Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Dvojčata rozdělil útok na Pearl Harbor. Po 75 letech spolu spočinou na dně moře

Svět

  16:00
PEARL HARBOR / PRAHA - Ta obrovská děla vůbec nic nezmůžou. To byla první myšlenka Johna D. Andersona, když ráno 7. prosince 1941 zaujal bojovou pozici ve své dělové věži na americké bitevní lodi USS Arizona při útoku Japonců na Pearl Harbor. Andersonovo dvojče Delbert Jake sloužil na Arizoně také. Čelil náletu u protiletadlového děla. Jake na rozdíl od Johna nepřežil. Až tuto středu se znovu setkají - přesněji jejich ostatky, na dně Pacifiku.

Bitevní loď USS Arizona se potápí po nečekaném útoku japonského letectva na americkou základnu Pearl Harbor 7. prosince 1941. foto: Reuters

Američané si ve středu 7. prosince na Havajských ostrovech připomínají 75 let starý destruktivní útok japonského letectva, který otřásl jejich jistotami o bezpečnosti Spojených států před útokem na jejich půdě.

Jednou z událostí, při které si američtí veteráni výročí připomínají, je slavnostní pohřeb ostatků Johna Andersona. Jeho popel skončí na dně Pacifiku v útrobách vraku Arizony, na které sloužil, a poprvé po 75 letech se tak spojí se svým bratrem, jehož tělo nebylo z lodi nikdy vyzdviženo.

Nedatovaná fotografie Delberta Jakea Andersona, kterému se stal útok na Pearl Harbor osudným.

Nedatovaná fotografie Johna D. Andersona, který útok na Pearl Harbor přežil.

Dvojčatům bylo v den útoku 24 let, oba se dali na námořnickou kariéru ve stejnou dobu a jejich cesty se nakonec spojily v posádce USS Arizona. To nedělní ráno oba zaujali své pozice, Johna však velitel odvolal v beznadějné situaci pryč z lodi.

„Zůstávám. Můj bratr je někde na lodi, musím jej najít,“ vracel se podle Washington Post k incidentu John Anderson na videonahrávce z roku 2011. Jeho nadřízený jej ale donutil nastoupit do záchranného člunu. Jakmile se ale dostali na pobřeží, John popadl první prázdný člun a vrátil se uprostřed největšího útoku na Arizonu. Přišel přitom málem o život sám. „Říkal prý pořád: ‚Musím najít svého bratra, musím najít svého bratra‘,“ vzpomínal Johnův syn John D. Anderson mladší.

Exploze amerického torpédoborce USS Shaw při druhé vlně náletu na vojenskou...
Památník americké bitevní lodi USS Arizona na havajském Pearl Harboru.

Osud bitevní lodi Arizona při útoku na Pearl Harbor znají všichni Američané. Je totiž zosobněním havajské tragédie, přitom na Havaji ani být neměla. Utrpěla 3 nepřímé a 2 přímé zásahy téměř tunovými japonskámi pumami. Její posádka měla velkou smůlu. Poslední bomba totiž pronikla palubou a způsobila masivní explozi střelného prachu. Pod hladinou našlo hrob celkem 1177 amerických námořníků a mariňáků. Ostatky více než 900 z nich se navíc nikdy nenašly.

John se ale zachránil a přežil zbytek války. Usadil se v Roswellu v Novém Mexiku, kde si vybudoval kariéru lokální televizní osobnosti. Minulý rok ve věku 98 let zemřel. Patřil k několika posledním přeživším z lodi Arizona. Z původních 334 už jich tak zbývá pouze pět.

Američané si v New Yorku a Washingtonu připomínají výročí teroristických útoků

Johnova rodina se rozhodla, že by jeho popel měl skončit na dně moře spolu s Jakem. „O svém bratrovi mluvil pořád,“ řekl Johnův syn. „Psali si neustále dopisy, když sloužili na jiných plavidlech. Jake opravdu chtěl, aby se nakonec potkali na Arizoně. Byli si hodně blízcí,“ vysvětlil, proč se rozhodl Johnovo přání znovu najít své dvojče alespoň posmrtně splnil.

Útok na Pearl Harbor je spolu s útoky 11. září a atentátem na prezidenta Kennedyho jedním z nejčernějších dnů americké historie. Polovina obětí celého útoku náležela potopené Arizoně. Dalších zhruba 1300 amerických vojáků ztratilo život na dalších plavidlech nebo na základně na souši. Mnoho mužů po výbuších vyletělo do povětří. Jeden přeživší vzpomínal, že z nebe „pršeli námořníci“. Jiní se zase vraceli k tomu, jak na hladině moře zůstaly desítky čepic utopených mužů.

Autor: