Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Žádná evoluce a biblické fosílie? Šílenci šířící pavědy školákům jsou nebezpeční, říká Sisyfos

Česko

  7:00
PRAHA - Země je stará několik tisíc let, fosílie jsou pozůstatkem biblické potopy a evoluce nemohla probíhat. Za šíření podobných myšlenek dostal bývalý vyučující a absolvent matematicko-fyzikální fakulty Libor Votoček známou anticenu Bludný balvan od spolku skeptiků Sisyfos. „Lidé jako on jsou obzvláště nebezpeční,“ uvedli jeho zástupci s odkazem na Votočkovu putovní výstavu, kterou navštěvují především školy. Česká školní inspekce ale dosud neobdržela žádný podnět k řešení.

Bývalý pedagog, absolvent Matfyzu a lektor křesťanského spolku Maranatha Libor Votoček. foto: archiv Libora Votočka

Výstavou Genesis Expo provází už od roku 2015 žáky základních a středních škol, ale i starší lidi, v Česku a na Slovensku bývalý pedagog s magisterským titulem Libor Votoček. Celkem ji viděly tisíce dětí ze zhruba 70 škol v Česku i na Slovensku.

Jako absolvent Matfyzu a lektor křesťanského spolku Maranatha si vybral téma původu Země, vesmíru, sluneční soustavy, přírody a člověka. Takovým tématům se věnuje už 13 let, jak se sám chlubí na reklamním poutáku k expozici. „Výstava představuje srozumitelnou a snadno pochopitelnou formou všeobecně málo známé a mnohdy záměrně zamlčované skutečnosti,“ stojí na plakátu k expozici.

Pseudovědecká činnost za dohledu pedagogů

Jenže Votoček, coby příznivec kreacionismu (čili přesvědčení o tom, že lidé, Země a vesmír byly stvořeny zvláštním zásahem vyšší bytosti či božstvem – pozn. red.) dostal na konci minulého týdne od již proslulého spolku skeptiků Sisyfos anticenu stříbrný Bludný balvan v kategorii jednotlivců za pseudovědeckou činnost.

Právě jeho výstava, s níž putuje napříč dvěma zeměmi, podle Sisyfosu totiž odporuje známým vědeckým poznatkům. „Jde o významnou, léta připravovanou, evangelizační ‚misii‘ státem registrované Církve adventistů sedmého dne, celosvětově zastřešené v USA. Česko a Slovensko tvoří unii, jež je součástí jedné z 12 divizí celosvětové církve,“ přibližují pozadí expozice zástupci spolku.

Nositelé Bludného balvanu:

    • Mezi nositele Bludných balvanů patří například bývalý český ministr Antonín Baudyš, švýcarský spisovatel Erich von Däniken, zakladatel psychotroniky Zdeněk Rejdák nebo český herec Jaroslav Dušek.
    • Z organizací pak například tři nejvýznamnější české televizní stanice (Česká televize, TV Nova a Prima TV), redakce časopisu Vesmír nebo ministerstvo průmyslu a obchodu.

    Průvodce Votočka pak považují za člověka, který propaguje nepodložené teorie, jež nemají s vědou mnoho společného. A to za dohledu přítomných pedagogů.

    „Libor Votoček šíří pavědeckou náboženskou propagandu, která nemá ve školách zřizovaných státem co pohledávat. Žáci se mají ve školní výuce seznámit především s uchopením světa postaveným na racionálních základech, s mytologickým výkladem vzniku světa se mohou setkat v nepovinných hodinách náboženství, jichž se smí zúčastnit výhradně se souhlasem rodičů,“ napsala serveru Lidovky.cz členka spolku Sisyfos Lenka Příplatová působící při Laboratoři evoluční biologie na Karlově univerzitě.

    Evoluční původ druhové rozmanitosti organismů je podle ní dostatečně doložen, a není potřeba jej zpochybňovat. „Pokusy prezentovat neexistující ‚alternativní vědecký pohled‘ a narušit tak důvěru ve skutečné poznání světa u mládeže, která se teprve učí pracovat s informacemi, a nemůže se tudíž (čest nečetným výjimkám) takové propagandě náležitě bránit, jsou v přímém rozporu s účelem školní docházky, která má žáky a studenty připravit na samostatnou existenci v reálném světě,“ uvedla dále vědkyně.

    Votoček podle spolku Sisyfos ve svých přednáškách lže o „zásadních a bezrozporných vědeckých objevech“. Sdružení například rozporuje teorii bývalého učitele o tom, že evoluce nemohla probíhat. V této souvislosti navíc jmenuje vědce, kteří se věnují úplně jiným disciplínám. Sisyfos dále Votočkovi vyčítá třeba i to, že zneužívá vědecké termíny a prezentuje tak publiku jejich zcestný výklad.

    „Lidé jako on jsou obzvláště nebezpeční, protože cílí především na ty, kteří se ještě nedovedou bránit. Kdyby šlo o osamoceného šílence, mohli bychom jej s klidem ignorovat. Zarážející je ovšem přístup vzdělávacích institucí, které se lidem jako je on nejen nebrání, ale dokonce jim záměrně vytvářejí prostor pro prezentaci jejich zcestných názorů, lží a argumentačních klamů, a společnými silami tak vytvářejí základ pro celé armády zmanipulovaných občanů,“ dodává vědkyně Příplatová. „Není potom divu, kolik lidí nedokáže rozlišit mezi klamy a skutečností,“ uzavírá pak Sisyfos kritické vyjádření.

    Jenže samotný autor se proti slovům vědců ze spolku Sisyfos ostře brání. „Nejedná se o nějakou náboženskou propagandu, jak tvrdí zlí jazykové Sisyfosu, nýbrž o fundované představení mezioborového dialogu - mezi přírodními vědami, historickými vědami, filozofií, uměním a náboženskou vírou - což je v klasické výuce žel jen okrajové téma,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

    A pokračoval. „Čeští skeptikové již počtvrté udělili bludný balvan za takzvanou stvořitelskou teorii, která jakožto plnohodnotná alternativa k takzvané evoluční teorii, je základním pilířem nejen křesťanství, ale i celé novověké vědy. Na základě stejného kritéria by museli udělit bludný balvan i siru Isaacu Newtonovi anebo třeba předsedovi Výboru pro bludné balvany Jiřímu Grygarovi,“ doplnil.

    Také školy, které své žáky na výstavu dovedly, vědce ze spolku odsuzují a s putovní výstavou nemají sebemenší problém. Například ředitel gymnázia v Písku považuje udělování již tradičního antiocenění Bludný balvan dokonce za „frašku a trapnost“. „Udělování takzvaných Bludných balvanů má dle mého názoru rozhodně blíže k církevní inkvizici, než k vědeckým metodám hledání pravdy,“ uvedl pro server Lidovky.cz Petr Pícha.

    „Domnívám se, že základní vlastností vědce (a obecně každého vzdělaného člověka) by měla být pokora, tolerance a respekt k jiným názorům. Když se pak ukáže - jasnými důkazy a ne silou hlasu -, že daný názor je faktem, pak jej s pokorou přijmout,“ doplnil.

    S prezentací Votočkových názorů nemají problém ani v Litomyšli. Tamní základní škola dokonce uveřejnila pochvalná slova jedné z jejích žákyň. „Tak například o krápnících v jeskyních jsme se ve škole učili, že vznikaly miliony let, ale mohlo to být i jinak. Podle názoru jednoho z vědců může za určitých podmínek krápník vzniknout za několik desítek let. Podobně je to i se vznikem uhlí,“ napsala žákyně osmé třídy.

    Výstavy se účastnili i mladší žáci napříč Českem i Slovenskem. Podle Votočky expozici vidělo zhruba 150 tříd z více než 70 středních a základních škol v obou zemích. „Řádově tedy okolo 4500 žáků a mnoho desítek učitelů,“ sdělil.

    Navzdory tomu, že se na adresu Votočky hojně objevuje kritika, především z řad odborné veřejnosti, Česká školní inspekce dosud neobdržela ani jednu oficiální stížnost či podnět k prošetření. „O této záležitosti informace nemáme, nikdo se na Českou školní inspekci s žádným podnětem nebo stížností v této věci neobrátil,“ napsal serveru Lidovky.cz v krátkosti náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

    Odpovědnost nesou školy

    Na událost tedy reagoval jen obecně. „Jednou ze zásad, na které je založeno vzdělávání dle školského zákona, je zásada svobodného šíření poznatků, které vyplývají z výsledků soudobého stavu poznání světa a jsou v souladu s obecnými cíli vzdělávání. Škola musí posoudit, zda obsah určité akce a její zapojení do výuky odpovídá této zásadě,“ vysvětlil dále.

    Jestli nedošlo k porušení školského zákona v případě Votočkovy výstavy, nechtěl náměstek komentovat. „Česká školní inspekce nezná koncepci ani konkrétní teze prezentované na zmíněné výstavě, nelze se vyjádřit k tomu, zda je v souladu s výsledky soudobého poznání a zda odpovídá obecným cílům vzdělávání a rámcovým vzdělávacím programům,“ napsal. Odpovědnost podle něj nesou jedině ředitelé škol, které tyto věci musí zohlednit a posoudit.

    Není to ovšem poprvé, co Sisyfos zaměřil svou pozornost na Votočka. Již před osmi lety poukázali na jeho aktivity ve společnosti Maranatha, která tehdy pomyslně obdržela bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za „propagaci biblického kreacionismu vydávaného za vědu”.