Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dvě třetiny lidí nesouhlasí se změnou DPH

Česko

  11:49
PRAHA - Téměř dvě třetiny lidí nesouhlasí s plánem vlády zvýšit nižší sazbu daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent a s následným sjednocením sazeb na 17,5 procenta. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Koalice oznamuje revoluční změnu u DPH foto: ČTK

Z průzkumu rovněž vyplynulo, že sedm z deseti Čechů nerozumí současnému daňovému systému. Změny DPH podpořila podle průzkumu necelá pětina respondentů. Vyšší podporu změnám v sazbách DPH vyjadřují například lidé ve veku 30 až 44 let, absolventi vysokých škol, podnikatelé a samostatně výdělečně činní, vysoce kvalifikovaní odborníci a vedoucí pracovníci. Z hlediska politické orientace pak změny podporují voliči ODS nebo TOP 09.

Se změnami naopak nesouhlasí respondenti s nižší životní úrovní, kvalifikovaní dělníci, voliči ČSSD a ti, kdo rozhodně nehodlají volit a nepreferují žádnou politickou stranu.

NEČAS DPH NECHCE ZVYŠOVAT U KNIH A LÉKŮ

Zhruba polovina dotázaných pak uvedla, že ví o chystaných kompenzacích v případě změny DPH. Pětina z nich pak považuje kompenzace za dostatečné, dvě třetiny za nedostatečné. Vláda hodlá zvýšení nižší sazby DPH a jeho dopady na některé slabší sociální skupiny kompenzovat například valorizací důchodů, zvýšením daňového odpočtu na dítě nebo zvýšením životního minima.

Čtenáři, spisovatelé a nakladatelé barikádou z knih symbolicky připomněli počátek Pražského povstání před 66 lety.

Čtenáři, spisovatelé a nakladatelé demonstrovali proti zvýšení DPH

Na růstu nižší sazby DPH na 14 procent od příštího roku a sjednocení sazeb na 17,5 procenta v roce 2013 se shodly strany vládní koalice. Nyní jsou sazby deset a 20 procent. Kvůli plánu dál snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce se ale premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek už zmínili o sazbě 19 procent. Léky, knihy a tisk by měly DPH nižší.

Veřejnost nemá ucelený názor
Celkově současný daňový systém podle průzkumu chápe pouze pětina respondentů. "V porovnání s předchozím srovnatelným šetřením z března 2006 se aktuální situace příliš neliší, když tehdy podíl těch, kdo systému daní údajně rozuměli, činil 23 procent," uvedlo CVVM. více systému rozumí lidé s vyšším vzděláním a vyšší životní úrovní.

Češi přitom podle šetření preferují zdanění příjmů před zdaněním spotřeby. Zdanění příjmů upřednostňují dvě pětiny lidí, zatímco u spotřeby je to zhruba čtvrtina lidí. Celá třetina veřejnosti na tuto otázku ovšem nemá vytvořený názor.

DPH MŮŽE OVLIVNIT I KVALITU POTRAVIN, VÍCE ČTĚTE ZDE

Nepřímé daně ze spotřeby, tedy například i DPH, ve zvýšené míře upřednostňují lidé s dobrou životní úrovní, respondenti ve věku od 30 do 44 let, provozní pracovníci ve službách a obchodu a voliči ODS. Naopak zdanění spotřeby nepodporují spíše lidé se základním vzděláním, respondenti ve věku nad 60 let a důchodci.


V případě přímých daní pak sedm z deseti lidí podporuje progresivní zdanění příjmů. Opačný názor má zhruba pětina respondentů. Míra souhlasu s progresivním zdaněním klesá s rostoucí životní úrovní a příjmem respondenta či jeho domácnosti. Červnový průzkum CVVM se formou osobního rozhovoru uskutečnil mezi zhruba tisícovkou respondentů starších 15 let.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!