatně a už po 22 sekundách inkasovali. Po Voráčkově přihrávce doklepl kotouč do prázdné branky Frolík. Podruhé se tento hráč týmu Rimouski prosadil ve 4. minutě, kdy využil přesilovou hru.

Frolíka našel ideální přihrávkou od modré čáry Piskáček a kladenský odchovanec z úhlu prostřelil Andersena. Při Rasmussenově vyloučení mohl zvýšit Bártek a v další přesilovce pálil od modré čáry tvrdě Frolík. Dánové zahrozili poprvé po polovině úvodního dějství a Kovář, který dostal tentokrát příležitost před Neuvirthem, musel
být na pozoru.

Po Hardtově přihrávce zpoza branky málem dorážel Poulsen, nebezpečná byla Ellerova střela i Boedkerův průnik. V 14. minutě ale po Voráčkově asistenci opět předvedl své umění Frolík, který tak v rozmezí 12 minut a 47 sekund stihl hattrick.

Češi měli jasně navrch. Další góly mohli přidat Voráček, po teči Kundrátkovy střely Strapáč a v 18. minutě dokonce v oslabení byl blízko čtvrté trefy v zápase Frolík. Další možnost měl český kapitán opět v oslabení v 23. minutě, ale nezakončil do odkryté branky. Vzápětí už při plném počtu hráčů na ledě Hořavovi svěřenci skórovali, když se po úniku prosadil faulovaný Sklenář.

I Kovář ale kapituloval. Leder přešel přes útočníka Hampla, dostal se do sóla a střelou k levé tyči zaznamenal první trefu Dánska v elitní skupině. Dánové ještě více zkorigovali stav v 34. minutě, kdy využil přesilovku
Hjulmand, jenž překonal Kováře od modré čáry.

Při Ellerově trestu po spolupráci s Frolíkem minul branku Voráček. Toho pak poslali sudí za velké nevole publika na trestnou lavici za soupeřův nafilmovaný pád a Kovář řešil nebezpečné pokusy Larsena Ellera. Na konci druhého dějství nebezpečné pálil v početní převaze Parýzek a při pokračující výhodě po přestávce měl ještě možnost Voráček.

V 47. minutě byli Češi rádi, že na Poulsenovu přihrávku nedosáhl Hardt. Pojistit vedení mohli reprezentanti pořadatelské země při Lauridsenově pobytu na trestné lavici. Andersen ale chytil Frolíkovu střelu od modré čáry, neuspěl ani Hampl a po přesilovce ani Bártek.

Další faulující Dán Rasmussen se ale vrátil zpět na led už po 14 vteřinách. Po Prokopově nahození se puk odrazil mezi kruhy ke Strapáčovi a vítkovický útočník z otočky trefil přesně. Stav 5:2 se už v závěru nezměnil ani v 39 vteřin trvající přesilovce pěti hráčů českého týmu proti třem Dánům.