Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Erdogan chce zrušit zákaz nošení šátků

Svět

  9:00
ANKARA/PRAHA - Turecko má mít novou ústavu. Ačkoliv její předběžná podoba, na níž pracuje tým odborníků na ústavní právo, dosud nebyla zveřejněna, vyvolávají některé pasáže dokumentu už nyní vlnu nevole. Nový základní zákon země má totiž zrušit zákaz nošení šátků (tradiční součásti muslimského oblečení), který dnes platí ve státních institucích a na univerzitách. Tento záměr své vlády včera v rozhovoru pro Financial Times potvrdil i premiér Recep Rayyip Erdogan.

Vždy se šátkem. Manželka tureckého prezidenta Abdullaha Güla Hayrünnisa. foto: AFP

„Právo na vyšší vzdělání nemůže být omezeno tím, jak se žena obléká,“ uvedl premiér. V západních zemích podle něj takový problém neznají. Erdogan je proto přesvědčen, že řešení této otázky je jednou z priorit současných politických elit.
 
Kritici Erdoganova záměru se však obávají, že konec zákazu nošení šátků bude znamenat také konec oddělení náboženství a státu. Právě na tomto principu však ve dvacátých letech minulého století Mustafa Kemal Atatürk vybudoval moderní Turecko.
 
„Ti akademici, kteří píší novou ústavu, to sice myslí dobře, ale oni neznají tureckou realitu,“ uvedl pro pondělní vydání nejčtenějšího tureckého listu Hürriyet bývalý předseda ústavního soudu Mustafa Bumin. Podle něj totiž povolení halit si na univerzitách hlavu povede k tomu, že se ženy budou cítit společností tlačeny k nošení šátků. A v důsledku toho se začnou oblékat ještě konzervativněji než dosud.

Premiér: jde o svobodu projevu
Erdogan se však brání tím, že zákaz pokrývek hlavy platí na tureckých státních univerzitách teprve od roku 1982. Tehdy totiž vstoupila v platnost současná ústava. Vzhledem k tomu, že tento základní zákon vypracovala vojenská generalita, jež se dostala k moci v důsledku puče, je podle premiéra nutné vypracovat novou ústavu.

„Chceme ústavu, která bude garantovat demokratický, sekulární a právní sociální stát,“ citovaly Erdogana Financial Times.

Podle premiéra a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), která v červenci podruhé vyhrála volby, je zrušení zákazu nošení šátků otázkou svobody projevu.

Hlavu si halí i první dáma
Otázka, zda si ženy mohou na veřejnosti hlavu halit islámským šátkem, se v Turecku stala v posledních letech předmětem velkých sporů. Šátek totiž nosí na veřejnosti i manželky a dcery nejen premiéra Erdogana, ale také prezidenta Abdullaha Güla. Ten byl až do svého zvolení do čela státu členem AKP, která má islamistické kořeny. Skutečnost, že jeho žena si hlavu halí pokrývkou, téměř torpédovala Gülovu kandidaturu.

Podle průzkumů, které citují Financial Times, v Turecku mírně klesá počet žen, jež ani na veřejnost nevycházejí bez pokrývky hlavy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!