Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Echofluxx v Trafačce: hudba ze všech koutů

Kultura

  11:00
PRAHA - Festival experimentální hudby a nových médií Echofluxx kombinuje vše: výtvarné umění a hudbu, slavná jména i novou krev.

Phill Niblock, americký umělec, hudebník a filmař foto: Jonas HannestadReprofoto

Umělecké sdružení Fluxus přišlo v 60. letech minulého století s ideou intermediality: Umění se stává interdisciplinární aktivitou a umělci se volně pohybují mezi hudbou, výtvarným uměním, literaturou, divadlem nebo třeba filmem. Hranice mezi jednotlivými uměleckými druhy se stávají prostupnými. Něco podobného se snadno řekne, ale bez potřebných nástrojů hůř realizuje. Tedy alespoň do okamžiku, než začali umělci používat počítače.

Nejrůznější fúze mezi zvukem a obrazem v mírně divadelním prostředí a s mírným interaktivním přesahem je asi to, co především můžeme očekávat od festivalu Echofluxx ve vysočanské Trafačce. Název složený ze dvou slov odkazuje jednak ke specifické akustice Trafačky, charakteristické nepředvídatelným odrážením zvuků a silnou ozvěnou, a současně k hnutí Fluxus, k němuž se v různé míře zúčastnění umělci odkazují.

Festival v úterý začíná tím, co je možné považovat za zlatý hřeb: vystoupením Philla Niblocka, amerického umělce, hudebníka a filmaře, který již před lety získal aureolu žijícího klasika. Začínal na konci padesátých let jako filmař. V letech šedesátých se sblížil se světem avantgardních hudebníků a s pomocí magnetofonů začal vytvářet skladby, jež bývají popisovány jako droneminimalismus. Různé hudební nástroje nechával hrát jeden dlouhý tón a poté je z pásků vrstvil přes sebe.

Práci mu v posledních desetiletích usnadňuje počítač, kde lze podobné postupy realizovat snadněji než pomocí pásových magnetofonů a mixovacího pultu. V Trafačce vystoupí společně s kanadskou videoumělkyní Katherine Liberovskou, která se specializuje na živou práci s pohyblivým obrazem.

Jak říká organizátor festivalu, americký skladatel Dan Senn, Niblock v podobných typech netradičních prostor, jakou je Trafačka, rád vystupuje. Některé jeho skladby jsou pro ně určené.

Nezapomeňte na letní festivaly

Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku letních festivalů. Podívejte se na přehlednou časovou osu se základními informacemi o akcích v Česku.

Více informací najdete ZDE.

"Jeho vystoupení můžete sledovat tradičním způsobem z jednoho místa. Rozhodnete-li se býti aktivní a budete se pohybovat v prostoru, jeho skladba bude z různých míst znít úplně jinak". Phill Niblock není v Čechách poprvé, mimo jiné zde vystupoval na festivalu Ostravské dny. Bude zajímavé tuto téměř osmdesátiletou legendu experimentálního umění vidět v prostředí Trafačky.

Většina vystoupení se ponese v duchu propojování hudebního a vizuálního umění a současně citlivostí vůči estetickým kvalitám běžného života. Ve středu na festivalu vystoupí čeští tvůrci Michal Rataj, Stanislav Abrahám, Ivan Boreš, společně s rakouským skladatelem počítačové hudby Peterem Szelym. Ve čtvrtek se zde ke společnému projektu sejdou Martin Janíček, vystudovaný výtvarník, ale posléze především tvůrce originálních hudebních nástrojů a zvukových kompozic, hráč na gramofony Petr Ferenc, Martin Blažíček, který se pomocí různých technik zabývá především živou prací s filmem a videem, a polský zvukový umělec Arszyn.

A například páteční představení bude kombinovat hlasovou improvizaci, živou kresbou vytvářenou pomocí technologie tagtool a elektro-algoritmycký zvuk a film. Vstup na festival je zdarma.

-