Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Efekt Salačová. Podezřelí chtějí nižší tresty, spolupracují s vyšetřovateli

Česko

  6:00
PRAHA - Dvě desítky závažných kriminálních kauz pomáhají rozkrýt takzvaní spolupracující obvinění. Novinka v trestním řádu, která ve známost vešla především díky případu Davida Ratha, se nejnověji uplatnila v aktuální případu odhalené lihové mafie.

Spolupracující obviněná v kauze Davida Ratha Ivana Salačová. foto: Dan Materna, MAFRA

Když v pátek dopoledne představovali žalobci a policejní velitelé obrysy operace Cela, při níž rozmetali špičky lihové mafie v Česku, státní zástupce Petr Šereda neopomněl zdůraznit: "Někteří obvinění již požádali o status spolupracujícího obviněného." 

Termín, někdy nepřesně zjednodušován jako korunní svědectví, se zjevně úspěšně zabydlel v justičních palácích. Jde - opět zjednodušeně řečeno - o oboustranně výhodný obchod: aby obvinění mohli získat ono výjimečné postavení a tedy i nižší trest, musí se kompletně doznat a vyšetřovatelům poskytnout nová svědectví či důkazy, které je v případu posunou dál.

"Sice nevedeme statistiku týkající se institutu spolupracujícího obviněného, ale odhadujeme tento počet na cca dvacítku od zavedení," říká mluvčí nejvyšších žalobců Helena Markusová.

Šéfkriminalista: Soutěže pořádat nebudeme

"Nejsem si jistý, jestli je vůbec správné, abychom nějak speciálně vyhodnocovali, nedejbože vytvářeli jakési soutěže," doplňuje ji náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, jenž má na starosti kriminalisty. "Každý případ je jiný a co jde v jednom, nehodí se pro druhý," dodává.  Oslovení policisté a žalobci mají za to, že zapůsobil i efekt sledované kauzy exposlance Davida Ratha, v níž coby spolupracující obžalovaná vystupuje stavařka Ivana Salačová.

Pojem spolupracujícího obviněného zná legislativa od roku 2010, ale teprve předloňská novela jej umožnila v plné míře používat. Soudci totiž nyní mají povinnost ukládat spolupracujícím obviněným tresty pod dolní hranicí sazby nebo od potrestání upustit úplně.

"U tohoto institutu si od počátku myslím, že jeho rozjezd nebude a ani nemůže být rychlý. Jsou tam dána pravidla: musí se jednat o organizovanou trestnou činnost, trestné činy s vyšší sazbou. I zkušenosti z jiných států ukazují, že hned od začátku se nemůže očekávat masivní nárůst," zamýšlí se nahlas šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová.

ČTĚTE TAKÉ:

A dodává: "Je důležité, aby se kvalitně volily případy, na které může tento institut dopadnout, aby status byl přiznán do konce a spolupracující obviněný mohl věřit v to, že stejně jako on plní podmínky trestního řádu, tak i justice splní podmínky, které mu byly na začátku spolupráce předloženy."

Podle Bradáčové bude mít největší efekt, když Salačová skutečně díky spolupráci dostane výrazně nižší trest. "V tom je velký význam toho institutu. Ona ale nebude první. V minulosti byly kauzy pravomocně odsouzené, akorát nebyly tak medializované. Onen rozdíl mezi trestem reálně hrozícím a uloženým trestem na základě spolupráce kvůli tomu nemí veřejnost v takovém podvědomí." Rathův proces je naplánovaný do konce května, samotný rozsudek padne až několik týdnů poté.

Nejen Rath. Obchodnice s drogami uspěla

Pro Salačovou tím však opletačky se soudy nekončí. Policie ji obvinila souběžně i v kauze takzvaných losovaček, při nichž skupina administrátorů tendrů a podnikatelů zmanipulovala několik desítek veřejných zakázek na jihu Čech. Šance, že vyjde i z této kauzy s nízkým trestem, se blíží nule. O status spolupracujícího obviněného si před ní řekl Jiří Pilský, který například organizoval dnes už legendární karlovarskou losovačku a který se  podílel na cinknutí tendrů i v Jižních Čechách.

První pravomocné rozsudky přitom pomáhajícím obžalovaným přejí. Jeden příklad za všechny: žena, která v Ostravě obchodovala s kokainem a usvědčila své komplice, dostala nejprve  čtyři a půl roku žaláře, zatímco ostatní odešli ze soudní síně s dvanáctiletými tresty.

Vrchní soud, kam se odvolala, jí však trest ještě o rok a půl snížil. „Díky ní byla celá trestná činnost rozkryta. Usvědčila i spoluobžalované. Krajský soud sice tuto skutečnost zohlednil, ale ne v dostatečné míře," vysvětloval nedávno mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy. "Zvlášť u takovéto závažné drogové trestné činnosti je potřeba vyslat jasný signál, že ten, kdo bude spolupracovat, může být odměněn výrazně mírnějším trestem," dodal Angyalossy. Jaký signál vyšlou soudy v korupční aféře Rath, se dozvíme až za několik měsíců.

Kdo už spolupracuje?

  • Patnáctičlenný gang, který provozoval 3 velkopěstírny marihuany na Chomutovsku a Karlovarsku: dva Češi si v obžalobě vysloužili postavení spolupracujících obviněných, sami byli posledním článkem - drogy prodávali.
  • Výrobci a distributoři pervitinu na Liberecku a Jablonecku: mozkem skupiny byl jistý Petr Ryžák. Coby spolupracující obviněný proti němu svědčí František Hippmann, jenž sháněl léky na výrobu drog a pronajímal prostory vhodné pro vaření drog.
  • Kauza obří pěstírny marihuany v Jankovicích na Kroměřížsku: s policii začali spolupracovat dva zahradníci, kteří prakticky nemohli opustit budovu pěstírny. Soud jim uložil tříleté tresty pod spodní hranicí sazby a současně je vyhostil z Česka.
  • Status spolupracujícího obviněného získal i jeden ze zlodějů, kteří ukradli obrazy Emila Filly a Josefa Jíry.
  • Mohamed Gutiqi detailně popsal, jak probíhaly obchody albánsko-kosovské drogové mafie na Ostravsku. Narozdíl od ostatních spoluobžalovaných mu nehrozí 10 až 18 let vězení, ale výrazně nižší trest.
  • Ústecká úřednice Irena Kotlanová se stala spolupracující obviněnou v kauze cinknutých dotací na Úřadu Regionální rady Severozápad. Podle obžaloby její svědectví pomůže usvědčit i exnáměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu.
  • Kokainová linka z Itálie a Nizozemí: skupinu pomohla usvědčit osmadvacetiletá žena z Ostravy, která společně se dvěma muži obchodovala s kokainem.