Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Estébák dostal za týrání disidentů čtyři roky

Česko

  15:02
Praha - Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Zbyňek Dudka půjde na čtyři roky do vězení. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podílel se akci Asanace, která měla za úkol donutit odpůrce režimu k emigraci.
Pouta - ilustrační foto

Pouta - ilustrační foto foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Dudka podle soudu v 80.letech v rámci tajné akce Asanace mučil dva odpůrce režimu a zneužil tak pravomoc veřejného činitele. Odvolací senát o rok zpřísnil trest, který mu v roce 2004 uložil Obvodní soud pro Prahu 1. Spolu s dudkem byl souzen i další bývalý příslušník StB Jiří Šimák. Odvolací senát mu rovněž potvrdil trest čtyř let.

Podle obžaloby oba muži nejprve v červnu 1981 týrali v pražské služebně StB v Bartolomějské ulici Zbyňka Benýška, kterého bili pěstí do břicha a lili mu na hlavu vodu. O několik měsíců později podle spisu napadli disidentku Zinu Freundovou, které tloukli hlavou o zeď, kopali jí a vyhrožovali. Napadení se v obavě o svůj život skutečně odstěhovali: Benýšek emigroval do Rakouska, Freundová do Velké Británie.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit lidi, kteří nebyli pro režim pohodlní, k trvalému opuštění země. Šimák s Dudkem byli poprvé odsouzeni v roce 2002 Obvodním soudem pro Prahu 1, který jim uložil tříletý trest. Proti rozsudku se odvolal žalobce i odsouzení.

Městský soud pak trest o dva roky zpřísnil. V únoru 2004 rozsudek kvůli formálním chybám zrušil Nejvyšší soud a vrátil ho zpět na Prahu 1. Zde soud dospěl ke stejnému závěru a v srpnu 2004 bývalým příslušníkům StB vyměřil znovu tři roky vězení. Proti tomuto rozsudku se opět odvolaly obě strany sporu.

Soud dnes vyhověl odvolání žalobkyně, požadující přísnější trest a Dudkovo odvolání naopak zamítl. Obhájci se opírali o nejasnosti kolem doručení sdělení obvinění jejich mandantovi. Zpochybňovali také samu existenci Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který věc vyšetřoval, označili jej za ideologický institut bez opory v zákoně. Soud s Dudkem jeho obhájci označili za politický proces, ve kterém se revanšisté snaží vypořádat s minulým režimem. Dudek v uvedené době pracoval u StB jako řidič a u žádné z událostí nebyl, tvrdili.

Předsedkyně odvolacího senátu Jarmila Löffelmannová ale žádný z těchto argumentů neuznala. Rozhodnutí odůvodnila tím, že za dvojnásobný trestný čin s vysokou společenskou nebezpečností nelze uložit mírnější trest. Navíc soud u Dudka neshledal žádnou polehčující okolnost. Na argumenty, že Dudek trpí už jen samotným procesem, který se vleče 11 let, soudkyně uvedla, že za část těchto prodlev si může sám.

Ačkoliv od spáchání údajných činů do jejich oznámení v roce 1995 uplynulo 14 let, případ nebyl promlčen. Období let 1948 až 1989 se totiž u podezření z politického pronásledování do promlčecí lhůty nezapočítává. Mezi dalšími disidenty, které postihla akce Asanace, byli například hudebníci Jaroslav Hutka a Vlastimil Třešňák, duchovní Václav Malý, kněz a poslanec Svatopluk Karásek, rabín Karol Sidon, Petr Cibulka, spisovatelka Petruška Šustrová a herec Pavel Landovský.

Kvůli akci Asanace začne na konci dubna u Obvodního soudu pro Prahu 1 další soud s bývalým příslušníkem StB Michaelem Ulbrichem. Podle obžaloby šikanováním a psychickým nátlakem nutil signatářem Charty 77 Jana Bednáře k emigraci do Velké Británie.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...