Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dvousté výročí narození Dickense: koná se řada akcí

Lidé

  15:00
Většina knih anglického romanopisce Charlese Dickense má jedno společné - dějištěm je starodávný viktoriánský Londýn 19. století s neopakovatelnou tajuplnou až ponurou atmosférou. Právě spojení Dickens a Londýn vzdává hold stejnojmenná výstava, která v pátek začala v britském hlavním městě.

V Británii se otevřela první výstava, která odstartuje sérii akcí k 200. výročí narození Charlese Dickense. foto: koláž Šimon LN

"Londýn byl Dickensovou múzou. Byla to pro něj inspirace k napsání nejvýznamnějších děl. Ale ten vztah se pohyboval na hranici lásky a nenávisti. Ukazujeme jeho temnou i světlou stránku," popsal listu The Daily Telegraph kurátor výstavy Alex Werner.

Až do 10. června příštího roku jsou v Muzeu Londýna k vidění starodávné malby metropole, fotografie, kostýmy a také předměty vyskytující se v Dickensových knížkách. Z osobních věcí jsou to zejména židle a stůl, na kterých tvořil. Kuriózní je například celá série klepadel, která spisovatele vždy fascinovala. "Kdykoli poprvé navštívíme člověka, zvědavě rozjímáme o příbězích jeho klepadla, protože nám dojde, že mezi člověkem a jeho klepadlem je nevyhnutelně větší či menší podobnost," napsal v jedné z prvních knih Bozovy črty (Sketches by Boz).

Neobyčejná dražba. V New Yorku bylo k mání párátko Charlese Dickense ze slonoviny a zlata.

Rukopisy románů

Unikátním exponátem jsou vzácné rukopisy románů Ponurý dům (Bleak House) a David Copperfield. Návštěvník se bude moci lehce vcítit do Dickensovy kůže, kdy jako malý chlapec musel pracovat v továrně na leštidla na boty, zatímco jeho otce zavřeli do vězení pro dlužníky. Výstava se dotkne zejména hlavních sociálních témat 19. století, jakými byly chudoba, prostituce, dětská úmrtnost či dobročinnost. To vše k Dickensovým knihám neodmyslitelně patří. „Uvědomil jsem si, že musím vytvořit tu správnou atmosféru a náladu. Dickens trpěl nespavostí a po nocích se procházel ulicemi Londýna. Přitom v hlavě psal své romány, chtěli jsme se svým způsobem dostat do jeho mysli,“ vylíčil Werner listu The Guardian. V závěru výstavy na diváky čeká asi dvacetiminutový snímek dokumentaristy Williama Rabana, který upozorňuje na podobnosti nočního Londýna dnes a v Dickensových časech zhruba před 150 lety. „Doufám, že výstava přiměje lidi, aby si nějakou knihu od Dickense přečetli,“ zadoufal Werner.

Série kulturních akcí k výročí

Obsáhlá expozice Dickens a Londýn je jen první z celé série akcí, které se okolo populárního spisovatele chystají na příští rok. Již 7. února totiž uplyne 200 let od Dickensova narození a toto výročí se připomene snad všemi možnými způsoby - ve filmu, televizi, divadle, na festivalech a také několika speciálními publikacemi.

Dickens se z chudých poměrů dokázal svou pílí a houževnatostí vypracovat na jednoho z nejuznávanějších autorů 19. století. Od dvaceti let se živil psaním drobných literárních útvarů do časopisů pod pseudonymem Boz. Lidé si jeho dílo tak oblíbili, že dostal od nakladatelství zakázku na sepsání knihy. Kronika Pickwickova klubu ho v roce 1836 okamžitě proslavila a velký úspěch sklidil i další román Oliver Twist. Věčnou inspirací mu (kromě viktoriánského Londýna) bylo jeho těžké dětství strávené v bídě.