Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Lidé šlapali po tělech, říká svědek útoku v klubu. Podle Erdogana byl cílem chaos

Svět

  10:59aktualizováno  17:50
ISTANBUL/PRAHA - V istanbulském klubu Reina mnoho lidí při nočním atentátu omdlévalo. Ti, kteří se snažili utéct, šlapali po tělech na zemi. Agentuře AFP to řekl profesionální fotbalista Sefa Boydaş, který byl mezi hosty. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je cílem teroristických útoků destabilizovat Turecko a vyvolat chaos.

Turecký policista poblíž nočního klubu. foto: Reuters

Klub se nachází v evropské části Istanbulu a patří k luxusním podnikům navštěvovaným celebritami. Z 39 obětí střeleckého útoku, který se odehrál v noci na neděli, bylo zatím identifikováno 21 lidí, mezi nimi bylo podle úřadů 15 cizinců. Dalších 69 lidí je zraněných. Mezi oběťmi jsou podle turecké vlády občané Saúdské Arábie, Maroka, Libanonu a Libye. Oběti hlásí také Izrael a Belgie. Jordánská agentura Petra napsala, že atentát nepřežili tři Jordánci, tuniské ministerstvo zahraničí informovalo o dvou obětech.

Istanbulská policie zveřejnila v neděli v podvečer tři fotografie podezřelého.

V istanbulském klubu zaútočil muž s kalašnikovem. Zabil 39 lidí, zranil desítky

Profesionální fotbalista Boydaş řekl, že přišel do klubu se dvěma přítelkyněmi a po deseti minutách se ozvaly první výstřely. „Právě když jsme se usazovali, začal se od dveří šířit prach a kouř a zazněly výstřely. Mnoho dívek přitom začalo ztrácet vědomí,“ popsal Boydaş.

„Říkají (úřady), že je 35 až 40 mrtvých, ale bude jich asi víc, protože když jsem odcházel, šlapali lidé po tělech,“ tvrdí hráč istanbulského klubu Beylerbeyi.

Snažil se prý utéct s přítelkyní, ale když viděla, že její starší sestra omdlela, skácela se také. Místnost zahltily výkřiky lidí, takže pokud něco volal střelec, zaniklo to v křiku.

Příbuzní lidí, kteří byli v klubu, postávali v chladu u policejního kordonu. „Byla tam moje sestra. Volala mi, že je uvnitř a že slyší výstřely. Od té doby jsem s ní nemluvila,“ řekla jedna žena. Další sdělila, že na diskotéce byl její starší bratr a že je naživu. „Díkybohu je v pořádku, čekám na něj,“ řekla.

Jednou z obětí noční střelby je i policista, který přežil prosincový atentát spáchaný po fotbalovém zápase v Istanbulu.

Při útoku zemřelo 39 lidí, k akci se zatím nikdo nepřihlásil. Mezi mrtvými jsou i cizinci, ale jejich státní příslušnost zatím nebyla zveřejněna. České ministerstvo zahraničí vydalo důrazné doporučení vyhnout se istanbulské čtvrti Ortaköy, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi.

Erdogan: Turecko musí být jednotné

Erdogan v písemném prohlášení uvedl, že Turecko musí zůstat tváří v tvář špinavé hře jednotné, protože cílem útoků je vyvolat chaos. „Budeme jako národ bojovat nejenom proti útokům páchaným teroristickými skupinami a silami, které stojí za nimi, ale také proti ekonomickým, politickým a sociálním útokům. Atentáty na civilisty se pachatelé snaží vyvolat chaos, demoralizovat národ, destabilizovat zemi. Jako národ si zachováme chladnou hlavu, budeme stát při sobě a těmto špinavým hrám nikdy neustoupíme,“ uvedl Erdogan.

Turecko zatím předpokládá, že jeden útočník asi hodinu a půl po půlnoci místního času (kolem 23:30 SEČ) začal střílet v luxusním istanbulském klubu Reina. Pozabíjel podle vládních informací 39 lidí a nejméně 69 osob zranil. Mezi zatím 21 identifikovanými je 15 nebo 16 cizinců, jejichž státní příslušnost není známá. Izrael informoval, že jedna jeho občanka se pohřešuje a jedna byla zraněna.

Turecký premiér Yildirim: pachatel na místě činu zanechal zbraň

Turecký premiér Binali Yildirim v nedělních odpoledních hodinách uvedl, že pachatel nočního atentátu zanechal na místě činu svou zbraň. Zároveň popřel, že by útočník měl na sobě kostým Santa Clause. Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem v nočním klubu, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný.

„Objevují se určité detaily, úřady se ale snaží dospět ke konkrétnímu výsledku,“ řekl Yildirim na dotaz novinářů, kdo by za krveprolitím mohl stát. „Policejní a bezpečnostní představitelé zveřejní nové informace z vyšetřování, jakmile je budou mít k dispozici,“ dodal.

České ministerstvo: Vyhýbejte se čtvrti Ortaköy

Česká diplomacie zatím nemá informace, zda mezi oběťmi jsou také Češi. Konzulární úřad v Istanbulu je v kontaktu s tureckým ministerstvem zdravotnictví, které slíbilo, že jakmile bude mít seznam obětí, poskytne ho diplomatickým misím.

Ministerstvo zahraničí ČR vydalo v neděli dopoledne doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami.

Příbuzní obětí čekají na vyjádření policejních znalců.
Turecká policie zablokovala silnici.

Černínský palác kvůli dlouhodobě špatné bezpečnostní situaci v Turecku nedoporučuje cesty do jihovýchodních oblastí; cesty do Ankary radí omezit na nezbytně nutné. Po celém Turecku ministerstvo doporučuje opatrnost, pohybovat se v hotelových komplexech a vyhýbat se většímu shromáždění osob. V zemi platí od poloviny loňského roku výjimečný stav, takže je nutné mít u sebe doklady, informovat rodinu o místě pobytu a být v kontaktu s cestovní kanceláří, pokud s ní lidé cestují, upozorňuje česká diplomacie.

Politici reagují

Turecku kvůli nočnímu atentátu v Istanbulu projevují soustrast politici z celého světa. Ruský prezident Vladimir Putin v kondolenčním prohlášení uvedl, že si lze těžko představit cyničtější zločin než vraždu nevinných civilistů oslavujících nový rok. Německá kancléřka Angela Merkelová považuje útok za nelidský.

„Mé myšlenky byly dnes ráno s oběťmi, jejich rodinami a přáteli,“ sdělila Merkelová. Považuje za nelidské útočit na „lidi, kteří chtěli společně slavit nový rok“.

Také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier v prohlášení označil istanbulský útok za „krutý a zbabělý“ čin. Německo „stojí v těchto těžkých hodinách po boku Turecka,“ ujistil Steinmeier.

Italský ministr zahraniční Angelino Alfano vyzval, aby se země a kontinenty spojily v boji proti terorismu. „Je to připomínka toho, že boj proti terorismu trvá i v době svátků nebo oslav, slzy nestačí,“ tweetoval Alfano.

Podle Putina je teroristům naprosto neznámý „koncept lidské morálky“. Je podle něj společným úkolem reagovat na terorismus „rozhodně“. Ubezpečil, že Rusko zůstává „spolehlivým partnerem“ Turecka v boji proti terorismu.

Mezi prvními soustrast vyjádřil ještě v noci také americký prezident Barack Obama, který nabídl Ankaře americkou pomoc.

Izraelský prezident Reuven Rivlin atentát na noční klub považuje za útok na celou civilizaci. „Vyjadřuji soustrast rodinám obětí a přeji uzdravení zraněným,“ sdělil Rivlin.

Solidaritu vyjádřilo také řecké ministerstvo zahraničí; katarské ministerstvo v reakci vyzdvihlo nutnost posílit mezinárodní spolupráci ve snaze skoncovat s terorismem a s jeho ideologií.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí prohlásil, že „jedinou cestou, jak porazit násilí a terorismus v celém světě, je jednota všech zemí“.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf řekl, že „Pákistánci sdílejí smutek s tureckými občany a stojí při nich“. „Terorismus je náš společný nepřítel a svět musí zorganizovat společný boj proti této hrozbě,“ uvedl premiér.

Zaorálek: Strašlivý začátek roku 2017

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil soustrast příbuzným zemřelých a reagoval prostřednictvím twitteru: „Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu.“

Podle šéfa ANO Andreje Babiše je to strašná tragédie. Klasická bezpečnostní opatření podle něj nefungují, protože počínání fanatiků lze těžko předvídat.

„Klasická bezpečnostní opatření nefungují, protože uvažování těchto fanatiků je pro normální lidi nepředstavitelné a jejich počínání těžko představitelné,“ uvedl Babiš. Podobně jako další čeští politici vyjádřil lítost nad oběťmi a soustrast s pozůstalými.

Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprácí tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná z opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná. Politici to dnes uvedli pro ČTK v reakcích na střelbu v luxusním istanbulském klubu, kde neznámý střelec zabil 39 lidí a nejméně 69 dalších zranil. Mezi oběťmi jsou i cizinci.

Hamáček s připomínkou nedávného teroristického útoku v Berlíně uvedl, že terorismus je jednou z nejodpornějších forem násilí, nezná hranice a cílí převážně na nevinné civilisty. „Žádná opatření proti terorismu, jakkoli robustní, nikdy nebudou stoprocentně účinná,“ řekl. Nejúčinnější je podle něj prevence, posilování schopností tajných služeb a jejich spolupráce.

„Ať už byl motiv jakýkoli, je to odporný zločin, který musí odsoudit každý slušný člověk,“ uvedl Kalousek. Úkolem je podle něj intenzivní spolupráce pro minimalizaci rizik podobných událostí, a to spolupráce zejména mezi tajnými službami a bezpečnostními složkami.

Útok je podle Gazdíka smutnou připomínkou nové reality, na niž se reaguje zostřením bezpečnostních opatření a intenzivnější aktivitou zpravodajských služeb. Ale ani tak nejsme a bohužel ani nebudeme schopni zabránit podobným činům každého frustrovaného či zfanatizovaného magora,“ uvedl Gazdík. Největší výzvou pro demokratické společnosti podle něj bude hledání rovnováhy mezi co největší bezpečností a zachováním občanských svobod.

Autor: