Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Dvojí morálka velvyslance USA: lobbing mu nevyšel

Česko

  20:02
PRAHA - Jeho pověst nesmlouvavého bojovníka s korupcí se otřásla. Na žádost farmaceutických firem prosazoval americký velvyslanec Norman Eisen oddálení části zdravotnické reformy. Podobné tlaky jsou prý podle něj v diplomacii běžné.

Norman Eisen prosazoval oddálení části zdravotnické reformy. foto: Lidové noviny

Z titulu exporadce prezidenta Baracka Obamy pro etiku má za sebou Norman Eisen hodiny přednášek o tom, jak odolat lobbistům či korupčníkům.

Jeho typickou radou směrem k úředníkům, kteří si nebyli jisti, co už je za hranou morálky, se stalo pořekadlo: "Všem pravidlům rozumět nebudete. Tak prostě použijte selský rozum a řekněte si: Jak by asi tohle vypadalo na titulní straně The Washington Post?"

A právě v podobné situaci se nyní paradoxně ocitl sám Eisen. Prosazoval totiž u českého ministerstva zdravotnictví oddálení části zdravotnické reformy. To vše v zájmu amerických farmaceutických firem. Konkrétně se velvyslanec snažil zrušit zavedení zákona o internetových aukcích léků, jak upozornila ČT. Zákon má státu ušetřit podle odhadů až pět miliard korun ročně.

DÁLE ČTĚTE:

Štětina: Rady nepotřebujeme. Sami víme, jak nejlépe ušetřit
Ministerstvo zahraničí hodnotí Eisenovu snahu jako běžné působení. "Velvyslanci lobbují za hospodářské zájmy podniků své země. To je mimochodem přesně to, co ode mě požadují pod krásným titulkem ekonomická diplomacie všichni poslanci," brání pro LN Eisena šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09).Norman Eisen

Kromě Eisena tlačilo na vládu a zodpovědné politiky, aby odložili chystanou změnu ve zdravotnictví, i vedení americké obchodní komory. "Myslíme si, že nebyly dostatečně zváženy sociální a ekonomické dopady navržených opatření. Zejména zákon o veřejném zdravotním pojištění může způsobit snížení kvality zdravotní péče a v dlouhém období vést ke zvýšení nákladů," stojí v dopise komory šéfovi sněmovního zdravotnického výboru Borisi Šťastnému (ODS).

Šťastný změnu postoje odmítl. "V odpovědi jsem se zamýšlel, zda by i v Americe takto bojovali proti krokům vlády," popisuje poslanec s tím, že "snahu pokládá za legitimní lobbing za americký farmaceutický průmysl, který ale zůstane nevyslyšen".

Znepokojení vyvolala americká iniciativa především u Věcí veřejných – zavedení internetových aukcí totiž patří mezi jejich "vlajkové lodě" v oblasti zdravotnictví.

ČTĚTE TAKÉ:

"Sami víme, kde se dá nejlépe ušetřit. Mám za to, že pan velvyslanec by se neměl plést do těchto našich záležitostí," zlobí se expert na zdravotnictví Věcí veřejných Jiří Štětina. Dodává přitom, že od ministra Leoše Hegera (TOP 09) si vyžádá podrobné vysvětlení anabáze.