Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Erasmus v. české školy

Česko

  11:32
PRAHA - Některé české vysoké školy porušují pravidla Evropské unie. Neuznávají totiž studium, které jejich studenti absolvují v zahraničí v rámci programu Erasmus.

Studenti foto: Reprofoto

„Pokud škola studium neuznává, je to jasné porušení evropských pravidel. Má si to zařídit tak, aby studium uznat šlo,“ říká vedoucí podprogramu Erasmus v České republice Petra Šlechtová.

Když škola studium neuzná, znamená to, že student musí svůj obor studovat o rok déle. Tím se ovšem dostává do problémů. Vyčerpává si totiž tzv. standardní dobu studia. Po jejím uplynutí musí platit desetitisícové poplatky. Většina škol proto těmto studentům první poplatek odpouští. Karlova univerzita (UK) ale nikoliv.

Studentům Právnické fakulty UK už ale došla trpělivost a sepsali petici. Buď naše studium započítejte nebo nám odpusťte poplatky, žádají studenti. Pokud univerzita problém nevyřeší, nevylučují, že se obrátí i na soud.

V petici, kterou podepsalo asi pět set studentů, žádají, aby univerzita změnila předpisy a poplatky v tomto případě nevymáhala. Navíc chtějí, aby těm, kdo už zaplatili, škola vrátila peníze. Petici předali vedení fakulty i univerzity. Ta už připravuje dílčí změnu. Peníze ale vracet nehodlá.

Studentů se zastal akademický senát i jedna z profesorek právnické fakulty a soudkyně Evropského soudu Irena Pelikánová. „Považuji za absurdní, aby studenti byli takto finančně znevýhodňováni. Dopouštíme se tak jejich diskriminace a porušujeme své mezinárodní závazky,“ říká Pelikánová.

Právnická fakulta nejasnosti uznala. „Petice jen upozornila na problém, který jsme sami tušili. Od nového akademického roku připravujeme proto změnu. Poplatky budeme více diferencovat,“ dodává proděkan Právnické fakulty UK Jiří Hřebejk. Doplňuje ale, že poplatková pravidla stanoví univerzita, a nikoli fakulta. Vracení peněz těm, kdo už zaplatili, odmítá. „To je nemožné,“ upozorňuje Hřebejk.

V minulosti Karlova univerzita přistupovala k programu Erasmus benevolentněji a poplatky odpouštěla. Pravidla změnil až současný rektor univerzity Václav Hampl. Podle univerzity studenti mají možnost skončit v řádné době. Zdarma totiž mohou studovat o rok déle, než stanoví jejich program. S tím souhlasí i ministerstvo školství.
Vedení UK ale současně připouští, že uznávání zahraničního studia je problém, který řeší. „Student a jeho garant si musí vyjasnit svůj studijní plán v zahraničí, aby pak byl uznatelný jako součást studia na UK. Je ale nutné zdůraznit, že s problémem kompatibility studijních oborů se nepotýká jen UK, ale je to celoevropský problém,“ říká mluvčí univerzity Václav Hájek.

Masarykova univerzita i Západočeská univerzita problém neslučitelnosti řeší právě odpouštěním poplatku. „S uznáním studia může být u některých oborů problém. Ale pokud jde o poplatky, účast na programu Erasmus je rozhodně důvodem odpuštění,“ říká prorektorka Západočeské univerzity Eva Pasáčková. Program Erasmus organizuje Evropská unie.

Je největším programem svého druhu a účastní se ho desítky tisíc studentů ročně. Studentům nabízí grant na studium v některé zemi EU na dobu tří až 12 měsíců. Program slibuje, že celé období studia v zahraničí se studentovi započítá.

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.