Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Euro na Slovensku: zdražování

Svět

  14:45
BRATISLAVA/PRAHA - Recepční jednoho hotelu v Bratislavě se ani nezačervenala. „Do Nového roku stojí pokoj 1400 slovenských korun, od Nového roku, kvůli přechodu na euro, 52 eur,“ upozornila hosta ze zahraničí suše. Dvaapadesát eur je podle oficiálního přepočítávacího kurzu 1566 slovenských korun, tedy o dvanáct procent více, než je cena platná pro tento rok.

Startovací balíčky euromincí na Slovensku. Lidé se připravují na přechod od koruny k euru. foto: ČTK

Na základě pravidel, která dostalo vládou Roberta Fica pověřené Sdružení slovenských spotřebitelů, by se i tento nejmenovaný hotel měl ocitnout na „černé listině“. Maximálně tolerovaný limit zdražení je totiž deset procent.
Podobně jako zmíněný hotel to zkoušejí i někteří obchodníci, hoteliéři nebo poskytovatelé služeb.

Na první černé listině, kterou sdružení zveřejnilo, se ocitlo prvních šest firem. Špička patří trenčínskému Kauflandu, který podle sdružení zdražil loupanou rýži za poslední půlrok o 170 %. Vedle Kauflandu se na listině ocitly například hotel Tevel ve Sládkovičovu, který o dvacet až třicet procent zdražil některá jídla ve své restauraci. Na seznamu je i hotel Národní dům z Banské Bystrice, uzeniny „U Petra“ z Popradu, kvůli zvýšení ceny jednoho druhu salámu či firma z Trenčína, která zdražila kurzy gymnastiky.

Firmy hledají výmluvy
„Musíme konstatovat, že v současnosti jsme na listinu zařadili subjekty, které výrazně překročily limit deseti procent,“ uvedl místopředseda svazu Jozef Lounek. „Těmto prvním podnikatelům, kteří jsou na černé listině zveřejněni, není možné dostatečně prokázat, že toto zvýšení bylo způsobeno přechodem na euro,“ přiznal však zároveň Lounek. „Má to především morální význam,“ dodal Lounek.

Téměř všechny dotčené firmy se okamžitě ozvaly. Kaufland tvrdí, že šlo o jiný druh rýže, hoteliér, že dělá větší řízky, a organizátor kurzů gymnastiky, že nakoupil nové nářadí. Sdružení slovenských spotřebitelů, které dostalo na monitoring cen 500 druhů zboží od státu tři miliony korun, však tvrdí, že jeho kontroloři vzali vše v úvahu. Také naznačilo, že dotčené firmy jen hledají výmluvy.

Ostatně snaha firem je pochopitelná, podle na podzim přijatého zákona totiž za neodůvodněné zdražování hrozí v exemplárních případech až několikaletý nepodmíněný trest.

Euro mohlo být za 37 korun Klidnému přechodu Slovenska na euro bez skokového zvýšení cen nahrává situace ve světové ekonomice, kde se díky obavám z rozsáhlé krize snižují ceny prakticky všeho zboží, palivy počínaje a potravinami konče.

Slovenská koruna posiluje
Podle Slovenského statistického úřadu se v říjnu snížily ceny takřka u dvou set položek spotřebního koše. Proto se například Kaufland, jehož trenčínská prodejna se paradoxně ocitla na černé listině, mohl odhodlat od pátku až do příštích Velikonoc vyhlásit moratorium na zvyšování cen. „Vyvracíme všeobecné tvrzení o rapidním růstu cen ve slovenských obchodech před a po příchodu eura,“ uvedl pro deník Pravda mluvčí Kauflandu Martin Gärtner.

Slováci si v posledních týdnech užívají pro ně psychologicky důležitou věc, kterou je posilování kurzu slovenské koruny vůči české. Zatímco česká koruna se vůči euru za poslední týdny propadla o více než patnáct procent, slovenská má už od léta díky pravidlům eurozóny vůči euru pevný kurz, který je 30,126 korun za jedno euro.

Pokud by Slovensko nepřecházelo v lednu na euro, byl by podle analytiků dnešní kurz vzhledem k vývoji v celé střední Evropě už někde na 37 slovenských korunách za euro.
Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.