Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Erdoganův zeť má vliv na firmu s možnými vazbami na IS, naznačily uniklé e-maily

Svět

  6:00
ANKARA/PRAHA - Server WikiLeaks zveřejnil tisíce osobních e-mailů, které patří tureckému ministrovi pro energetiku a přírodní zdroje Beratu Albayrakovi. Ten je zetěm prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Z konverzací je patrné úzké napojení Albayraka na společnost Powertrans, která byla opakovaně obviňována z obchodování s Islámským státem (IS).

Turecký ministr pro energetiku a Erdoganův zeť Berat Albayrak. foto: Reuters

Téměř 58 tisíc e-mailů, které byly zveřejněny v pondělí, je opatřeno daty mezi dubnem 2000 a zářím 2016. Nabízejí unikátní vhled do nejužších kruhů prezidenta Erdogana a odkrývají, jak silný vliv na politické prostředí Turecka Albayrak má.

Turecko zablokovalo server WikiLeaks. Zveřejnil téměř 300 tisíc e-mailů AKP

Vyplývá z nich mimo jiné, že ministr pro energetiku má velmi podrobný přehled o personálních a finančních záležitostech v ropné firmě Powertrans. Například z třiceti e-mailů, jež si Albayrak vyměnil s personálním ředitelem firmy Betulem Yilmazem, je patrné, že přijímali zaměstnance na základě ministrova souhlasu, informuje server International Business Times. V jiných zprávách pak Albayrak se svým právníkem probírá, jestli má přiznat, že má ve firmě osobní zájmy.

Uniklé e-maily svědčí nejen o Albayrakově střetu zájmů, ale zároveň jej propojují s firmou, kterou turecká média v letech 2014 a 2015 obviňovala z toho, že nakupuje v sousední Sýrii ropu pocházející ze zdrojů ovládaných Islámským státem (IS). Tu pak měla firma přimíchávat k ropě, kterou z regionu dováží do Turecka. Přímo ale tento obchodní vztah nikdy nebylo prokázán. „S Powertrans nemám nic společného,“ vyloučil svůj vliv na Powertrans Albayrak.

Společnost čelila v minulosti ještě jiné kontroverzi. V roce 2011 získala díky Erdoganově vládě silnou pozici v silniční a železniční přepravě ropy do Turecka z iráckého Kurdistánu.

Cenzura na Twitteru

Zveřejněné e-maily pocházejí od turecké hackerské skupiny Redhack. Zakladatel WikiLeaks Julian Assange uvedl, že ji jeho server zveřejnil jako odpověď na rozšiřující se útok turecké vlády na aktivity turecké opozice v jakékoliv formě.

„Turecký lid potřebuje svobodná média a internet,“ řekl Assange. Opatření po nepovedeném červencovém puči podle něj přesáhly meze ochrany státu a jsou nyní používány výhradně jako prostředek k zisku moci a eliminaci kritiků režimu.

Tanky neprošly. Muž bránil tělem průjezdu tanku na istanbulském letišti....
Vojáci podezřelí ze zapojení do puče jsou eskortováni policisty dovnitř soudní...

Albayrak je v tomto směru důležitou postavou, protože je manželem Erdoganovy dcery a podle některých expertů je i potenciálním nástupcem Erdogana v čele vládní strany AKP. „Posilování moci v rukou prezidenta Erdogana nejvíc poškozuje důvěru k tureckým institucím a oslabuje Turecko tváří v tvář hrozbě možných budoucích pučů organizovaných Erdoganovými podřízenými,“ prohlásil Assange podle webu britského deníku The Independent.

Část uniklých e-mailů Assangova slova potvrzují. Vyplývá z nich, že turecká vláda po protivládních protestech z roku 2013 investovala do kontroly sociálních sítí. Najala kvůli tomu pracovníky, jejichž úkolem je omezovat uživatele na Twitteru poté, co turecký ústavní soud zamítl oficiální zákaz této sítě v zemi jako protiprávní.

Občané Turecka si však uniklé e-maily na serveru WikiLeaks nepřečtou. Země web zablokovala už v červenci, protože zveřejnil téměř 300 tisíc e-mailů ze schránek členů vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP).

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...