Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Džihádisté ovládli severní Irák, z Mosulu uprchlo půl milionu lidí

Blízký východ

  11:48aktualizováno  12:51
MOSUL - Z irácké metropole Mosul uprchlo před islámskými radikály 500 000 lidí, oznámila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Mezi prchajícími jsou i vojáci. Džihádisté v úterý obsadili celou severní provincii Ninive a části jejího střediska Mosulu. Premiér Málikí chce v oblasti vyhlásit výjimečný stav.

Uprchlíci z irácké metropole Mosul. foto: ČTK

Pracovníci IOM, kteří jsou na místě, tvrdí, že boje minulých dní si vyžádaly mnoho obětí mezi civilisty. Lidé se podle agentury AFP nemohou dostat do čtyř nemocnic, protože tato zařízení jsou v bojové zóně. Jako ošetřovny proto slouží mešity, kam jsou sváženi zranění. Ve městě prý platí zákaz jízdy autem, mnoho lidí prchá pěšky.

Severoirácký Mosul je druhým největším městem v zemi.

Severoirácký Mosul je druhým největším městem v zemi.

V Mosulu vlají černé prapory al-Káidy, mnoho policejních stanic je vypálených. Džihádisté obsadili komplex mosulských vládních institucí v pondělí večer po několikadenních bojích. Založili také požáry na policejních stanicích a osvobodili vězně, které pak bylo vidět, jak běhají v ulicích ve vězeňském oblečení.

Vojáci irácké armády rozmístění v Mosulu podle svědků odhodili zbraně a prchli stejně jako civilisté. Míří do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Radikálové ze sunnitské sítě ISIL (Islámský stát v Iráku a Levantě) napojené ovládají provincii Ninive už několik měsíců a strategické části Mosulu si vybojovali za pět dní, uvedla BBC. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka.

Ofenziva islamistů pokračuje

Radikálové postupují k městu Bajdží v severoirácké provincii Saláhaddín, v němž je největší ropná rafinérie země. Podle agentury Reuters začali vyjednávat s 250 vojáky, kteří ropné instalace střeží, aby místo opustili.

K rafinérii vyslali delegaci místních kmenových vůdců s úkolem přemluvit ochranku, aby místo opustila. Podle Reuters s tím stráž souhlasila za podmínky, že bude moci bezpečně odejít do jiného města.

Test pro premiéra

Irácký premiér Núrí Málikí v úterý požádal parlament o vyhlášení výjimečného stavu v Ninive. Obsadilo ji, včetně jejího střediska Mosulu, několik set islámských radikálů. Později místní představitelé oznámili, že se ozbrojencům podařilo obsadit i šest oblastí v severní provincii Kirkúk a dvě oblasti v sousední provincii Saláhaddín.

Málikí v televizi přečetl několikabodový plán, který má pomoci situaci vyřešit. Kromě jiného se vláda obrací také na zahraniční partnery včetně OSN. Požádal parlament, aby svolal mimořádnou schůzi a rozhodl o vyhlášení mimořádných opatření. Předseda parlamentu Usáma Nudžajfí, který pochází z Mosulu, už předtím řekl, že do rukou radikálů padla celá provincie Ninive.

"Mosul je mimo kontrolu státu a vydán na pospas ozbrojeným mužům. Prostřednictvím tlampačů vysvětlují, že přijeli město osvobodit a že útočit budou jenom na ty, kdo budou proti nim," sdělil jeden z iráckých představitelů.

Obyvatelé Bagdádu zkoumají místo bombového atentátu.

Otec oplakává svého syna, který zahynul při bombovém atentátu.

Pád Ninive ohrožuje celý Irák

Nejmenovaný armádní generál sdělil agentuře AFP, že radikálové se dostali do míst, odkud se předtím stáhly bezpečnostní složky. Podobným způsobem se ocitlo v jejich rukou i šest oblastí v další provincii Kirkúk.

Samotné město Kirkúk leží přes 230 kilometrů severně od Bagdádu a stejně jako v celé provincii v něm žije smíšená komunita Arabů, Kurdů a Turkmenů. Kurdové usilují o připojení města ke severoiráckým kurdským autonomním provinciím, čemuž se ale centrální vláda brání. V okolí města jsou významná naleziště ropy, o něž Bagdád nechce přijít.

Politolog Azíz Džabr k současné situaci uvedl, že "pád Ninive je nebezpečnou hrozbou pro celý Irák". To, že na některých místech vojáci a policisté uprchli, podle něj dokládá napojení povstalců na tyto složky.

VÍCE ZDE:

Islamisté rostou z politické nestability

ISIL podle AP využívá současné politické situace, kdy Málikí stále vyjednává s případnými koaličními partnery o složení vlády. Volby se konaly na konci dubna. ISIL se prezentuje jako ochránce zájmů sunnitů, které prý vláda šíity Málikího bude utiskovat jako dosud.

Radikálové zahájili větší tažení v sunnitské provincii Anbár začátkem roku a podařilo se jim částečně obsadit tamní středisko Ramádí a rovněž Fallúdžu. Armáda sice proti bojovníkům zahájila protiofenzivu, ale města pod kontrolou dodnes nemá.

Očekává se, že vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. Kromě armády zřejmě místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurské milice. Využije zřejmě logistickou pomoc USA a americké tajné služby.

Americké ministerstvo zahraničí útoky v Mosulu odsoudilo, situaci označilo za "extrémně vážnou". Jak uvedla mluvčí diplomacie Jen Psakiová, Washington podporuje "silnou a koordinovanou odpověď" na agresi radikálů. Irácké vládě Američané nabídli svou pomoc. Znepokojení nad současnou bezpečnostní situací v Iráku vyjádřil i šéf OSN Pan Ki-mun.

Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL)

  • Historie: Síť vznikla z irácké odnože al-Káidy, která si říkala Islámský stát v Iráku (ISI). Jeho vůdce abú Bakr Bagdadí loni v dubnu oznámil, že se ISI spojuje pod novým názvem ISIL s frontou An-Nusra, která bojuje v Sýrii. An-Nusra se ale tomuto pokynu nepodřídila a v Sýrii operuje stále samostatně. ISIL se nepodřídila požadavku šéfa al-Káidy Ajmána Zavahrího, aby svou působnost omezila na Irák a pole v Sýrii uvolnila An-Nusře.
  • Členové: Podle analytické organizace Brookings Institution v Iráku za ISIL bojuje 5000 6000 lidí, o tisíc víc pak v Sýrii. Bojovníci v Sýrii jsou většinou Syřané, jejich veliteli pak cizinci často z Iráku, Čečenska a z Afghánistánu. V Iráku bojují hlavně Iráčané. Podle francouzského odborníka na Blízký východ Romaina Cailleta skupina volí jako velitele bojových operací především Iráčany a Libyjce, za duchovní vůdce pak vybírá lidi ze Saúdské Arábie a z Tuniska. Za ISIL bojuje i několik set lidí hovořících francouzsky, kromě Francouzů jsou to Belgičané a lidé ze severní Afriky.
  • Ideologie: ISIL se nepodvolila Zavahrímu, ale sdílí ideologii al-Káidy o vedení džihádu (svaté války). V hraničících oblastech Sýrie a Iráku chce zřídit islámský stát.
  • Spojenci: ISIL za sebou nemá podporu žádného státu a je závislá na darech jednotlivců. Většina z nich pochází ze zemí Perského zálivu. V Iráku se opírá o některé místní kmenové vůdce.
  • Územní zisky: V lednu společně se členy dalších skupin získala kontrolu nad iráckým městem Fallúdža a částečně nad Ramádí. Několik měsíců působí v Ninive, od úterý pak ovládá hlavní části Mosulu a postupuje do sousedních provincií Kirkúk a Saláhaddín. V Sýrii je považovaná za jednu z nejúčinnějších bojových sil proti tamní armádě. Po původně příznivém přijetí ostatními skupinami ale ISIL kvůli své krutosti, únosům a zabíjení civilistů i členů soupeřících skupin o sympatie přišla.

Ozbrojenci v ulicích města Fallúdža.

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...