Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Udržme spolupráci s Tureckem, řekl Zaorálek. Je proti označení Erdogana za autoritáře

Svět

  15:04
BRATISLAVA - Evropská unie musí udržet spolupráci a komunikaci s Tureckem, potlačení pokusu o vojenský puč v zemi je uhájením předpokladů demokracie, řekl v pátek v Bratislavě novinářům český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek před schůzkou ministrů zahraničí zemí EU. Zástupci evropské osmadvacítky budou podle programu jednat právě o situaci po pokusu o převrat v Turecku a také o vývoji krize na východě Ukrajiny.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. foto: MAFRA - Dan Materna

„Spolupráce je prospěšná pro obě strany. I pro Turecko je důležité zvládnout situaci s migrací. Pro nás to má také význam. Turecko nepotřebuje nějaké hostilní napadání, ale spíš kritické přátele,“ řekl Zaorálek.

EU se dříve dohodla na řešení migrační krize, jehož podstatou je uzavření takzvané balkánské cesty. Mnozí unijní politici nyní kritizují tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že se snaží potlačeného převratu využít k upevnění vlastní moci, a obviňují ho z autoritářství.

V Turecku zatkli další novináře, kteří se měli údajně podílet na převratu

„Pokud by vojenský puč uspěl, tak bychom čelili situaci, která by byla pravděpodobně dramatičtější. To, že se podařilo puči zabránit, je vlastně úspěch. Debata (ministrů) by měla ujasnit, že to, co se stalo v Turecku, hodnotíme jako uhájení předpokladů demokracie. Jde o to, aby vypořádání se s původci (puče) nešlo příliš daleko,“ uvedl Zaorálek.

Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka není normální, že po vyjádření solidarity EU se zvolenými politickými lídry Turecka po nezdařeném puči došlo k oboustranné frustraci místo sblížení. „Turecko je důležitým partnerem. Přístupový proces je nejlepší pákou, kterou EU má, když chceme ovlivňovat procesy v kandidátských zemích,“ uvedl Lajčák, jehož země Radě EU nyní předsedá.

Ministři zahraničí EU by měli během dvoudenní schůzky v Bratislavě hovořit také o krizi na východě Ukrajiny. Slovensko podle Lajčáka nebude navrhovat zrušení sankcí, které EU uvalila na Rusko v odvetě za anexi Krymu a politiku vůči Ukrajině. Ke zrušení sankcí v minulosti opakovaně vybízel slovenský premiér Robert Fico.

„Nejdůležitějším bodem naší národní pozice je jednota EU. Říkali jsme, že to vždy budeme respektovat,“ řekl Lajčák. Za problém označil skutečnost, že přetrvává rozdílný pohled Moskvy i Kyjeva ohledně naplňování dohod z Minsku. Podle Lajčáka dokud budou přetrvávat rozdílné názory, není šance k dosažení pokroku.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...